Kartal Tibet Kimdir? Biyografisi

1 177

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Türk sinema ve yeşilçam tarihinin efsanelerinden Kartal Tibet kimdir, biyografisi ile alakalı olarak sizlere birkaç önemli bilgi sunmak istiyoruz. 2 Temmuz 2021 tarihinde Türk sinemasını bir çınarını kaybetti. Sayısız esere imza atan ve oyunculuğu ile olduğu kadar yönetmenliği ile de adından söz ettiren efsane isim, artık aramızda değil ve sizlere bu efsaneyi anlatmak istiyoruz.

Yeşilçam döneminin en yakışıklı jönlerinden birisi olan, zaman içerisinde yönetmenliğini yaptığı filmler ile de sayısız eser hediye etmiş isimlerden birisi diyebiliriz. Kartal Tibet efsanesi, yaşadığı süre boyunca herkesin beğenisini ve ilgisini kazandı. Sayısız filmi ile birlikte adından ciddi manada söz ettiriyor.

Kartal Tibet Kimdir?

Kartal Tibet, 27 Mart 1938 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Çok küçük yaşlarından itibaren oyunculuğa ve tiyatroya meraklı olan Tibet, öğretmen bir anne ve avukat bir babanın çocuğu olarak büyüdü. Radyo Çocuk Kulübü dönemlerinde başrol seslendirme ve piyes sanatçısı olarak daha o zamandan adından söz ettirmeye başlamıştı.

Zaman içerisinde babası tarafından avukat olması istense de tiyatro kolundaki öğretmenleri tarafından tarafından tiyatroya doğru eğilim gösterdi. İTÜ mimarlık bölümünü kazanan Tibet, bu bölümü başarı ile bitirdiği esnada çok da usta bir basketbol oyuncusu olarak bilinir. Anne ve babasının ayrılmasının ardından yeni evlilikler yapması, onu Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü okumaya itmiştir. Nitekim buradan da başarılı bir şekilde mezun olmuştur.

Daha fazla mesaj

Snapchat Bildirimleri Nasıl Etkinleştirilir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kredi Kartı ile Taksitli Cep Telefonu Nasıl Alınır?

Mükemmel ses tonu, düzgün ve kibar Türkçe’si onu seslendirme sanatçılığına da itmiştir ve bu anlamda büyük bir kariyer inşa etmiştir. Ankara’nın ilk özel tiyatrosu Meydan Sahnesi kurucu üyeleri arasında da yer alıyor.

Kartal Tibet Hayatı

Yeşilçam dünyasının efsane karakterlerinden birisi olan Attila’nın yiğidi Tarkan’ın değişmeyen efsanesi. Karaoğlan karakterini de yine hayatımıza Kartal Tibet soktu. Bununla birlikte Çalıkuşu, Seven Ne Yapmaz, Sığıntı, Sefiller gibi efsane yeşilçam filmlerinin başrol oyuncusu olarak karşımıza çıkmayı başardı.

Kartal Tibet’in oynadığı ve yönettiği filmleri buraya eklemek istediğimizde aşağıya doğru bitmek bilmeyen bir liste olur. Bu zamana kadar 200’ün üzerinde filmde rol alan Tibet, yönetmenlik ve senaristlik anlamında da 50’nin üzerinde proje gerçekleştirerek aslına bakarsanız günümüz sinema dünyasının yaşayan efsanelerinden birisi olarak dikkat çekiyordu.

Nitekim bugün, Yeşilçam’ın efsanelerinden birisi olan Kartal Tibet’i kaybetmiş olmanın acı üzüntüsü ile birlikte karşı karşıyayız. Sadece kişiliği ile değil, yaptığı projeler ve naif kişiliği ile de birlikte sinema dünyasına büyük renk kattı. Türk sinemasının jön erkekleri içerisinde her zaman için öncelikli olarak sayılan isimlerin başında geldi. Hal böyle olunca da ister istemez tüm Türkiye gündemi Kartal Tibet oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   YouTube Video İçerik Stratejinizi Nasıl Oluşturabilirsiniz? İçerik Stratejiniz için 9 Öneri!

Kendisi gibi bir efsaneyi izleme fırsatı bulduğumuz için gerçekten son derece şanslı bir nesil olduğumuzu düşünüyorum. Bu ülke için bıraktığı eserler, Kemal Sunal gibi, Adile Naşit gibi daima hatırlanacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku