Tanıtım Yazısı Nedir?

1 501

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

 Tanıtım yazısı, sitenizde bulunan bir sayfaya backlink alabilmek için oluşturulan yazılardır. Sitenizin otoritesini yükseltmek, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek için sizde tanıtım yazısı yazdırabilirsiniz.

 

Tanıtım yazısı yazdırmak için ücretsiz veya ücretli seçenekler bulunmaktadır. Ücretli seçenekler backlink tanıtım yazısı satan web sitelerdir. Bu sitelerde haber sitelerinden, ekonomi ve eğitime sitelerine kadar çeşitli kategoriler bulunmaktadır. Kategoriler arasında dilediğinizi seçerek siteniz için backlink alabilirsiniz. Ücretsiz olarak ise Medium, Reddit, Quora, Pinterest, Youtube, about.me gibi domain otoritesi ve organik hiti yüksek onlarca site bulunmaktadır.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

tanıtım yazısı nasıl yazılır
tanıtım yazısı nasıl yazılır

Tanıtım yazısının nedir sorusunun cevabını verdik. Sıra geldi tanıtım yazısı nasıl yazılır ile alakalı bilgiler vermeye. Tanıtım yazısı yazarken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır.

 

Bu noktalardan ilki tanıtım yazısının özgün olmasıdır. Kendi düşüncelerinizin olduğu, kopya içermeyen tanıtım yazıları, Google’ın seveceği türden yazılardır. O nedenle yazınızı yazarken özgünlüğü dikkate almalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kripto Para Birimi Staking Nedir?

 

Tanıtım yazısı yazmak için mutlaka temel SEO bilgisine sahip olmalısınız. Kullanacağınız anahtar kelime, ana başlık ve alt başlıkları doğru bir şekilde belirleyebilmek için SEO’ya ihtiyacınız olacak. Ayrıca, tanıtım yazısının SEO uyumlu içerik olması açısından da bu gereklidir.

 

Tanıtım yazısı yazmadan önce anahtar kelime, ana başlık ve alt başlıklarınızı belirlemelisiniz. Sektörünüze uygun anahtar kelimeleri bulmak için Google anahtar kelime, Semrush veya Ahrefs gibi araçlar ile analiz yapabilirsiniz. Başlık ve alt başlıkları belirlerken de Google arama sonuçlarını veya bu saydığımız SEO araçlarını kullanabilirsiniz.

 

Tanıtım yazısı yazarken çarpıcı bir başlık kullanmanız son derece önemlidir. Sıradan başlıklar yerine kullanıcıyı tıklamaya teşvik edecek başlıklar kullanmak faydalı olabilir. Başlıklarda “detaylı anlatım”, “3 adımda”, “7 Öneri” gibi ibareler kullanmak kullanıcıların ilgisini çekecektir.

 

Tanıtım yazısında video ve görsellere yer vermeniz de önemlidir. Sektörünüze uygun gerçek fotoğraflar paylaşmak veya bilgilendirici infografikler paylaşmak kullanıcı etkileşimini arttırabilir. Bunun yanında o içeriğin Google açısından değerli olmasına da yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mac'te Fotoğraflar Uygulamasını Kullanarak Videolar Nasıl Düzenlenir?

 

Son olarak tanıtım yazısı yazarken noktalama ve dilbilgisi kurallarına dikkat etmelisiniz. Okuyucunun dikkatini bozacak, okunabilirliği zorlaştıracak hatalar içeriğinize zarar verebilir.

 

Kısaca özetlemek gerekirse tanıtım yazısı yazarken şu maddelere dikkat etmelisiniz:

 

 • Tanıtım yazısının özgün olması gerekiyor.
 • Tanıtım yazısını yazan kişinin temel SEO bilgisine ihtiyacı var.
 • Kullanıcıyı harekete geçirecek çarpıcı bir başlık kullanmalısınız.
 • Video ve görsellere yer vermelisiniz.
 • İmla kurallarına özen göstermelisiniz.

 

Tanıtım Yazısının Faydaları Nelerdir?

tanıtım yazısının faydaları nelerdir
tanıtım yazısının faydaları nelerdir

Tanıtım yazısının faydaları şu şekildedir;

 

 • Sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğü artar.
 • Markanızın reklamını yaparsınız.
 • Sitenize backlink alırsınız. Bu da sitenizin organik trafiğinin artmasına yardımcı olur.
 • Kaliteli sitelerden alınan tanıtım yazısı Google’ın gözünde iyi bir referans oluşturur.
 • Hedef anahtar kelimenizde yükselme meydana gelir. Örneğin, tanıtım yazısında ‘SEO’ kelimesi için backlink almak bu kelimede sıralama almanızı sağlayacaktır.

 

Tanıtım Yazısı Çeşitleri Nelerdir?

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Oyuncu Kulaklığı Neye Göre Alınır?

Tanıtım yazısı, bir backlink alma yöntemi olduğu için iki farklı bölümde değerlendirmek gerekir. Bunlar; dofollow link ve nofollow link. Dofollow olarak verilen link, linki veren sitenin sizin sitenizi referans göstermesidir. Nofollow link ise tam tersine sitenize link veren sitenin sizi referans göstermediği, Google’ın takip etmediği linktir. Tabi bu, nofollow SEO açısından gereksizdir anlamına gelmemektedir.

 

Tanıtım Yazısı Fiyatları Ne Kadar?

 

Tanıtım yazısı fiyatları, siteden siteye ve kategoriden kategoriye değişiklik göstermektedir. Burada fiyatları belirleyen, o sitenin trafiği, domain otoritesi, domain yaşı gibi faktörlerdir. Medyaek’te bulunan web sitelerinin tanıtım yazısı fiyatları 20 ila 10000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Size uygun 25 farklı kategoride uygun fiyatlarla tanıtım yazısı satın almak için medyaek.com’u ziyaret edebilirsiniz.

 

Medyaek ekibi olarak bu yazımızda tanıtım yazısı nedir, nasıl yazılır, faydaları nelerdir, tanıtım yazısının çeşitleri ve fiyatları ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık.

 

1 yorum
 1. […] View On WordPress […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku