IP Adresi Nasıl Bulunur?

0 368

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımızda sizlere IP adresi nasıl bulunur onu göstereceğiz. Basitçe söylemek gerekirse, bir IP adresi (İnternet Protokolü adresinin kısaltması), makineniz için benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bilgisayarlar bunlara sahiptir, ancak tabletler ve akıllı telefonlar da vardır. Ve tıpkı bir parmak izi veya kar tanesi gibi, iki IP adresi tam olarak aynı değildir. Harici IP adresiniz, internet kullanımınızla ilişkili bu benzersiz sayı dizisini düşündüğünüzde muhtemelen ilk düşündüğünüz şeydir. Aynı zamanda internet servis sağlayıcınızın size atadığı IP adresidir ve tamamı herkese açıktır. Başka bir deyişle: Wi-Fi yönlendirici arabiriminizin dijital adresidir.

Netgear yönlendiriciniz cihazlarınıza internet erişimi sağlar. Bu noktada, telefonunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, bu cihazların her birinin, web tarayıcı geçmişinizle birlikte günlüğe kaydedilen özel IP adresi olarak da adlandırılan kendi dahili IP adresi vardır. İkisi arasındaki ilişkiyi bir telefon uzantısı gibi düşünün. Harici IP adresiniz, internet kullanımınızla ilişkili bu benzersiz sayı dizisini düşündüğünüzde muhtemelen ilk düşündüğünüz şeydir. Aynı zamanda internet servis sağlayıcınızın size atadığı IP adresidir ve tamamı herkese açıktır. Başka bir deyişle: yönlendirici arabiriminizin dijital adresidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Okul Ödevleri İçin OneDrive Nasıl Kullanılır?

Oradan, yönlendiriciniz cihazlarınıza internet erişimi sağlar. Bu noktada, telefonunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, bu cihazların her birinin, göz atma geçmişinizle birlikte günlüğe kaydedilen özel IP adresi olarak da adlandırılan kendi dahili IP adresi vardır. İkisi arasındaki ilişkiyi bir telefon uzantısı gibi düşünün. Telefon sağlayıcınız, aramaları yalnızca size yönlendiren belirli bir telefon numarası atar. Bu, dahili IP adresi olacaktır. Ancak herkese açık olarak listelenen varsayılan şirket numarası, harici IP adresiniz gibidir. Bu benzetmede, yönlendiriciniz bir tür resepsiyonist görevi görür. Dahili ve Harici IP Adresi arasında yalnızca bazı farklılıklar vardır

IP Adresi Nasıl Bulunur?

Mac’te

“ Sistem Tercihleri ”nde “ Ağ ”a gidin. Bu pencerede, IP adresinizi ağ durumunun hemen altında bulacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   YouTube’da Sıralamanızı Yükseltecek 6 SEO Önerisi!

Windows’ta

” Ağ ve İnternet “i açın, ardından bağlantınıza bağlı olarak Wi-Fi veya ethernet’te ” Özellikler “e tıklayın. IPv4 adresini bulmak için “ Özellikler ”de aşağı kaydırın. Bu sizin yerel IP adresinizdir.

iPhone/iPad’de

“ Ayarlar ”a, ardından “ WiFi ”ye gidin, ardından bağlı olduğunuz ağı seçin. IP adresiniz, IPv4 adresi adlı bölümde görüntülenir.

IP Adresi
IP Adresi

Android/Tablette

Wi-Fi ağ ayarlarınıza gidin, ardından bağlı olduğunuz ağı seçin. IP adresinizi diğer ağ bilgileriyle birlikte bulacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku