Elektrik, Doğalgaz ve LPG Zammı Gündemi Karıştırdı

2 517

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gece yarısı gelen bir haber ile birlikte elektrik, doğalgaz ve LPG zammı gündemi ciddi anlamda değiştirdi ve ortalığı karıştırdı. Bilindiği üzere Temmuz ayı, devletin zam açıklama ayı olarak dikkatleri çekerken bu dönemde herkes ister istemez zam ile alakalı olarak neler olacağını merak ediyor. Bizde dün gece yaşanan gelişmeleri sizler için elimizden geldiğince açıklamak istiyoruz.

Elektrik, doğalgaz ve LPG zammı dün gece yarısı saatlerinde resmi olarak açıklandı ve bu durum ciddi anlamda gündemi meşgul etti. Açıklanan zam oranlarının çok ciddi seviyelere ulaşmış olması da insanların eleştiri yapmasında ki öncelikli konulardan birisi olarak da dikkat çekiyor. Hemen bu anlamda bilgileri sizlere sunma yolunda bilgiler sunacağız.

Elektrik Faturasına %15 ZAM

Dün gece itibari ile elektrik faturasına getirilen zam ile alakalı olarak resmi bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya ilişkin olarak %15 ZAM oranı aslına bakarsanız çok ciddi bir rakam olarak karşımıza çıkıyor. 100 KW/SA elektrik kullanımı bu yeni zam ile birlikte 91,56₺ olarak karşımıza çıkacak. Açıklama ise şu şekilde;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   RAR Dosyaları Nasıl Açılır?

Elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeni ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapılmıştır. Bu kapsamda, 1 Temmuz 2021 itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dâhil olmak üzere 91,56 Türk Lirası ödenecektir.

Elektrik Faturası

Doğalgaz Faturasına %12 ZAM

Doğalgaz, özellikle günümüzde kış aylarında ısınma unsuru açısından son derece büyük önem arz eden konulardan birisidir. Türkiye’nin özellikle Karadeniz’de doğalgaz kaynağı bulmasının ardından ücretlerin iyiye gitmesi beklenirken ne yazık ki dün gece %12 ZAM açıklaması yapıldı. Sanayi tipi doğalgaz tüketimi için ise %20 ZAM açıklandı.

Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, 1000 metreküp doğal gaz için 1488 lira 9 kuruş, sanayi abonelerine uyguladığı fiyat ise 1783 lira 35 kuruş olarak belirlendi.

Doğalgaz faturalarında Temmuz 1 itibari ile ciddi bir yükseliş gördüğünüzde şaşırmamanız son derece önemli olacak. Ancak ne yazık ki gündem artık ciddi anlamda eleştiri oklarının hükümete yansıtılması sonucunda kendisini gösteriyor demek de yanlış olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Etkileyici Grup İsimleri Önerisi 2024

Doğalgaz Faturası

LPG’ye 60 Kuruş ZAM

Türkiye’de ekonomik olması nedeni ile en çok kullanılan fosil yakıt türü olan LPG, zaman içerisinde edindiği fiyatı ile ciddi sıkıntı yaşıyor. Özellikle devletin dün gece itibari ile açıkladığı zam oranları ile birlikte aslına bakarsanız en büyük eleştiriyi de bu yönde aldı demek yanlış olmaz sanıyorum.

LPG fiyatlarına dün gece itibari ile minimum olmak suretiyle 50 ya da 60 kuruş zam gelecek. Açıklanan diğer verilere göre bu tutarın %26’sı ise ÖTV’den düşecek. Aslına bakarsanız an itibari ile çok ciddi sıkıntılar kendisini gösteriyor. LPG zamlarının bu denli arka arkaya zam gelen bir dönemde gelmesi de insanların ciddi anlamda tereddüt içerisinde kalmasına neden oldu demek yanlış olmaz sanıyorum.

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan zam oranları ile birlikte enflasyon verilerinin açıklanacağı bu dönemde neler olacağını merak ettiriyor. Memur, emekli ve asgari ücret zam oranlarının belirlenmesi noktasında özellikle enflasyon rakamları bekleniyordu. Bu enflasyon rakamlarının belirlenmesi ile birlikte zam oranları da belli olacak.

Son anda gelen bu zamlar, enflasyon rakamlarının aslına bakarsanız ciddi düzeyde sıkıntı yarattığını bizlere gösteriyor. Kısa bir zaman dilimi içerisinde oranlar açıklanacak ve daha kapsamlı bilgiler ile alakalı olarak sizlere seçenekler sunmaya devam edeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   X (Twitter) Otomatik Video Oynatmayı Kapatma
2 Yorumlar
  1. […] ciddi değişim herkesi derinden korkutuyordu. Özellikle Temmuz ayının ilk haftası ile birlikte LPG, Doğalgaz ve Elektrik faturalarına gelen zamlar ciddi manada korkutucu […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku