Çöp Kovası Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları Nelerdir?

1 423

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Farkında olmasak da çöp kovaları hayatımızda önemli bir yere sahip. Parklarda, sokaklarda ve yürüyüş yollarında sıklıkla karşımıza çıkan çöp kovaları aynı zamanda iç mekanlarda da sıklıkla kullanılıyor. AVM, iş yerleri ve benzeri yerlerde kullanılan çöp kutusu ürünleri evlerimizin de olmazsa olmazı.

 

Çöp kovası kullanımı sağlıklı bir yaşamın kapılarını açıyor. Açıkta durduğunda kötü koku yayan ve sağlığı da tehdit eden maddeler çöp kovası içerisinde depolanabiliyor. Farklı türdeki çöp kovaları, birbirinden farklı kullanım imkanları sunuyor.

 

Çöp Kovası Modelleri Hangileridir?

Plastik Çöp Konteynerleri

Çöp kovasının kullanılacağı yer ve kullanım amacı, çöp kovası seçiminde önemli bir yer tutuyor. İç mekanda kullanılacak olan çöp kovası modelleri buna uygun şekilde tasarlanıyor.

Fazla alan kaplamayacak ve iç mekanın görüntüsünü de bozmayacak şekilde geliştirilen ürünler, çöp atma ve dolan çöp poşetini değiştirme konusunda kolaylık sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android 12 Güncellemesi Alacak Xiaomi ve Poco Telefon Modelleri

Temas etmeden çöp atmayı mümkün kılan pedallı çöp kovası modelleri genelde evlerde sıklıkla tercih ediliyor.

Kalabalık iç mekanlarda ise çöp atma işleminin hızlıca gerçekleştirilebilmesi için açık yapıda çöp kovaları kullanılabiliyor. Çöp kovası çeşitlerinin kullanılma senaryoları, mekanın gerekliliklerine göre farklılık gösterebiliyor. Çöp kovası satın almadan önce aşağıdaki noktalara dikkat edilmesinde fayda var;

 

  • Çöp kovasının konumlandırılacağı yerin büyüklüğü göz önünde bulundurulmalı.
  • Çöp kovası yerleştirilecek yere uygun renk seçeneği tercih edilmeli.
  • Çöp kovasının kullanılacağı yere göre bir model seçilmeli. (Pedallı, açık ve benzeri gibi)
  • Dayanıklılığın önemli olduğu durumlarda malzeme seçimi buna göre yapılmalıdır.

 

Çöp Kovaları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Özel Tasarım Çöp Kovaları

Çöp kovaları birçok farklı özelliğe sahiptir. Siyah ve beyaz renkteki çöp kovaları genelde en çok tercih edilen renklerdir.

Temelde iç mekan çöp kovaları ve dış mekan çöp kovaları olmak üzere ürünler ikiye ayrılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Güvenlik Bu Kabin Yapılarından Sorulur

Büyük boyutlu olan ve dışarıda konumlandırılan çöp kovaları ise daha farklı renklerde olabilmektedir.

Malzemelerine göre ayırdığımızda ise plastik, ahşap ve metal çöp kovası modellerinin olduğunu söylemek mümkündür.

Boyut olarak küçük, orta boy ve büyük çöp kovası çeşitleri bulunuyor. Çöp kovasının koyulacağı yere ve kullanım yoğunluğuna göre boyut tercihi yapılıyor.

 

Çöp Kovası Kaç Litre Olmalıdır?

 

Çöp kovasının boyutu ihtiyaca bağlı olarak değişik gösterir. Bununla birlikte belirli alanlarda kullanılan çöp kutularının artık standart hale gelmiş boyutları bulunur. Örneğin mutfaklarda bulunan büyük kovalar 45 litre boyutundadır. Küçük çöp kovaları ise 8 litre ile 10 litre seviyesinde olmaktadır. Dışarıda yer alan büyük çöp kovalarının boyutları 200 litrenin üzerindedir.

 

Çöp Kovası Fiyatları

 

Çöp kovası fiyatları bazı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Kovanın boyutu, iç hacmi, malzemesi ve çalışma şekline göre fiyatlar azalmakta veya artmaktadır. Metal çöp kutuları maliyet olarak daha yüksek olduğundan bu durum satış fiyatına yansımaktadır. Boyutu daha küçük olan ve plastik malzemenin kullanıldığı çöp kutusu modelleri ise daha düşük fiyatlarla satın alınabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Hangi Koronavirüs (Covid-19) Aşısı Daha Sağlıklı?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku