Boşanma Davası Nasıl Açılır?

1 422

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Boşanma gerek psikolojik, gerek maddi olarak tarafları oldukça yıpratabilen bir süreçtir. Dolayısıyla boşanmayı düşünen kişilerin ilk yapması gereken, eşleri ile aralarında mevcut olan iletişimin, anlaşmalı boşanmayı bir seçenek olarak görmelerini sağlayabilecek düzeyde olup olmadığını düşünüp, bu konuda bir karara varmak olacaktır. Çünkü anlaşmalı boşanma davasında taraflar birbirlerine kusur izafe etmeye çalışmak yerine, kendi ortak irade beyanları yönünde evlilik birliklerinin ve mal varlıklarının tasfiyesiyle birlikte boşanmanın ferilerine ilişkin hükümleri belirleyebilmekte ve bu şartlar dahilinde boşanabilmektedirler.

anlaşmalı boşanma protokolü

 

Anlaşmalı boşanma davası açma tercihinde bulunan taraflar, evlilikleri bir yıldan uzun sürmüş ise boşanmaya dair ortak irade beyanlarını yazıya döküp, dilekçeleri ile birlikte mahkemeye başvurabilmektedirler. Anlaşmalı boşanma protokolünde yapılacak en ufak bir hata, geri dönüşü imkansız hak kayıpları yaşatacağından dolayı tarafların işlerini riske atmayıp, mutlaka bir boşanma avukatı ile görüşmelerini tavsiye ediyoruz.

 

Çekişmeli boşanma davasının açılabilmesi için de taraflardan biri, hazırladığı çekişmeli dava dilekçesini yetkili ve görevli mahkemeye sunarak ve aynı şekilde, gerekli harç ve masrafları yatırarak açabilir.

Daha fazla mesaj

TikTok Ağır Çekim Video Nasıl Yapılır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WhatsApp: Animasyonlu Çıkartmalar Nasıl İndirilir ve Gönderilir?

Kimi zaman avukatlık ücreti ödemek istemeyen tarafların, süreci kendi kendilerine yönetmeye çalıştıkları veya çok daha kötüsü, dilekçelerini arzuhalciye yazdırdıkları görülmektedir. Her yıl bu şekilde binlerce insan mağdur olmakta ve geri dönüşü olmayan hak kayıpları yaşamaktadır. Örneğin süreci doğru yönetemediği için delil dilekçesi sunamayan, aleyhine gelen karara ilişkin olarak istinaf ve temyiz sürelerini kaçıran ve hayatı boyunca haklı olduğu halde nafaka ve tazminat ödemek durumunda kalan ya da hakkı olan nafakayı ve tazminatı almaktan mahrum kalan çok sayıda insan vardır.

 

Tüm bu sebeplerle boşanma sürecinin mutlaka alanında uzman bir avukat yardımıyla yürütülmesi gerektiği tavsiyemizin altını çiziyoruz. Avukat tutacak durumunuzun olmaması halinde, bulunduğunuz şehirdeki barodan veya adliyelerde yer alan adli yardım bürosundan ücretsiz hukuki destek talep edebileceğinizi unutmayın. Günümüzde, boşanma davasını internet kullanmasını bilen bir çocuk dahi açabilir. Ancak boşanma davası yalnızca açılıştan ibaret değildir, sürecin başından sonuna kadar yapılabilecek en ufak bir hata bile çok büyük çaplı hak kayıplarına sebebiyet verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   GNR Eğitim İle İngilizce Artık Daha Kolay

boşanma davası ve ferileri

 

Boşanma davası açarken mutlaka yargılama usulü üzerine bilgi edinilmeli ve tebligat süreci son derece dikkatli takip edilmelidir. Sürelere itimat edilmeli ve sürelerin aşılması halinde geri dönülmez hak kayıplarına uğranılacağının bilincinde olunmalıdır. Bu anlamda “Ne var yani süreyi kaçırmışsak, sonuçta adalet haklı olanın yanında değil midir?” şeklinde düşünceler hukuk tekniğine tamamen aykırı olup, “Usul, esasa mukaddemdir.” sözüne uygun hareket edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Tüm bunların yanında, geçmiş tarihli olarak verilmiş olan ve emsal teşkil eden Yargıtay kararlarıyla da yargı uygulamalarının ne yönde olduğu her bir husus için ayrı ayrı dikkate alınmalıdır.

Özellikle delil dilekçesi, mutlaka süresi içerisinde dosya muhteviyatına kazandırılmalı ve dosya durumu ile eldeki delillerin ispat niteliği de dikkate alınarak, adeta bir satranç oyuncusunun satranç taşlarını yürütmesi gibi stratejik bir şekilde kullanılmalıdır. Özellikle karşı tarafın delillere dair bilgi sahibi olup olmaması, elde bulunan delillerin elde bulunup bulunmadığından şüphe ediyor olması, elde bazı delillerinin bulunduğunu biliyor olsa dahi tam olarak hangi delillerin bulunduğundan emin olamadığı veya elde hiçbir delilin bulunmadığı yanılgısı içerisinde olduğu hallerin hepsinde farklı bir tutum izlenmelidir. Zira dilekçeler safhasında deliller açısından karşı tarafın kozlarını bilmeyen taraf, genellikle beyanlarını bu neviden bir kaygı içerisinde verecek ve sunabileceği kimi beyanları sunmaktan geri duracakken, sunmaması gereken bazı beyanları da kendisi açısından daha elverişli bir durum yaratabileceği yanılgısıyla sunabilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   TikTok'ta Taslaklar Nasıl Silinir?
80%
Awesome
  • Design
1 yorum
  1. […] View On WordPress […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku