Bebekler İçin Sebze Püresi Yapımı

0 10.345

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Doktorlar ilk 6 ay anne sütünün çok önemli olduğunu ve bebeklere bu sürede başka besin verilmemesi gerektiğini her zaman söyler. Ancak 6 aydan sonra annelerde yemek telaşı başlamaktadır. Katı gıdaya geçen bebekler bu sürece bir süre alışamadıkları için, ailelere büyük bir iş düşmektedir. Bu nedenle özellikle bebekler için sebze püresi yapımı konusunda iyi olursanız, bahsettiğimiz gibi bir süre bu durumla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Sebze ve meyve püreleri, bebekler için en sağlıklı besinler olarak görülmektedir.

Anne sütünden ek besinlere geçiş süreci çok önemlidir. Burada bahsettiğimiz sebze püresi ise hem yapımı kolay olan hem de zengin içeriğe sahip olan besinlerden bir tanesidir. Doktorlar ek gıdaya geçerken meyve püresinden önce sebze püresini tavsiye etmektedir. Bunun nedeni ise sebze püresinin çok daha faydalı olmasıdır. Meyve pürelerinin de tatlı olduğu bilinmektedir ancak ek besine ilk geçişte meyvelerden ziyade sebzelerin kullanılması bebekler açısından çok daha sağlıklı olmaktadır.

Sebze Püresi Nasıl Yapılır?

Daha fazla mesaj

Mide Yanması olan Kişi Ne Yememeli?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En iyi Egzersiz Uygulamaları

Bebekler için sebze püresi yapımının gün gün aşamaları bulunmaktadır. İlk olarak 3 gün boyunca patates ve pirinç haşlaması önerilmektedir. Bunun için patatesler ve pirinçler haşlandıktan sonra ezilerek püre haline getirilmesi gerekmektedir. Dediğimiz gibi ilk 3 günü bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İkinci 3 günlük periyotta ise patates ve pirinç haricinde havuç da kullanılmalıdır. Havuç sebze pürelerinin olmazsa olmazıdır. Yine gerekli haşlama işlemlerinden sonra ezerek püre haline getirilir ve bu şekilde tüketilir.

Sebze püresine geçişin 2.haftasında patates ve havuç haricinde pek çok sebze kullanabilirsiniz. Özellikle besin değeri yüksek olan enginar, kereviz, domates, patlıcan gibi sebzeleri kullanarak püreyi hazırlayabilirsiniz. 3.haftadan itibaren besinleri daha fazla arttırabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz 3.hafta itibari ile zeytin yağı ve kıyma da kullanabilirsiniz.

Şimdi de sebze püresi hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedelim. Öncelikle sebze pürelerinin kesinlikle tuzsuz olması gerekmektedir. Yani püreyi hazırlarken kesinlikle tuz koymamalısınız. Ek olarak besinlerin tamamen her hafta ya da periyotlar boyunca aynı olmasına da gerek olmamaktadır. Mesela daha önce havuç koyarak hazırladığınız bir püreyi daha sonra domates kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavisi

Bebekler için sebze püresi yapımı sırasında kesinlikle blender ya da tel süzgeç kullanılmamalıdır. Püre yaparken çatalla ezmek yeterli olacaktır. Bunların haricinde mutlaka ilk 9 ay gaz yapacak olan besinlerden uzak durmalısınız. Özellikle baklagiller bu konuda bilindiği için, bebeklerinize 9 ay dolana kadar baklagillerden yedirmemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku