PC Fanlarını Temizleme İpuçları

0 347

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımızda sizlere bilgisayar fanlarını temizlemenin püf noktalarını göstereceğiz. Bilgisayarınızın temizlenmesi, sorunsuz çalışmasını sağlamak için önemlidir. Ancak bilgisayarınızı temizlemek, yalnızca eski dosyaları silmekten veya büyük dosyaları harici sabit sürücülere kaydetmekten daha fazlasını içerir. Bilgisayarınızın, özellikle bilgisayarınızın fanlarının da fiziksel olarak temizlenmesi gerekir. Fanlarda çok fazla toz ve kir birikirse, bilgisayarınız yavaşlar veya daha da kötüsü parçalar aşırı ısınır. Bilgisayar aşırı ısınmaya başlarsa ve soğumazsa bilgisayarın iç parçaları zarar görebilir. Bilgisayar açıkken, bilgisayarın dahili donanımının neredeyse tüm parçaları ısınır. Fan, yüksek frekanslı ve yüksek sıcaklıktaki yükleri düşük tutmaya yardımcı olur, böylece bu sıcaklıklar bilgisayara zarar vermez. Aşağıda PC fanlarını temizleme adımlarından bahsettik.

PC Fanları Nasıl Temizlenir?

Bir bilgisayar kullanıcısının alışkanlıkları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, CPU’larını kontrol etmelisiniz. Bilgisayarlarını dikkatli kullanmazlarsa, fan sistemin diğer bölümlerinden daha fazla toz, kir, saç ve diğer hoş olmayan kalıntılar biriktirir. Fan ve CPU’nun diğer parçaları ile ilgili sorunları önlemek için fanı düzenli olarak temizlemelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Canlı Casino Oyunlarındaki Görgü Kuralları: Profesyoneller Gibi Davranın

Adım 1: Bilgisayarı güç kaynağından ayırın. CPU’yu çalışmak için bol yer olan güvenli bir yere yerleştirin. Havalandırma deliklerindeki ve CD çalardaki tozu vakumlayın. Bir mini elektrikli süpürgeyi internetten veya herhangi bir iyi bilgisayar mağazasından satın alabilirsiniz. Ardından kasanın arkasını çıkarın ve küçük konektörler ve jumperlardan kaçınmaya dikkat ederek içini vakumlayın.

PC Fanlarını Temizleme
PC Fanlarını Temizleme

Adım 2: Tozu CPU fanına ve güç kaynağı fanına dağıtmak için basınçlı hava püskürtün. Ayrıca fanın altındaki ısı emicideki tozu da temizlemeniz gerekecektir. Fan ızgaralarındaki tozu temizlemek için basınçlı hava püskürtün (bazen toz ve tiftik giderici olarak da adlandırılır). Basınçlı havayı püskürtmeden önce fan kanatlarını hareketsiz tutmak için bir kalem kullanın.

Adım 3: PC fanını evinizde veya masanızda bir CPU soğutucu konumuna taşıyarak performansını artırın. Aşırı ısınmış bir fan, ızgaralardaki toz, kir ve saç sorununu şiddetlendirir.

Adım 4: Bilgisayarın geri kalanındaki toz, saç ve diğer kalıntıları temizleyin. Bilgisayarın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve fan sorunlarını önlemek için farenin, kabloların ve bilgisayar hoparlörlerinin etrafındaki alanı vakumlayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bugün Seçim Olsa Kim Kazanır? Anket Verileri

Adım 5: İlk temizlikten sonra fanı ve çevresini inceleyin. Başıboş toz parçacıklarını gidermek için bıçakları bir toz bezi veya pamuklu çubukla silin. Uzun tüyleri veya diğer kalıntıları çıkarmak için cımbız kullanmanız gerekebilir. Bunu yapmadan önce bilgisayarın kapalı olduğundan emin olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku