Yurtdışında Üniversite Okumak

0 279

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yurtdışında üniversite okumak daha başarılı bir kariyere sahip olmak ve daha farklı hayat yolu çizmek için büyük bir adım olacaktır. Beklenen akademik başarı üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişiklik gösterse de Dünya’nın birçok yerinde başka bir dil ve kültürle iç içe dünya standartlarında eğitim alınabilmektedir. Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak yeni bir dil ve kültürle kariyer inşa etmek için yurtdışında üniversite okumak her gencin hayalinde yatmaktadır.

Yurtdışında Üniversite Okumanın Avantajları

Uluslararası bir derece kazanmak sadece kişinin kariyerini ve kişisel ufkunu genişletmekle kalmaz, aynı zamanda bir ömür boyu deneyim sahibi olmakla da ilgilidir. Yurtdışında üniversite okumak, bazıları araştırma seçenekleri ve öğrenciler için beceri temelli eğitim de dahil olmak üzere daha çeşitli kurslar sunmaktadır. Yurtdışındaki bazı programlarda aynı anda farklı dersler alma imkanı da vardır. Uluslararası eğitim almayı seçen mezunlar, işverenler tarafından çok rağbet görmektedir. Yurtdışında üniversite okuyan kişiler staj ve iş başvuruları söz konusu olduğunda çok daha önceliklidir.

 

Yapılan çalışmalar, dil öğrenirken yoğun pratiğin başka bir dilde akıcı olmanın ve yeni bir kültürü anlamanın en iyi yolu olduğunu göstermiştir. Yurtdışında üniversite eğitimi alan kişiler o ülkenin diline yüksek oranda hakim olurlar. Aynı zamanda yurtdışında eğitim, farklı durumları ele almak, çalışmaları ve yarı zamanlı işler arasındaki zamanı yönetmek, uluslararası öğretim yöntemlerini deneyimlemek ve kozmopolit bir kalabalıkla başa çıkmak için yeni yaklaşımlar geliştirmeye de yardımcı olur. Yurtdışında üniversite okuyan öğrencilerin en büyük avantajlarından biri de diğer kültürlere ve insanlara karşı iyi bilgilendirilmiş bir zihniyet ve daha geniş bir perspektif geliştirmektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor Yeni Sezon Formaları

Yurtdışında Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında lisans eğitimi ortalama 3 yıldır.  Öğrenciler daha sonra yurtdışında yüksek lisans eğitimi ya da sertifika veya diploma programları ile aldıkları üniversite eğitiminin devamında uzmanlaşma imkanına da sahip olurlar. Bu da diğer öğrencilere oranla 1 yıl daha erken ve daha profesyonel bir şekilde iş hayatına atılmalarını sağlar.

 

Yurtdışı eğitim için üniversiteye gidilecek ülkede dil yeterliliği olmayan öğrenciler aynı zamanda birçok ülkenin sunduğu hazırlık-dil eğitimi programlarına da katılabilirler. Yurtdışı dil okulları veya okulların kendi hazırlık programları ve dil eğitimi durumunu kontrol altına alabilmek için gidilebilecek programlardır.

 

Yurtdışında lisans eğitimi alacak öğrenciler için eğitim süreleri ülkelere ve bölümlere göre değişiklik gösterse de ortalama 3-4 yıllık bir lisans eğitiminden bahsedebiliriz. Amerika ve Kanada’da başta olmak üzere 4 yıllık lisans programları gözükürken, Avrupa genelinde bu süre genellikle 3 yıldır. Ancak Avrupa’da da mühendislik bölümleri 4 yıl sürebilmektedir. Bunun yanı sıra mimarlık programları 5 yıl, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri 5 yıl, tıp eğitimi ise 6 yıldır. Amerika ve Kanada’daki tıp eğitimleri ise fakülte değişimi sebebiyle 8 yılı bulabilmektedir. Yurtdışında lisans eğitimi almak içim bir lise diplomasına sahip olunmalı ve eğitim kurumları tarafından belirlenen GRE, IELTS ve TOEFL gibi sınavlardan beklenen puan alınmalıdır. Uluslararası öğrenci alımı yapan bazı üniversiteler ise dil yeterliliği ve mezuniyet ortalamaları dışında öğrencilerin bazı derslerini lise seviyesinde almış olmasını bekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Espor Devrimi: Megapari'nin Yeni Sınıra Giden Yolu

 

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak ise temelde bir lisans diploması ve eğitim kurumları tarafından belirlenen GRE, IELTS ve TOEFL gibi sınavlardan beklenen puanların alınması ile mümkündür. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almanın süresi ise ortalama 1-2 yıl arasındadır.  Yurtdışında yüksek lisans başvuru şartları her ülkenin okul ve eğitim programlarına kabul için gerekli şartlar farklılık gösterebilir. Genel olarak yüksek lisans programları için uluslararası öğrencilerden beklenen şartlarda temel olarak lisans diploması veya transkript, program dilinde yabancı dil yetkinliğini belgeleyen resmi sınav sonuçları, bazı bölümlerde ve üniversitelerde; GMAT ve GRE sınav skorları ile bazı bölümler için portfolyo gibi sunumlar beklenmektedir. Ayrıca akademik referanslar, motivasyon yazıları, özgeçmiş ve sponsorluk sağlayacak kurum veya kişiden finansal evraklar da öğrencilerin başvurularında önceliklendirilmesi için gerekli olabilmektedir.

 

Yurtdışı Üniversite Danışmanlık Hizmeti

Yurtdışında üniversite eğitimi başvuru süreci; doğru evrak hazırlığı ve teslimiyle, konaklama ayarlamasıyla ve yaşamsal şartları iyi bilmek ile doğru orantılı olarak oldukça zorlu bir süreçtir. Bu sebeple öğrencilerin lisans veya yüksek lisans fark etmeksizin doğru eğitim danışmanlığına ihtiyacı olmaktadır. Gidilecek ülke, okul ve alınan eğitimle ilgili bilgili rehberlerin yönlendirmesi ve profesyonel bir destek için yurtdışı üniversite danışmanlık hizmeti almak birçok öğrenci ve ailenin sürecini kolaylaştırmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Turkovac Yerli Covid Aşısı Özellikleri

 

İnsan hayatının en önemli kararlarından biri olan eğitim konusunda doğru yönlendirme ve rehberlik hizmeti fark yaratan sonuçlar ortaya koymaktadır. Özellikle alınan eğitimin yurtdışında olması bu konudaki desteği kaçınılmaz bir yere taşımaktadır. Sürecin hızlı, akışkan ve profesyonelce ilerlemesi için yurtdışı üniversite danışmanlık hizmeti veren kurumlarla çalışmak ailelerin ve öğrencilerin omuzlarındaki yükü azaltmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku