macOS’te Özel Uyarı Sesleri Nasıl Ayarlanır?

1 454

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Boop, Breeze ve Pong gibi genel macOS bildirim seslerinden sıkıldınız mı? Daha ilginç işitsel uyarılar için can atıyor musunuz? Mac’inize kendi özel bildirim seslerinizi ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu doğru. macOS sistem uyarılarını özelleştirme süreci açık değil ama işe yarıyor. Gerçekten ihtiyacınız olan tek şey kaliteli bir ses dosyası, bazı dönüştürme yazılımları ve başarılı olma isteği. MacOS’ta nasıl özel uyarı sesleri oluşturabileceğinizi tartışalım.

Mac’te Özel Uyarı Sesleri Nerede Bulunur veya Oluşturulur?

Mac’inizin yerleşik sistem uyarılarından kaçınmanın ve kendinizinkini eklemenin ilk adımı, değerli bir yedek bulmaktır. SoundBible ve Mixkit gibi web siteleri ücretsiz ses indirmeleri sunar veya ses kayıt yazılımını kullanarak kendi efektlerinizi oluşturabilirsiniz. Apple’ın kendi GarageBand’i, bazı tatlı sesler yaratmak için makul bir şekilde kullanabileceğiniz bir dizi dijital enstrüman içerir. Kendi sesinizi veya ortamınızdaki başka bir şeyi kaydetmek için Mac’inizin mikrofonunu bile kullanabilirsiniz. Sesi nereden alıyorsanız, sesin kabul edilebilir kalitede olduğundan emin olmalısınız. Ne de olsa Mac’inizde kayda değer bir şey olduğunda her seferinde uyarıyı duymanız gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   SEOPix Dijital Pazarlama Ajansı ile Her Yerde Görünür Olun!

MacOS’ta Özel Uyarıları Doğru Biçime Dönüştürme

Geçerli bir ses dosyanız olduğunda, onu doğru biçime dönüştürmeniz gerekir. İndirilen ses efektlerinin çoğu, WAV veya MP3 biçiminde gelir; bu, macOS’un uyarılar için çalışmak istediği şey değildir. Mac yeni uyarıyı tanıması için dosyayı AIFF’ye (Ses Değişim Dosyası Biçimi) dönüştürmeniz gerekir. Neyse ki, Online-Convert.com’un ücretsiz AIFF dönüştürme aracı, işi halletme yeteneğinden daha fazlasıdır. Çevrimiçi dönüştürücü, en yaygın biçimleri alacak ve bunları AIFF olarak değiştirecektir. Bir ses dosyasını AIFF formatına şu şekilde dönüştürebilirsiniz:

 1. Online-Convert.com web sitesine gidin.
 2. Dosya Seç’i tıklayın.
 3. Dönüştürmek istediğiniz ses dosyasını bulun ve Aç’ı tıklayın.
 4. Başlat’a tıklayın ve işlemin tamamlanmasına izin verin.
 5. İndirme otomatik olarak başlamazsa, İndir’i tıklayın ve dosyayı kaydedin.

Artık bir AIFF ses dosyanız olduğuna göre, işlemin son kısmına geçebilirsiniz: sesi macOS sistem uyarıları listenize ekleme.

Özel Uyarı Sesleri

macOS’te Sisteme Özel Uyarılar Nasıl Eklenir?

AIFF ses dosyanız kullanıma hazırsa, onu kullanıcı Kitaplığı klasörünüzde doğru konuma yerleştirebilirsiniz. Özel uyarıyı macOS’a nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Windows 11'de Ekran Görüntüsü Alma Yolları
 1. Kullanmak istediğiniz AIFF dosyasını kopyalayın.
 2. Git menüsünü tıklatarak, Seçenek tuşunu basılı tutarak ve Kitaplık’ı seçerek kullanıcı Kitaplığı klasörünüze gidin.
 3. Sesler klasörünü açın.
 4. AIFF ses dosyasını bu konuma yapıştırın.
 5. Sistem Tercihleri > Sesler > Ses Efektleri’ne gidin.
 6. Listeden yeni uyarıyı seçin.

Dosya konumu yalnızca kullanıcı hesabınıza bağlandığından, sesleri diğer profillere ayrı olarak eklemeniz gerekir. MacOS’un sonraki sürümlerinde sistem Kitaplığı klasörünü değiştirmek zordur, bu nedenle kullanıcıya özel değişikliklerle yetinmemiz gerekir. Süreç biraz karmaşık görünebilir, ancak her adımı doğru bir şekilde izlerseniz, yakında sizi diğer tüm Mac kullanıcılarının kıskandıracak özel bir uyarınız olacak.

1 yorum
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku