Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları

0 209

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Festival sezonu geldi çattı. Avrupa için bunun ne anlama geldiğini biliyorsunuz – Noel pazarları! Kış havası herkesin hoşuna gitmese de Noel’in getirdiği hava, ışıklar ve müzik bunu telafi ediyor. Ayrıca, sıcak bir fincan sıcak şarap ya da sıcak çikolatanın kışın soğuğundan korunmak için hiçbir zararı yoktur.

Sorun şu ki, Avrupa’nın her yerinde o kadar çok destansı Noel pazarı var ki, hangilerine seyahat etmeniz gerektiğini bulmak büyük bir zorluk olabilir. Bunu yapmanın pek çok yolu var: en iyi Noel ışıkları hangisinde? En iyi yiyecek ve içecekler? En iyi ağaç? Sizi Avrupa’yı bir uçtan bir uca dolaşma zahmetinden ve zamanından kurtarmak için Avrupa’daki en iyi Noel pazarlarının bir listesini hazırladık. Bu pazarlarla, bu şehirlerin her birinin eklediği tüm harika yerel dokunuşlarla Noel’i deneyimlemek için bir patlama yaşayacaksınız. Avrupa’nın bu en iyi Noel pazarlarıyla Noel neşesine hazır olun.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Avrupa’nın en görkemli şehirlerinden birini ziyaret etmekten daha iyi ne olabilir? O şehrin festival ruhuyla parladığını görmeye ne dersiniz? Ve hiç kuşkunuz olmasın, normalde son derece görkemli bir şehir olan Prag, Noel yaklaştığında her şeyi bir çentik yukarı taşır. Çek başkenti eğlenceli bir yer olarak bilinir ve bu durum Noel’e yaklaşırken daha da artar.

Prag, Vltava Nehri’nin her iki yakasında da ilginç bölgeleri olan, biraz dağınık bir şehirdir, bu nedenle de pek çok Noel pazarına ev sahipliği yapması mantıklıdır. Bununla birlikte, Prag’ın başlıca iki Noel pazarı, merkezi Eski Şehir Meydanı ve büyük uzun Wenceslas Meydanı ile şehrin Eski Şehir bölgesinde bulunmaktadır. Aralık ayında bu pazarların başlangıcını kaçıracak olursanız, Prag Kalesi’ndeki Noel pazarı bir hafta erken başlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Avrupa'da Ziyaret Edilecek En İyi Şehirler

Çek halkı dünyanın en çok içki içen halkı olarak bilinir, bu nedenle çok sayıda alkollü içecek seçeneği sürpriz olmamalıdır. Avrupa’nın Noel pazarlarının vazgeçilmezi olan sıcak şarabın yanı sıra rom, limon, şeker ve sıcak su karışımı olan bal likörü, punch ve grog da bulabilirsiniz. Sosisler, krepler ve trdelník baca kekleri gibi alkolü emecek pek çok yiyecek olsa da, belki de en popüler olanı şişte basit jambondur. Eğlenceye gelince, Eski Şehir Meydanı’ndaki Prag Noel pazarları koyun, keçi ve bir eşeğin bulunduğu küçük bir hayvanat bahçesi içerir. Ardından ana sahnede performans sergileyen halk grupları ve okul koroları festival atmosferini tamamlıyor.

Avrupa'nın Noel Pazarları
Avrupa’nın Noel Pazarları

Viyana, Avusturya

Viyana, bayram mevsiminin gelişiyle dönüşen bir şehirdir. Uzun süredir devam eden geleneklerle sarmalanmış olan Avusturya’nın başkenti, Noel için gerçekten çaba sarf ediyor ve sonuçlarını görmezden gelmek zor. Viyana’nın şehir merkezi boyunca, görkemli Noel ışıkları şehrin imparatorluk mimarisiyle ve sıcak şarap ve reçel dolu dev çöreklerin vaadiyle eşleşir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Şile Kamp Alanları Nelerdir?

Viyana’nın her yerinde, Schönbrunn Sarayı ve Belvedere Sarayı’nın arazisinde bulunanlar gibi büyük olanlardan dış semtlerdeki küçük yerel olanlara kadar sayısız Noel pazarı bulacaksınız. Şüphesiz Viyana’nın en büyük Noel pazarı, Viyana’nın zarif Belediye Binası’nın dışındaki Rathaus Christkindlmarkt’tır. Rathaus’un önündeki parka yayılan buz pateni pistleri ve ışık gösterileri, pazar tezgahlarının uzun sıralarını çevrelemektedir. Rathaus Christkindlmarkt’ta Viyana Noel’ini oluşturan her şeyi bulabilirsiniz. Parlak ağaç süslerinden kar kürelerine ve ahşap ya da seramik el sanatlarına kadar her şekil ve boyutta hediye, hediyelik eşya ve süs eşyası mevcuttur.

Budapeşte, Macaristan

Son yıllarda bir Orta Avrupa kenti Avrupa’nın en iyi Noel pazarları sıralamasında yükselişe geçti: Budapeşte. Macaristan’ın başkenti, Noel kutlamaları sayesinde son birkaç yıldır önemli bir turistik destinasyon olarak gerçekten kendine geldi. Budapeşte’de günlerinizi gezerek ve ünlü termal banyolarda ıslanarak geçirdikten sonra gecelerinizi Noel ışıkları altında yiyip içerek geçirmenin cazibesini görmek kolaydır.

Budapeşte’nin en iyi bilinen iki Noel pazarı, merkezi V. Bölge’de, Vorosmarty Meydanı ve Aziz Stephen Meydanı’nda bulunmaktadır. Vorosmarty Meydanı pazarları Budapeşte’nin en eski, en ünlü ve kesinlikle kaçırmamanız gereken pazarlarıdır. Çok daha yeni olan Aziz Stephen Bazilikası’nın dışındaki pazarlar ise 2011 yılından bu yana buz pateni pisti ve Macar halk sanatıyla hem yerel halkı hem de turistleri büyülemektedir.

Budapeşte’nin Noel pazarlarını gerçekten özel kılan şeylerden biri de budur. Cam üfleme, mum yapımı ve deri işçiliği gibi geleneksel el sanatlarının yanı sıra geleneksel Macar nakışlarının yapımına da büyük özen gösteriliyor. Budapeşte’de, Macar geleneklerini kutladıkları ve sergiledikleri için kitlesel ticari ürünler yerine gerçek geleneksel ürünlerin vurgulandığı açıkça anlaşılmalıdır. Bu hediyelik eşyalar için seyahat bavulunuzda yer ayırmak isteyeceğinizden emin olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Nürnberg, Almanya

Noel pazarları ve Almanya el ele gider, buna şüphe yok. Almanya’da bir Noel pazarını ziyaret etmek istiyorsanız, neden en iyisine gitmeyesiniz? Nürnberg pazarları, en ünlüsü olmasa da Avrupa’daki en iyi Noel pazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bavyera’daki bu ortaçağ kenti, ana pazar meydanının çılgınca popüler Noel pazarına ev sahipliği yapmasıyla kış geldiğinde değişime uğrar. Geçmişi 1500’lü yıllara kadar uzanan bu şehir, bir şeyleri doğru yapıyor olmalı!

Noel Baba ya da bebek İsa çoğu pazarın yıldızı olsa da, Nürnberg’in yıldızı Christkind’dir. Bu yerel simge, Christkindlemarkt’ın ruhunu simgeleyen altın kanatlı ve taçlı bir melek gibi giyinmiş genç bir yerel kadın tarafından canlandırılır. Christkind burada çocuklara hediyelerini veren kişidir ve aslında pazarın adını aldığı figürdür.

Farklı yiyecek ve içeceklerin tadına varmak kesinlikle Noel pazarlarını ziyaret etmek için en iyi nedenlerden biridir ve Nürnberg’inki de bir istisna değildir. Lebkuchen olarak bilinen geleneksel zencefilli kurabiye kesinlikle bağımlılık yaparken, Almanya’dayken sosislere kim hayır diyebilir? Burada Nürnberg sosislerini bulacaksınız, ekmek içinde servis edilen üç küçük sosis sizi doyurmaya yardımcı olacaktır. Sonra hepsini sıcak bir fincan punç veya gluhwein ile yıkayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku