Android Geliştirici Seçenekleri

0 9.415

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Android geliştirici seçenekleri konumuzda bugün akıllı telefonlar var. Akıllı telefon alırken ilk dikkat ettiğimiz şey özellikleridir. Bu yüzden makalemizde geliştirici seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Geliştirici seçenekleri ile ilgili birçok özellik bulunmaktadır.

Geliştirici Seçenekleri Açma

Uyanık Kalma

Telefonunuzun ekranının sürekli açık kalmasını isterseniz eğer uyanık kalma modunu aktifleştirmelisiniz. Telefon ekranınızı kesintisiz açık bırakmak telefonunuzun ekranına zarar verebilir. Hatta aşırı şarj tüketimi yapabilir.

Kilit Ekranını Atla

Telefonunuz uyku modundayken ekrana çift tıkladığınızda kilit ekranıyla karşılaşırsınız. Kilit ekranını atla özelliği sayesinde telefonunuzda bulunan kilit ekranını kaldırılmış olur. Yani kilit ekranı olmadan direkt ana ekrana geçiyorsunuz.

Bluetooth HCI Snop Günlüğü

Bir geliştirici veya güvenlik uzmanının bluetooth HCI dosyalarını analiz etmek istediğinde açtığı bölümdür.

OEM Kilit Açma

Bu özellik aracılığıyla Bootloader kilidini açarak android cihazınıza yeni bir işletim sistemi yükleyebilmeniz mümkündür.

Geliştirici seçenekleri açma adımları aşağıdaki gibidir

 • Ayarları açınız.
 • Telefon hakkında menüsüne giriş yapınız.
 • Yazılım bilgileri menüsüne tıklayın.
 • Yapım numarası adlı seçeneğe 7 defa üst üste dokununuz.
 • Ardından geliştirici modunu aktif hale getirdiniz uyarısını göreceksiniz.

Android Geliştirici Seçenekleri

 • Hata Ayıklama modunu etkinleştirme
 • Animasyonları devre dışı bırakma ya da hızlandırma
 • GPS konumunu aldatma
 • Cihazı şarj sırasında uyanık kalmaya zorlama
 • OpenGL uygulamaları ve Oyunlarında FXAA’yı zorlamak
 • Hata ayıklama bilgilerini ayıklama
 • Uygulama stres testleri oluşturma
 • CPU Kullanımını İzleme
 • Hata raporlarını tanımlama
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mac'te Uygulamalar Nasıl Kaldırılır?

Android geliştirici seçenekleri yukarıda açıklanmıştır.

Çalışan Hizmetler

Bilgisayarınızdaki görev yöneticisi ile aynı işi üstlenen çalışan hizmetler bölümünde telefonunuzda arka planda çalışan birçok uygulamanın kaç MB ram kullandığını bu sayede tespit edebilir. Gereksiz yere arka planda çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz. Bu özellik sayesinde telefonunuzun performansı fazlasıyla artacaktır.

Webview Uygulaması

Üzerine tıkladığınızda sistem uygulaması olan android system webview yazısı ve muhtemelen chrome’u görürsünüz. Bu sistem uygulaması telefonunuzdaki bir uygulamada herhangi bir internet tarayıcısına ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Burada genellikle çoğu kişi chromu’u kullanıyor. Webview uygulaması tıpkı özel bir tarayıcı gibi uygulama içerisinde web sayfalarını görüntülemeye yaramaktadır. Bu özellik olduğu gibi kalmasını öneririz. Eğer chrome dışında özel bir tarayıcı kullanıyorsanız burada değiştirebilirsiniz.

Sahte Konum Uygulaması

Google Play Store üzerinden herhangi bir uygulama indirildiğinde birçok izin istenir. Bu izinlerin büyük bir kısmı konum bilgileridir. Bu özellikle uygulamaların sizden alacağı konum bilgilerini sahte olarak gönderebilirsiniz. Sahte konum bilgilerinin gönderilmek istediğiniz uygulamaların üzerine tıklayarak kolaylıkla seçebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone'da Canlı Fotoğraflar Nasıl Kapatılır?

Hücresel Veri Her Zaman Etkin

İsminden de anlaşılabileceği gibi wifi dışında telefonunuzun kendi interneti bu özellik sayesinde sürekli açık olur. Bu özelliğin sürekli açık olması telefon şarj tüketimini fazlasıyla etkiler. Bu özelliği aktif olarak kullanmamanızı öneririz. Belli aralıklarda açık olması daha iyi bir batarya kullanımına olanak sağlayacaktır.

Mutlak Sesi Devre Dışı Bırakma

Bluetooth veya daha farklı uzaktan ses almanızı sağlayan bir cihazınızı telefona bağladığınızda normalde telefonun sesini açtığınızda bluetooth ile bağlı olan hoparlöründe sesinin artması gerekir. Bazı durumlarda da ses cızırtısı ya da telefonla birlikte ses yükseltme ya da alçaltma değişimleri sorunu yaşanır. Bu gibi durumlarda bu özelliği aktif hale getirmek bazı sorunlardan kurtulmanıza yarar sağlayacaktır. Genellikle kapalı kalması tavsiye edilir.

Dokunmaları Gösterme

Bu özellik telefonunuzda bir fare imleci olmasıdır. Her dokunduğunuz noktanın neresi olduğunu size gösterir. Bu geliştirici seçeneğin asıl amacı görme sorunu yaşayan kişiler için faydalı olmaktır. Ayrıca işyerinizde sunum yaparken ayrıntı belirtmek istiyorsanız telefonla dokunduğunuzda tıkladığınız yer belirecektir.

Pencere Animasyon Ölçüsü

Bu ölçüt telefonunuzun grafik belleğini kullanır. Bu yüzden varsayılan ayarlardan daha düşük tutmanızı tavsiye ederiz. Eğer 1x ise 0,5 ya da tamamen kapalı yaparsanız daha iyi olacaktır. Aradaki farkı kesinlikle göreceksiniz.

Geçiş Animasyon Ölçüsü

Bu özellikte tıpkı pencere animasyon ölçüsü gibi grafik belleğinizi kullanır. Animasyonların geçiş süresini kısaltıp arttırmaya yarar. Bütünüyle görünüm amaçlı yapılan değişikliklerdir. Burada da ölçüyü 0,5x e getirebilir veya kapatabilirsiniz. Yeni çıkan bazı telefon modellerinde telefonların daha hızlı görünmesi için bu özellik kapatılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   PC'den Kalıcı Olarak Silinen Fotoğraf Nasıl Geri Yüklenir?

Geliştirici Seçenekleri Kapatma

Geliştirici seçenekleri kapatma adımları aşağıda gösterilmiştir.

 • Ayarlar menüsünü açınız.
 • Geliştirici seçeneklerine tıklayınız.
 • Ekranın üstünde yer alan açma ve kapama düğmesine basarak geliştirici seçenekleri kapatabilirsiniz.

Animasyon Süresi Ölçüsü

Bu özellik geçiş yaparken hızınızı belirler. Bu ölçüyü olabildiğince düşük tutmak hatta kapatmak daha iyi olacaktır.

İkincil ekranları Simule Etme

Daha çok geliştiricilerin işine yarayan bir özellik olan ikincil ekran kullanımı saydam yeni bir ekran oluşturarak oluşturduğunuz ekranlar arası geçiş yapmanızı sağlar.

GPU Çözümlemeyi Zorla

Bazı uygulamalar varsayılan olarak kullanılmamaları için oluşturulmuştur. Bu nedenle 2D çizimler için GPU zorlanmaktadır. Bu özellik uygulamaların çeşidine göre iyi ya da kötü olarak değişkenlik gösterebilir o yüzden kapalı olması avantajdır.

Geliştirici Seçenekleri Ne İşe Yarar

 

 • Yüksek işlem gücü gereken oyunları hızlandırmayı sağlar.
 • Cihazınızın animasyonlarını hızlandırır.
 • Telefonun desteklemediği Android sürümleri denemeye yarar.
 • Cihazın GPS konumunu farklı bir yerde gösterir.
 • Android Studio paketi aracılığıyla ekran kaydı almak için kullanılır.

Geliştirici seçenekleri ne işe yarar sorusunun cevabı yukarıda verilmiştir.

 

80%
Awesome
 • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku