Bilgisayar Açılışını Hızlandırma Nasıl Yapılır?

0 241

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bir bilgisayarın açılış süresi belki de bir kullanıcının günlük hayatında katlanmak zorunda olduğu en sinir bozucu şeylerden biridir. Giriş ekranı nihayet görünmeden önce makinenin vızıldayıp durduğu uzun bekleyiş herkesin sabrını sınayabilir. Ancak birkaç temel adımla bilgisayarınızın açılış süresini önemli ölçüde hızlandırma mümkündür.

Bilgisayar Açılışını Hızlandırma

Yapılması gereken ilk şeylerden biri, makinenin işlem gücünü tüketiyor olabilecek kullanılmayan yazılımları veya programları kaldırmaktır. Bugünlerde bilgisayarlarla birlikte gelen önceden yüklenmiş birçok uygulama, herhangi bir değer katmadan değerli alanı kaplayan bloatware’lerden ibarettir. Bu uygulamaların devre dışı bırakılması veya kaldırılması açılış hızı üzerinde gözle görülür bir etkiye sahip olacaktır.

Bilgisayar Açılışını Hızlandırma
Bilgisayar Açılışını Hızlandırma

Bir bilgisayarın açılış süresini etkileyebilecek bir diğer faktör de makineyi açtığınızda otomatik olarak başlatılan başlangıç uygulamalarının sayısıdır. Çoğu zaman kullanıcılar bu uygulamaların farkında bile değildir ve farkında olsalar bile bunları nasıl devre dışı bırakacaklarını bilmezler. Windows’ta görev yöneticisini veya Mac’te Etkinlik Monitörü’nü kullanarak gereksiz olan başlangıç uygulamalarını kapatmak kolaydır. Bu sadece açılış süresine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda makinenin bellek kullanımını azaltarak genel performansını da artıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilgisayar Kulaklığı Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızın açılış süresini hızlandırma için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Kullanılmayan yazılımları kaldırarak ve gereksiz başlangıç uygulamalarını kapatarak makinenizin işlemcisi ve belleği üzerindeki yükü önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Bu sadece açılış süresini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda genel olarak bilgisayarın performansını artırarak daha duyarlı ve kullanıcı dostu hale getirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku