Türkiye’nin En Çok Mobilya Üretilen Bölgesi Neresidir?

1 272

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Mobilya, yaşam alanlarının vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi. Sözlük tanımı, yaşam alanlarında yaşama yardımcı olan her türden eşya olan mobilya, sadece hayatlarımızın önemli bir parçası değil aynı zamanda tarz ve stilimizi yansıtmanın önemli unsurlarından birisi. Mobilya modası, tıpkı giyim eşyalarındaki gibi her yıl değişir.

 

Bununla beraber, mobilya aynı zamanda ticari değeri yüksek olan ticari metalardan birisi. Bu nedenle ülkemizde de mobilya üretimi ve ticareti, her yıl artan bir hacme sahip. Bu yüzden, ülkemizdeki mobilya üretimi de ciddiyetle ele alınması gereken konulardan. Türkiye’nin en çok mobilya üretilen bölgesi neresidir? Gelin, hayatlarımızı zenginleştiren, tarzımızı yansıtan mobilya modelleri ve çeşitlerinden söz ederek bu sorunu yanıtlamaya çalışalım.

Mobilya Nedir? Nasıl Üretilir?

Mobilya, ev veya ofislerde yaşamı kolaylaştırması ve konfor sağlaması için tasarlanıp üretilmiş olan her türden eşyaya verilen isimdir. Kökeni, İtalyanca olan “mobilya”, Türkçede ise genellikle “eşya” olarak isimlendirilir. Özellikle Osmanlı’nın 19. Ve 20. Yüzyıllarında mobilya, yaşam tarzını ortaya koyan bir ticari ürün olarak karşımıza çıkmıştır. Mobilya üretimi ise, özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında gerek tüm dünya gerekse ülkemizdeki üreticiler tarafından önemsenen bir konu haline geldi. Ekonomik şartların nispeten düzelmesi, artan refah ve konfor ihtiyacı, tüm dünyada mobilya üretimi ile ilgili talebin artmasına ve konunun ciddi olarak ele alınmasını sağlamıştır.

Mobilya üretimi, dünyada ve ülkemizde tıpkı moda gibi çeşitli akım ve trendlerden etkilenir. Belki de bu yüzden, mobilyalar genellikle üretildikleri tarih aralıklarının isimleri veya üretim için etkilenilen alanlarla isimlendirilirler. Klasik mobilya, özellikle mobilya endüstrisinde çok tercih edilen ceviz ağacı gibi sağlam kereste / ahşap türlerinden üretilirler. Minimalist mobilya tasarımları, özellikle yeni neslin ve gençlerin ilgisini çeker. Sizler için “Mobilya tipleri nelerdir” sorusunun yanıtını daha sonra vereceğiz. İlk olarak mobilya nasıl üretilir, mobilya nerede üretilir gibi merak edilen soruları yanıtlamaya çalışalım.

Mobilya nasıl üretilir? Sorunun cevabı aslında genel olarak oldukça açık. Ancak mobilya üretimi söz konusu olduğunda, mobilya üretimi nerede yapılır sorusunun yanıtı daha da önem kazanır.

Mobilya üretimi nerede yapılır ve mobilya üretiminde gerekli süreçler nelerdir?

Mobilya üretimi süreci, tasarımcıların çizim masalarında hayatlarımızı kolaylaştıracak mobilyaları tasarlamaları ile başlar. Bu süreçte endüstriyel tasarım konusunda uzman, mobilya tasarımı konusunda deneyim sahibi, endüstriyel tasarım uzmanları tercih edilirler. Uzmanlar, o dönem için geçerli olan trendler ve ihtiyaçlar doğrultusunda, mobilya üretimi için uygun olan tasarımı oluştururlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bir Mağazada Mutlaka Olması Gereken Aksesuarlar Nelerdir?

Mobilya üretimi nerede yapılır?

Mobilya üretimi tüm dünyada ve ülkemizde mobilya fabrikalarında gerçekleştirilir. Bu fabrikalar, genellikle lojistik olarak son derece uygun olan pozisyonlarda bulunurlar ve tasarımı, günlük hayatta kullandığımız mobilya modelleri haline getirirler. Ahşap, demir, çelik, plastik ve daha pek çok malzeme, bu süreç içinde işlenir ve mobilyalar kullanıma hazır hale getirilirler.

Mobilya nerede üretilir?

İşte bu sorunun cevabını temelde iki ana başlıkta incelemek mümkün. İlk adım, tasarım aşamasıdır ve tasarım ofislerinde mobilya ihtiyaç ve trendlere göre tasarlanır. Daha sonra, tasarım mobilya üretiminden sorumlu fabrikalara gönderilir ve mobilya üretim süreci başlar.
Dünyada mobilya üretimi için, kesin adresler vermek çok doğru olmayabilir. Zira her ülke ve kültür için uygun mobilyalar, o ülkelerin lojistik açıdan uygun olan fabrika ve üretim tesislerinde üretilirler.

mobilya üretimi
mobilya nerede üretilir

Örneğin sadece Japonlar tarafından kullanılan “Tatami” bir yatak cinsidir ve bu mobilya, Japonya’daki mobilya üretim tesisleri bünyesinde yapılır. Bununla beraber, her ülke ve kültür için farklı türden mobilya ve mobilya üretim süreçlerinden söz edilse de, bazı mobilya türleri her ülkede talep edilir. Fransız mobilya ve İtalyan mobilya, günümüzde her türden ülke ve kültür için talep gören “özel” tasarıma sahip mobilyalar arasında gelir. Aynı şekilde, mobilya tasarımında etkili “Rustik” (Rus Tarzı) ve Minimalist mobilya türleri de, benzer şekilde tüm dünyada talep görür.
Dünyada en çok mobilya üretimi nerede yapılır?

Geçmiş yıllarda, bu sorunun cevabı olarak Almanya, İtalya, Fransa ve ABD gibi ülkeleri göstermek mümkündü. Bu ülkeler, gelişmiş bir endüstriye sahip olduklarından, farklı türde mobilyaları kaliteli ve rahat bir şekilde üretebiliyorlardı. Günümüzde ise Çin, gerek kendi ülkesindeki gerek tüm dünyadaki mobilya talebini karşılamak için en çok mobilya üretimi yapan firmaların başında gelmektedir. Günümüzde Çin, mobilya endüstrisinin %39’unu yapmaktadır ve ABD, %12 ile Çin’i izlemektedir. Mobilya üretimi nerede yapılır sorusunun yanıtındaki farklılığın nedeni, artan nüfusa bağlı olarak kalite ve fiyatlarda gelişen dalgalanmadır. Peki, Türkiye’de mobilya üretimi ile ilgili olarak ne söyleyebiliriz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Eviniz İçin Suni Çim Duvar Tasarım Fikirleri

Türkiye’de Mobilya İhracatı Sayıları

Mobilya üretimi, dünyada ciddiye alınan bir endüstridir. Mobilya üretimi ticari hacmi, tüm dünyada 90 Milyar Dolarlık hacmi ile dikkat çekmektedir. Türkiye, mobilya üretimi söz konusu olduğunda Çin, ABD, Almanya, Fransa ve İtalya’nın gerisinde olmasına karşın giderek büyüyen mobilya endüstrisi ile dikkat çekmektedir.
Türkiye, dünyadaki mobilya üreticileri için, kaliteli hammadde temin edilebilecek başlıca ülkelerin başında gelmektedir.

2018 Yılı Türkiye İhracat Rakamları verilerine göre, sadece bu yılda 347 Milyon Dolarlık ahşap mobilya malzemesi ihraç etmiştir. Bu rakamı 144 Milyon Dolar ile mobilya sanayiinde kullanılan vida, menteşe gibi önemli ve hassas parçaların üretimi izlemektedir. Türkiye, 2018 Yılında ayrıca önemli bir “ahşap benzeri” mobilya üretim malzemesi sağlayarak, dünya mobilya üretimi konusunda önemli bir oyuncu haline gelmiş, mobilya sanayii ile ilgili ihracat rakamları toplamda 763 Milyon Doları bulmuştur.

Mobilya üretimi ve mobilya ihraç rakamları bizlere Türkiye’nin mobilya üretimi konusunda ciddi bir oyuncu olduğunu göstermektedir. 2016 – 2018 Yılı değerlendirildiğinde, ihraç rakamlarının önemli artış sergilediği ve bunun kullanıma hazır mobilyalarda da kendisini gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kısaca Türkiye –özellikle son yıllarda- dünya mobilya endüstrisinde sadece sağladığı hammadde ile değil, aynı zamanda mamul ürünleri ile de adından söz ettirmektedir. Tüm bu veriler, “Türkiye’de toptan mobilya üretimi hangi illerde yapılmaktadır?” veya “Türkiye’de en çok mobilya üretimi nerede yapılır?” gibi soruların akıllara gelmesine neden olmaktadır. Sizler için bu sorunun da yanıtını vermeye çalışalım.

Mobilya Üretiminin En Fazla Olduğu Bölgeler Hangisidir?

castor mobilya
mobilya fabrikası castor

 

Türkiye’de Bursa toptan mobilya üretimi konusunda önemli illerin başında gelir. Toptan mobilya İnegöl gibi ilçelerde de yaygın olarak üretilir. Türkiye’de mobilya üretiminin özellikle Marmara Bölgesi ilçelerinde toplanmasının nedeni, Marmara Bölgesi’nin fabrika ve üretim tesisi kurmayı kolay kılan coğrafi koşullara sahip olmasıdır. Bununla beraber, Türkiye’de mobilya üretimi aynı zamanda Kayseri veya Eskişehir gibi illerimizde de önemli bir üretim faaliyeti olarak göze çarpar. Türkiye’de en çok mobilya üretimi nerede yapılmaktadır?

• Bursa: Bursa toptan mobilya üretimi konusunda önemli illerden birisidir. Mobilya üretimi için gerekli olan hammadde (orman ürünleri, ahşap ve kereste) kaynaklarına yakın olması, Bursa toptan mobilya üretimi grafiğinin her geçen gün artmasında etkili olmuştur. Bursa toptan mobilya üretimi alanında faaliyet gösteren önemli mobilya üreticilerine ev sahipliği yapmakta ve bunu doksanlı yılların sonundan bu yana sürdürmektedir. Spesifik olarak toptan mobilya İnegöl gibi Bursa Sınırları içinde bulunan ilçeler için önemli bir sanayiidir.
• İnegöl: Toptan mobilya İnegöl gibi Bursa İlçelerinde yaygın bir üretim faaliyetidir. Bursa’nın yukarıda da söz ettiğimiz çeşitli özellikleri, bu ilin ve özellikle İnegöl İlçesi’nin mobilya üretimi konusunda göze çarpan noktalar olmasını sağlamaktadır. İnegöl, yine büyük toptan mobilya üreticileri için önemli bir merkezdir.
• Kayseri: Toptan mobilya üretimi için mobilya üretiminde önemli olan kereste, ham ağaç, sunta gibi çeşitli mamul veya yarı mamul malzemelere ulaşım son derece önemlidir. Kayseri toptan mobilya üretimi söz konusu olduğunda önemli olarak sınıflandırılabilecek önemli bir mobilya üretim merkezidir. Bu nedenle, Türkiye’de mobilya üretimi genellikle endüstrinin geliştiği, ulaşımı kolay, hammaddeye ulaşımın kolay olduğu noktalarda yoğunlaşmıştır. Kayseri, özellikle ahşap malzeme ve “orman ürünleri” olarak isimlendirilen hammadde alanlarına yakın, ulaşımı nispeten kolay olan bir il olduğundan, Türkiye’de toptan mobilya üretimi için önemli merkezlerden birisi haline gelmiştir.
• Diğer İller: Saydığımız il ve ilçeler dışında toptan mobilya üretimi aynı zamanda Ankara, İstanbul ve Eskişehir gibi sanayileşmiş noktalarda da yoğunlaşmıştır. Toptan mobilya İnegöl ilçesinde olduğu gibi, bu illerde de yoğun olarak ilgi gören üretim faaliyetlerinin arasındadır.

Toptan mobilya Kayseri başta olmak üzere hammadde ve ahşap ürünlerine ulaşımın kolay olduğu noktaların yanında bu illerde de önemli bir üretim faaliyeti alanıdır. Bursa, İnegöl, Kayseri toptan mobilya üretim faaliyetleri için önemli noktalardır. Bunların dışında, mobilya üretimi için uygun koşullara sahip olduğundan İzmir de önemli en çok mobilya üretilen illerimizden birisi olarak görülmektedir. Castor mobilya ise bu firmalardan biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Banyo Dolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnegöl toptan mobilya üretimi konusunda ilk sırada yer alan ilçelerin başında gelir. Ancak Ankara, Kayseri, Bursa gibi diğer illerin bazı noktalarının en çok toptan mobilya üretimi yapılan yerler olduğunu söylemek mümkün. İstanbul Organize Sanayii Bölgesi ve diğer illerdeki benzer alanlar, Bursa Nilüfer ve İnegöl ilçeleri Türkiye’de en çok mobilya üretilen ilçelerin başında gelir. Veriler değerlendirildiğinde, Bursa toptan mobilya üretimi konusunda önemli bir merkez olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca muhteşem yatak odası fikirleri yazımıza göz atmayı unutmayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku