Avrupa Merkez Bankası Başkanında Kripto Paraları Hedef Alan Açıklama: Kripto Varlıkların Bana Göre Bir Değeri Yok!

0 388

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünya üzerinde kripto paralara olan yatırımlar son dönemlerde sadece Amerika cephesinde değil, aynı zamanda Çin, Kuzey Kore ve birçok ülkede de ciddi tepkilere yol açıyor. Bu duruma Avrupa’dan birçok ülkede katılıyor ve sık sık Avrupa ülkelerinden ya da Avrupa Birliği’ne bağlı kurumlardan konu hakkında açıklamalar geliyor.

Geçtiğimiz günlerde ise Avrupa Merkez Bankası başkanı yaptığı açıklama neticesinde, Paribahis gibi değerli varlıklar dışında kripto paraların herhangi bir şekilde karşılığının, aynı zamanda değerinin olmadığını ifade ediyor. Bu açıklama her ne kadar kripto para borsasında bir değer ya da etki yaratmasa da son dönemlerde kripto paralara olan güven sarsılışının da desteklenmesine neden oluyor.

ECB Başkanı Lagarde: Faiz artırımı güçlü bir ihtimal - Son Dakika Haberleri

Hollanda’da bir televizyon programına konuşan Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, kripto paraların ve kripto para borsalarının Avrupa Merkez Bankası nezdindeki değerine ilişkin önemli ifadelerde bulundu.

Henüz Avrupa Birliği ve en önemlisi de Avrupa Merkez Bankası’nın kripto paralara olan yaklaşımının ne olduğu bilinmezken, yapılan bu açıklama neticesinde Avrupa Birliği ve Merkez Bankası’nın kripto paralara olan yaklaşımının son derece olumsuz olduğu net bir hal almış oldu.

Daha fazla mesaj

Göcek’te Satılık Arsalar: Yatırım Fırsatlarını Keşfedin!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilgisayardan Instagram Canlı Yayını Nasıl Yapılır?

Avrupa Merkez Bankası başkanı yaptığı açıklamalarda kripto varlıkları çok ciddi anlamda eleştirirken, aynı zamanda bu varlıkların çok hassas olduğunu ve bu nedenle sürekli olarak dalgalı bir grafik çizdiğini söyledi.

Altın, dolar, euro ve diğer değerli varlıklara yapılan yatırımların en güvenli limanlar olduğunu belirtip, kripto yatırımların ise son derece tehlikeli yatırımlar olduğunu belirten Lagarde, son dönemlerde yaşanan kayıpların ise yatırımcılara bir ders olması gerektiğinin altını çizdi.

Lagarde açıklamalarında; “Başından beri kripto varlıklarının oldukça spekülatif, çok riskli varlıklar olduğunu söyledim. Benim çok alçak gönüllü değerlendirmem, bunun hiçbir şeye değmediği yönünde. Hiçbir şeye dayanmıyor, bir güvenlik çapası görevi görecek hiçbir temel varlık yok.” İfadelerini kullandı.

Öte yandan 19 ve 20 Mayıs tarihlerinde G7 ülkelerinin merkez bankaları ve maliye bakanları, aynı zamanda başkanları, Almanya’da bir araya geldiler. Uzun uzadıya yapılan görüşmelerde genel ekonomik durum kadar, son dönemlerde kripto paralara olan yatırımların giderek artışı konuları da ele alındı. Avrupa Birliği ülkelerin bu kontrolsüz kripto para akımının bir an önce önlenmesi konusunda önlemler almaları gerektiği toplantının ana konularından biri oldu. Özellikle son dönemlerde çok ciddi bir düşüş yaşayan Luna’nın, insanlara ve ülkelere ciddi ekonomik zararlar verdiği yapılan toplantılar sonucunda belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kullanım Alanlarına Göre Koli Bandı Tavsiyeleri 

ECB’den Fazi Artırma Kararı Bekleniyor

Lagarde, yapmış olduğu açıklamalarda sadece kripto para borsasına dair değil, aynı zamanda Avrupa Birliğinin para politikasının neler olacağına dair konulara da yer verdi. Lagarde tarafından yapılan açıklamada Avrupa Birliği’nde yükselen enflasyonun önüne geçebilmek adına faiz artırımına gidilmesi konusunda tüm ülkelerin hazır olduğunu belirtti. Ayrıca yaz aylarında Euro bazında faiz artırım kararının gelebileceğinin altını çizmesi, Euro yatırımcıları açısından yeni bir hazırlığa neden oldu.

Yapılacak artışın henüz netleşmediği ve kararlaşmadığını belirten Lagarde, kimi ülkelerin 50 puanlık bir artışın yeterli olacağı yönünde görüş bildirdiklerinin altını çizdi. Kendilerinin ise yapılacak ortak değerlendirmeler ve alınan toplu bir kararın ardından faiz artırım kararının olup olmayacağını açıklayacaklarını ifade etti.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku