Z Kuşağı Hangi Partiye Daha Yakın?

1 480

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bugün ki makalemizde Z kuşağı hangi partiye daha yakın sorusuna yönelik bir soru sorup cevaplamak ve fikir edinmek istiyoruz. Devir değiştikçe artık teknolojiye olan bağımlılığımız çok ciddi anlamda değişiyor ve adından söz ettiriyor. Bildiğimiz üzere bir sistem dahilinde değerlendirme derecesi olarak insan devirleri artık kuşak kuşak analiz edilme noktasında inceleniyor.

Z kuşağı, 2000 yılından sonra doğan ve tamamen teknoloji merkezli bir gençlik ortaya çıkması demek. İnsanlar, ister istemez artık çok ciddi manada teknolojiye doğru bir eğilim içerisinde olmak zorunda kalıyor. Bu eğilim, bir yandan iyi olduğu gibi bir yandan da kötü diyebiliriz ancak yine de kaçınılmaz bir gelecek bizleri bekliyor. Peki parti bazında baktığımız zaman Z kuşağı, geleceği hangi partide görüyor?

Z Kuşağı Özellikleri

Z kuşağı, yukarıda da söylediğimiz üzere 2000 yılından sonra doğan gençleri içerisine alan bir kuşak. Yani bugün en yaşlı Z kuşağı genci 20 yaşında demek yanlış olmaz. Tabi ki her kuşakta insanların sergilediği bir davranış biçimi var. Z kuşağının da aynı şekilde bir davranış biçimi var ve buna göre hareket etme yolunda gidiyorlar. Bazı özellikleri şu şekildedir;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri 2021
  • Özgürlüklerine tamamen düşkündürler. Baskı altında kalmayı asla kabul etmezler.
  • Eski geleneklere bağlı değildirler, batılılaşma fikri her zaman için ağır basar.
  • Teknoloji ile tamamen iç içedirler.
  • Alışveriş alışkanlıkları da artık tamamen teknoloji üzerine evrilmiştir.
  • Modern giyim tarzlarını benimserler.
  • Fikirlerini özgürce ifade etmenin hakları olduğuna inanırlar. Sosyal medyayı bu anlamda etkili kullanırlar.
  • Doğru bilgiye en kolay yoldan, araştırarak ve konuşarak ulaşmayı tercih ederler.
  • Ahlaki yapı olarak tamamen farklıdırlar. Geçmiş dönemde ki tutuculuk, bu dönemde tamamı ile serbestlik olarak değişmiştir.

Peki bu mantık ile yola çıktığımız zaman Z kuşağı zihniyetinin ideolojik olarak hangi partiden yana olduğunu tahmin edebilir misiniz? Hemen kısaca bu konu üzerinde de durarak fikir edinme yoluna gidelim.

Z Kuşağı Gençleri

Z Kuşağı Hangi Partiyi Destekliyor?

Bu anlamda günümüzde özellikle büyük anket şirketlerinin yaptığı araştırmalar söz konusudur. Aslına bakarsanız ideolojik fikir yönünde de bu kuşağın kimi desteklediği internet üzerinde az çok kendisini gösteriyor. Günümüz gençleri muhafazakarlıktan uzak ve özellikle dindarlık anlamında da biraz daha özgürlükçü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Unpacked 2021 Ürün Tanıtımları Belli Oldu

Günümüz hükümeti, özellikle bilgiye kolay ulaşan Z kuşağı tarafından geçer not alamıyor gibi görünüyor. Dediğimiz gibi bilgiye kolay ulaşmak, bu kuşağın en büyük özelliğidir. Gençler, diğer ülkeler ile ülkemizin ekonomik durumu ile kıyaslama yapıyor, araştırıyor, konuşuyor, sosyalleşiyor ve bir kanıya varıyor.

Yapılan anketler neticesinde Z kuşağı gençlerinin CHP tarafında olduğunu biraz daha net bir şekilde görebiliyoruz. Tabi ki anket sonuçları göreceli olabilir. Ancak sosyal medya üzerinden de takip yaptığımızda gerçek manada bu seçeneklerin yine hükümet yönünde eleştirel bir şekilde hareket geçtiğini görüyoruz. Tabi ki destekleyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için en az 2 Milyon genç Z kuşaklı oy kullanacak gibi bir istatistiki veri var. Yani günümüz modern seçimlerinde de artık ciddi manada söz sahibi olarak seçimi etkileyecekleri kesin bir şekilde kendisini gösteriyor. İdeolojilerini kabul ettirme noktasında artık biraz daha baskın olacaklar. Nitekim artık herkes teknoloji, araştırma, kolay bilgi edinme gibi konulara ciddi manada eğilim gösteriyor.

Peki sen Z kuşaklı, senin fikirlerin neler?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bahis Sektöründe Oyunlaştırma Teknikleri Kullanmak
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku