Belge Çevirisi

1 442

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Birçok alanda belge çevirisi hizmeti verilmektedir. Belge üstündeki hedef dilden kullanılacak ülkenin diline yapılan çevirilere belge çevirisi olarak adlandırılmaktadır. Resmi belgeler bu türün en temel ilgi alanı konumundadır. En önemlileri arasında, ticari sicil gazetesi yel almaktadır. Diploma ve kimlik belgesi de sıklıkla çevirisi yapılan resmi evraklardandır. Çevirisi yapılan belgenin noter onaylı olup olmamasına göre de çeşitleri bulunmaktadır.

 

Yurtdışı Eğitim Yaşamının Bir Parçası

Yabancı ülkelerde eğitim yaşamlarını sürdürme hedefi olan öğrencilerin en yoğun kullandıkları işlem belge çevirisi hizmetidir. Gerek yabancı dil öğrenimi gerekse de üniversite yaşamı için tercih edilen ülkenin, başvurucudan ilk istediği şey, kendi dilinde ve anlayacağı içerikte çevirisi yapılmış belgelerdir. Zira başvurucu hakkında kesin bilgileri, ıslak imza ve mühür taşıyan, aynı zamanda noter onaylı bu çeviriler sayesinde elde etmektedirler.

 

Daha fazla mesaj

TikTok Ağır Çekim Video Nasıl Yapılır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Whatsapp Durum Mesajları

Belge üstündeki dilden yapılan çeviri işleminde de önemli bazı durumlar mevcuttur. Özellikle her iki dilin bazı temel unsurlarını bilmek, çeviri için oldukça önemlidir. Ayrıca çevirisi yapılacak belgenin dili ile kültürü de, çeviriyi yapacak kişide aranması gereken en temel unsurlardandır. Çeviri işlemini yapan ve adına mütercim denilen kişi, çeviri konusunda yeterli uzmanlığa ve donanıma sahip olması da gerekmektedir.

 

Islak İmza ve Mühür

Belge çevirisi, özellikle resmi belge adı verilen örneği üstünde yoğunlaşmaktadır. Devletlerin resmi organları tarafından istenen ve başvurucunun istediği bir takım işlemleri gerçekleştirebilmek için kullanılması ve yararlanılması gerekli evraklar, resmi belge olarak tanımlanmaktadır. Çoğunlukla çevirinin özellikle noter onaylı, ıslak imza ve mühürlü olması istenmektedir.

 

Ayrıca yeminli çeviri işine sahip uzman kişilerin yapması da istenenler bulunmaktadır. Ender durumlarda “apostil” yani belgenin yasal olarak kullanımına olanak veren sistem ve onayı da talep edilmektedir. İstenen evrak durumuna göre seçenekleri değerlendirmek gerekmektedir.

 

1 yorum
  1. […] View On WordPress […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku