Gebelik Zehirlenmesi

1 9.453

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Herkesin merak ettiği gebelik zehirlenmesi hakkında pek çok araştırma yapılmaktadır. gebelik zehirlenmesi belirtileri , gebelik zehirlenmesi nedir ,gebelik zehirlenmesi neden olur ,gebelik zehirlenmesi yaşayanlar gibi konulara değineceğiz.

Preeklampsi Nedir ?

Gebelik zehirlenmesi; herkesin başına gelebilecek bir durum olabilir. Gerçek anlamda bir zehirlenme ile hiçbir ilgisi olmayan gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi), hamilelik esnasında yüksek tansiyon ile ilişkili bir durum olmaktadır. Yüksek tansiyon, ödem (şişlik) ve idrar yolu ile fazla protein atılması ile karakterize ciddi bir gebelik komplikasyonudur.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Gebelik zehirlenmesi belirtileri kendini hemen belli etmeyedebilir. Gebelik boyunca çok dikkatli olmak ve doktor kontrollerini aksatmamak gerekir. Gebelik zehirlenmesi belirtileri sizlere bahsedicem sırası ile;

 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Bulanık görme,
 • Bilinç değişikliği,
 • Nefes darlığı,
 • Ödem,
 • Mide üstünde ağrı şikayeti,
 • İstemsiz kasılmalar,
 • Çok güçsüz ve yorgun hissetme,
 • Devam eden yüksek tansiyon,
 • İdrarda protein görülmesi,
 • Vücutta ödem oluşması,
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulma görülmektedir.

 Gebelik Zehirlenmesi Nedir

gebelik zehirlenmesi belirtileri ne zaman başlar
gebelik zehirlenmesi ne demek

Gebelik zehirlenmesi ne demek  (preeklampsi), sadece gebeliğe bağlı ortaya çıkan, doğumdan kısa bir süre sonra düzelen ve nedeni tam olarak bilinemeyen bir hastalık. İdrarda protein kaybı ile başlayan gebelik zehirlenmesi, normalde damarların içinde bulunması gereken sıvının, damar dışına çıkmasıyla, eller ve bacakların şişmesine yol açar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Sertleşme Sorunu Tedavisi Ve Penil Protez Ameliyatı

Devamında anne adayının tansiyon seviyesi zamanla yükselmeye başlar. Bu durumda gebelikte en sık rastlanılan problem olan hipertansiyon da görülebilir. Hipertansiyon tüm gebeliklerin yüzde 12-15’inde görülür ve bunun da yaklaşık yüzde 70’indeki neden preeklampsidir.

Çok çalışan anne adayları risk grubu gebelik zehirlenmesi, 18 yaş altı ve 30 yaş üzerindeki gebeliklerde, ikiz gebelikler gibi çoğul gebeliklerde, bebeğin suyunun fazla olduğu durumlarda, kan şekeri yüksekliği olan şeker hastalığı ve kronik yüksek tansiyon sorunu olan gebelerde daha sık ortaya çıkar. Özellikle gebeliği boyunca dinlenme fırsatı olmayan ve çok çalışan anne adaylarında da ortaya çıkma riski yüksektir.

Gebelik Zehirlenmesi Neden Olur

Gebelik zehirlenmesi neden olur  rahim yatağını döşeyen ince kıvrık arter damarların aşırı daralması ile plesantanın bebeği besleyememesi durumudur. Preeklampsi olarak ta bilinen gebelik zehirlenmesi, çok ciddi problemlere ya da  anne  bebek ölümlerine neden olabilmektedir.

Gerçek anlamda bir zehirlenme ile hiçbir ilgisi olmayan gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, el ayak ve yüzde şişlik (ödem), idrarda fazla miktarda protein atılımı gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Çocuklarda Stresle Başa Çıkmak için Yapılması Gerekenler

Gebeliklerin yüzde altısında görülen, tüm organları ve bebeğin gelişimini etkiyen gebelik zehirlenmesinin tek tedavisi anneye doğum yaptırmaktır. Şayet  fark edilmez ve acil olarak tedaviye başlanmazsa bebek ya da anne ölümlerine neden olabilecek kadar ciddidir.

Gebelik zehirlenmesi hangi haftalarda olur : Preeklampsi gebeliğin 20. haftasından sonra herhangi bir zamanda ortaya çıkar. 32 haftada gebelik zehirlenmesi de olabilir yine 28 hafta gebelik zehirlenmesi de olabilir. Yani bu durum Bebeğin doğumundan altı hafta sonra bile gelişebilir (doğum sonrası dönem, doğum öncesi preeklampsi olarak adlandırılır), ancak bu nadirdir.

Tedavi edilmediği takdirde, hem anne hem de bebeği için ciddi, hatta ölümcül komplikasyonlara yol açabilir. Preeklampside tek tedavi bebeğin doğumudur. Bebeğin doğumundan sonra bile, iyileşme zaman alabilir.

 

Gebelik Zehirlenmesi Yaşayanlar

 

gebelik zehirlenmesi nasıl anlaşilir ;  Gebelik zehirlenme yaşayan kadınların tekrar gebelik zehirlenmesi yaşaması olasıdır. Bu sebeple anne adayının normal kiloda olması gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeli, düzenli uyumalı ve stresten uzak durmalıdır.

Gebelik zehirlenmesi belirtileri hastalığı net bir şekilde işaret etse dahi bazı hastalarda bu sorunun varlığına dair herhangi bir belirtiye rastlanamayabilir. Hastalığın varlığının fark edilebilmesi açısından gebelerde sürekli olarak tansiyon ölçümü önerilir. Gebelik zehirlenmesi nasıl anlaşılır : Çünkü bu, hastalığa ilişkin ilk ve en belirgin bulgudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ereksiyon Sorunu

Buna ek olarak gebelerin rutin muayenelerinde yer verilmesi gereken idrar testleri ile idrarda herhangi bir protein kaçağının olup olmadığı incelenir ve böyle bir soruna rastlanması durumunda hekim tarafından preeklampsi hastalığının olup olmadığına ilişkin ileri tetkikler uygulanır.

Gebelik zehirlenmesi yaşayanlar gebelerde sürekli olarak tansiyon ölçümü önerilir. Çünkü bu, hastalığa ilişkin ilk ve en belirgin bulgudur. Buna ek olarak gebelerin rutin muayenelerin de yer verilmesi gereken idrar testleri ile idrar da herhangi bir protein kaçağının olup olmadığı incelenir ve böyle bir soruna rastlanması durumunda hekim tarafından preeklampsi hastalığının olup olmadığına ilişkin ileri tetkikler uygulanır. Her zaman bebeğiniz ve kendi sağlığınız için düzenli doktora gitmeniz gerekmektedir.

gebelik zehirlenmesi kacinci haftada olur

Preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi , gebeliğin 20. haftasından sonra herangi bir zamanda ortaya çıkar.

gebelik zehirlenmesi nasıl olur

En belirgin özellikleri ; karaciğer yırtılması, böbrek yetmezliği, vücutta yaygın kanamalar

Gebelik zehirlenmesi kimlerde görülür?

18 yaş altı ve 30 yaş üzerindeki gebeliklerde; bebeğin suyunun fazla olduğu durumda,kan şekeri yüksek olan şeker hastalarında, kronik yüksek tansiyon sorunu olan kişilerde görülür.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku