Muğla Gezilecek Yerler Tatil Yerleri

0 70.664

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Muğla gezilecek yerler Muğla tatil yerleri size de iyi hissettirecek. Her insanın güzel bir tatile ihtiyacı vardır. Muğla’da geçirilen bir tatil ise herkese farklı bir deneyim yaşatmaktadır.

Muğla Fethiye Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerler pek çok kesimin ilgisini çekmektedir. Kadın, erkek, genç, yaşlı, öğrenci ya da çalışan fark etmeksizin hemen hemen herkes hayatlarının en az bir döneminde Muğla’da tatil yapmak ya da en azından Muğla’yı görmek istemektedir.

Hiç kuşku yok ki Muğla, ülkemizin en güzide yerlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz, özel ve matematik konumu nedeniyle her daim güzel özelliklere sahip olmuştur. Ülkemiz hem iklimi ile ön plana çıkmaktadır hem de kültürel, doğal ve tarihi özellikleri ile bilinmektedir.

Bazı şehirler, bazı özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Muğla, tatil yerleri ile ön plana çıkan illerimizden biridir. Sahip olduğu matematik konumunu güzel bir şekilde değerlendirmiş olan Muğla, bu sayede her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır. Önümüzdeki tatil sürecinde siz de onlardan bir tanesi olabilirsiniz.

muğla tatil
muğla gezilecek tatil yerleri

Tatil denildiği anda akla ilk olarak deniz, kum ve güneş gelmektedir. Pek çok insan deniz, kum ve güneşi içeren bir tatil yapıyor olmaktan hoşlanmaktadır. Bu nedenle bireylerin Ege ve Akdeniz sahillerini tercih ettiği görülmektedir. Elbette bugüne kadar bu kadar çok sayıda kişinin bu yerleri tercih etmesi tesadüf değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Şile Ağva Kamp Alanları

Stres atmak, gezmek, tatil yapmak ya da sadece bir süre vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden biri de Muğla’dır. Muğla tarihi, doğal, kültürel özellikleri ve sahilleri ile bilinir. Özellikle Muğla’nın Fethiye ilçesi yaz aylarında milyonlarca kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Peki, Muğla’ya giden bireyler Fethiye’de nereye gitmektedir ya da nereye gidebilir?

  • Muğla Fethiye Gezilecek Tatil Yerleri

Kabaca şu şekilde sıralayabiliriz: Fethiye Müzesi, Ölüdeniz, Belcekız Plajı, Çalış Plajı, İnlice Halk Plajı, Kıdrak Plajı, Karaot Plajı, Kuleli Plajı, Akmaz Plajı, Karataş Plajı.

Muğla, coğrafi özellikleri nedeniyle çok sayıda plaja sahiptir. Muğla ilinde yer alan plajlar aynı zamanda diğer Ege ve Akdeniz illerine göre çok daha temiz olması ile bilinmekte ve ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle Muğla’ya dair plajlar, muhakkak bilmeniz gereken yerler arasında olmalıdır.

Muğla’nın Fethiye ilçesinin özellikleri plajlarla sınırlı değildir. Aynı zamana gidip görebileceğiniz doğal güzellikleri de vardır.

Saklıkent Kanyonu Milli Parkı, Yeşilvadi Doğa Park ve Kamp Alanı, Ömer Eşen Tabiat Parkı, Gizlikent Şelalesi, Kelebekler Vadisi, Kabak ve Katrancı Koyu, Günlüklü ve Turunç Pınarı Koyu, Fethiye Darboğaz Koyu, Büyük Boncuklu Koyu, Dalaman Çayı, Gemiler Adası, Şövalye Adası ve Oniki Adalar doğal güzellikler arasındadır.
Daha fazla mesaj

Temmuz Ayında Hangi Ülkelere Gidilir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Avrupa'da Ziyaret Edilecek En İyi Şehirler

Muğla Merkez Gezilecek Yerler

Muğla denildiği anda akla ilk olarak Muğla Fethiye gelmektedir. Ancak Muğla Fethiye dışında Muğla’nın diğer ilçelerinde de gidip görülmesi gereken yerler vardır. Muğla sınırları içerisinde olan ve gidilmesi önerilen yerler ise genellikle tarihi ve kültürel yapılar olarak belirtilebilir. Muğla merkezde, Fethiye’nin aksine doğal güzelliklerden ziyade yapılar ön plana çıkmaktadır.

Muğla merkez gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:  Kurşunlu Camii, Menteşe Belediyesi Kültür Evi, Yağcılar Hanı, Arasta Çarşısı, Zahire Çarşısı, Şeyh Bedreddin Camii, Öbekler Evi, Muğla Saatli Kule, Hacıkadı Evi, Konakaltı Kültür Merkezi, Muğla Müzesi, Saburhane Meydanı, Karabağlar Yaylası ve Yılanlı Dağı.

Eğer tatil anlayışınız deniz, kum ve güneş üçlüsünden oluşmuyorsa ancak tatilinizi Muğla sınırları içerisinde yapmak istiyorsanız siz de bahsi geçen bu alanları ziyaret listenize ekleyebilir ve vakit kaybetmeden sırayla gezebilirsiniz.

Muğla Akyaka Gezilecek Yerler

Muğla’nın Akyaka ilçesi, her ne kadar Fethiye ilçesinin gölgesinde kalıyor olsa da yine de oldukça güzel yerlere sahiptir. Akyaka, diğer yerlerden daha farklı özelliklere sahiptir. Yukarıda da bahsedildiği üzere Fethiye doğal güzellikler, Merkez ise daha çok yapısal özellikleri ile ön plandadır. Ancak Akyaka’da hem doğal güzellikler hem de beşeri özellikler yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Asya'da Ziyaret Edilecek En İyi Ülkeler

Muğla Akyaka gezilecek yerler sıralaması yapacak olursanız bu listeye muhakkak Akyaka Evlerini dahil etmelisiniz. Akyaka Evleri, Safranbolu evlerini anımsatan mimarisi ile ön plana çıkar ve adeta Muğla’nın Safranbolu evleri olarak tanımlanabilir.

Bilindiği üzere Muğla, dağlık ve engebeli ir arazi üzerinde yer almaktadır. Bu durum her ne kadar dezavantaj gibi görünüyor olsa da aslında bir avantajdır. Zira bu sayede yüksek tepeliklerden temiz hava almak ve şehre yukarıdan bakmak mümkün olmaktadır. Sakartepe Seyir Terası, Muğla Akyaka’da olan yüksek tepedir.

Bu kısımlar dışında bölgede Nail Çakırhan Evi, Gökova Aşıklar Yolu, kamp alanlarıi plajlar koylar ve nehirler de yer almaktadır.

Muğla Ören Gezilecek Yerler

Muğla’ya kadar gitmişseniz Ören ilçesini de görmeniz gerekmektedir. Ören Plajı, Alatepe, Keramos Antik Kenti, Akbük Koyu, Ören Tekne Turları, Çökertme Köyü, Akyaka, Mazıköy ve Kerimoğlu Türküsü Evi Muğla Ören gezilecek yerler arasında karşımıza çıkmaktadır.

Muğla Ören, Ege Bölgesi’nin en sevilen ve en şirin bulunulan tatil beldeleri arasında yer almaktadır. Şehrin karmaşası ve kalabalığı burada olmadığı gibi aynı zamanda Fethiye ya da diğer ilçeler gibi çok kalabalık olmamaktadır.

Muğla Ören gezilecek yerler listesinde yer alan alanları gezerken oldukça eğleneceksiniz. Üstelik yalnızca tarihi dokuya şahit olmayacak aynı zamanda deniz ve güneşin tadınız çıkartacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku