Miyom Ankara

1 406

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

 

Miyom Ankara genel tanımını yapacak olursak; miyom rahim duvarında normal olmayan bir şekilde düz kasların çoğalması ile görülen bir sağlık sorunudur. Genel olarak rahimde görülen miyomlar iyi huyludur ve bazen tedavi bile gerektirmez. Miyomlar sıklıkla 30 ila 45 yaştaki kadınlarda görülür. Miyomları önleyici bir tedavi yoktur. Miyom oluşumu için kesin bir sonuç yoktur ancak miyomlara en büyük etkenin hormonal denge ile alakalı olduğu düşünülür. Östrojen hormonu rahimde miyom oluşumuna etki ettiği bilinir.

Miyomlar genellikle hastada pek fazla belirtiye neden olmaz ama bazen karın ağrısı, şişkinlik, regl düzensizliği ve cinsel birliktelik sonrasında kanamaya sebep olabilir. Miyomlar 1 ila 15 santimetre boyutunda, kırmızı ve yuvarlak birer anormal oluşumlardır. Miyomlar rahim duvarında veya rahim ağzında meydana gelebilen oluşumdur. Miyom tedavisi için Esra Çabuk Cömert tarafından muayene talebi oluşturabilirsiniz.

miyom nedir

İçindekiler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Hastalanmamanız İçin Mutlaka Tüketmeniz Gereken Kış Çorbası

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom aslında pek fazla belirti vermez. Ancak bazı kadınlarda bazı belirtilere neden olabilir. Miyom belirtileri arasında; normalden fazla süren regl kanaması, karın ağrısı, düzensiz regl, cinsel birliktelik sonrası kanama yer alır. Miyomlar genel olarak iyi huylu olsa da kötü huylu miyomlarda vardır. Bu nedenle bu gibi belirtiler yaşadığınız zaman mutlaka jinekoloji uzmanına muayene olmanız şarttır. Rahim içinde meydana gelebilen, sıklıkla 30 ila 40 yaş aralığında olan kadınlarda görülen miyomlar için muayene olmanız gerekebilir.

 

Miyom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Miyom tedavi edilmesi gereken jinekolojik bir hastalıktır. Çoğunlukla iyi huylu olan miyomlar nadirde olsa kötü huylu olabiliyor. Bu durumda da rahim duvarını saran kötü huylu tümörler rahmi tamamen sarabiliyor. Miyom tedavi edilmediği zaman ise rahmin alınmasına kadar ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Miyom Kaç CM Olursa Tehlikeli?

Rahim içinde meydana gelen anormal derecede çoğalan küçük oluşumlara miyom denir. Ancak miyomların boyutu tedavi için oldukça önemlidir. 6 ila 8 cm boyutuna ulaşan miyomlar tehlikelidir ve ameliyat ile alınması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dövme Bakımı Nasıl Yapılır?

Rahimde Miyom Kansere Dönüşür Mü?

Miyomlar genel itibari ile iyi huylu oluşumlardır. 30 ila 40 yaşlarında ki kadınlarda daha sık görülürler. Pek fazla belirti vermese de; düzensiz ve uzun süreli regl kanamasına, karın ağrısına ve cinsel birliktelik esnasında kanamaya neden olurlar. Rahimde ve rahim ağzında meydana gelebilirler. İyi huylu olan bu oluşumlar kötü huylu olması çok nadirdir. Miyomların kansere dönüşme olasılığı yok denilebilecek kadar az bir olanaktır.

 

1 yorum
  1. […] View On WordPress […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku