İsveç’teki En Güzel Göller

1 721

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çoğu tahmine göre, İsveç sadece 100.000 göle ev sahipliği yapıyor, bu nedenle seyahatleriniz sizi ülke sınırları içinde nereye götürürse götürsün, birinden asla uzak olmayacaksınız. Birçoğu İskandinavya ve Avrupa’nın en büyükleri arasındadır ve yerel nüfusun yıl boyunca keyif aldığı eğlencenin çoğunun bu bol ve doğal su kütlelerinin etrafında toplanması şaşırtıcı değildir. Kuzey Kutup Dairesi’ne yakınlığı nedeniyle, ülke sert kışlar yaşar ve İsveç’teki göller çoğu, yılın büyük bölümünde metre kalınlığında buz tabakalarıyla kaplıdır. Ancak kış aylarında işlerin durma noktasına geldiği pek çok yerden farklı olarak, İsveç’te durum böyle değil.

Vattern Gölü

Manzaralı deniz fenerleri, içe doğru uzanan geniş yama çalışması alanları ve beyaz kumlu plajın geniş bölümleriyle bezeli Vattern Gölü, tartışmasız tüm İsveç Gölleri’nin en güzel manzarasına sahip olanıdır. Ülkedeki birkaç gölden daha fazlasının sahip olduğu bir unvan olmasına rağmen, inkar edilemez güzelliği ve nispeten merkezi konumu nedeniyle, Vattern Gölü’ne yapacağınız bir geziden sonra gerçekten daha fazla gölü ziyaret etmeniz gerekmediğini görebilirsiniz. Gölün batı kıyısındaki ünlü Hjo kasabası, türünün kalan birkaç örneğinden biridir. Neredeyse tamamen ahşaptan inşa edilen sade ama estetik İskandinav tarzı mimari, turistlerin, fotoğrafçıların ve sanatçıların gözdesi. Şirin kasaba, İsveç’in eski dünya cazibesini yaşamak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Popüler yüzme ve güneşlenme alanları olan birkaç plaja yakındır ve hepsi ücretsizdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İspanya'daki En İyi Müzeler

Göller

Vanern Gölü

Kıyılarında 13. yüzyıldan kalma kaleler bulunan Vanern Gölü ve çevresi, yüzyıllardır İsveç’in ekonomisi ve büyümesi için önemli olmuştur; yakındaki köylerin çoğu hala birincil destek araçları olarak balıkçılığa bağımlıdır. İsveç’in en büyük gölüdür ve Oslo ile Stockholm arasındaki doğu-batı hattı boyunca ülkenin merkezinde yer alır. 1800’lü yıllarda hammaddelerin ülkenin bir ucundan diğer ucuna taşınmasını kolaylaştırmak için bir dizi kilit ve kanal inşa edildi. Gölün etrafındaki neredeyse düz arazi ve sayısız koyları, adaları ve yarımadaları onu en pitoresklerden biri yapıyor. Özellikle muhteşem gün batımları ile ünlüdür, bu nedenle deneyimlemek istediğiniz bir şeyse öğleden sonra bir ziyaret planlayın.

Malaren Gölü

Genellikle İngilizce adı Malar Gölü olarak anılan Malaren, İsveç’in göller olarak üçüncü en büyüğüdür. Stockholm’ün sadece birkaç kilometre batısında olduğu için, aynı zamanda en sık ziyaret edilen yerlerden biri. Geçmiş çağlarda, göl Baltık Denizi’nin bir parçasıydı, ancak 10. ve 11. yüzyıllarda azalan su seviyeleri onu kalıcı olarak karayla çevrili hale getirdi. Sonunda, tuzlu su, taze, buzul suyu ile değiştirildi. Gölün etrafındaki arazinin çoğu ormanlık olsa da, doğal manzaraya çarpıcı bir insan yapımı kontrast sunan birkaç golf sahası var. Göl aynı zamanda eşsiz ve sıklıkla fotoğraflanan köprüleri ve ağaçlarla çevrili kıyılarını süsleyen küçük kasabaları ve tatil köyleri ile tanınır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kapadokya Gezi ve Seyahat Rehberi

Storsjon Gölü

İsveç’in tüm gölleri arasında, Storsjon Gölü en çok bilinenler arasındadır, çünkü öncelikle Storsjon Gölü Canavarı adı verilen efsanevi bir yaratığın evi olduğu iddia edilmektedir. Onu gördüğünü iddia edenler, İskoçya’nın ikonik Loch Ness Canavarı’na benzeyen uzun boyunlu ve yeşil-gri gövdeli, yaklaşık 20 fit uzunluğunda olduğunu söylüyorlar.

1 yorum
  1. […] View On WordPress […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku