Telefonun Arkasına Dokunarak Android’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

1 926

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Android 12, mobil yazılımın başlangıcından bu yana çok yol kat ettiğini gösteriyor. Bir zamanlar modern akıllı telefonu tanıtırken Apple’ın iOS’una meydan okumak için bir başlangıç olarak başlayan Android, o zamandan beri kendi başına gelişti. Son zamanlarda Google, Public Desert kod adını ben de dahil olmak üzere birçok kişinin pençesine attı ve Android’i daha olgun bir işletim sistemi yapmaya odaklandı. Android 12’de çok daha fazla test aşamasındadır. Ancak Android 12 ile Google, işletim sisteminin temel ilkelerinden birini en uç noktaya taşıdı. Temel olarak, en başından beri Android, telefonunuzu kişiselleştirmeye ve sizin gibi hissettirmeye odaklandı. Bunu, yakın zamanda iOS 14 ve iOS 15’e birkaç özelleştirme özelliği daha ekleyen Apple’ın iOS’a benzersiz yaklaşımıyla karşılaştırın.

Bu yıl Google, tüm işletim sistemini yeni Material U tasarım diliyle yeniden tasarladı. Materyal Tasarımının son yıllarda gördüğümüz bir evrimi olan bu yeni yön, odağı size verir ve renk paletinizi duvar kağıdınıza uyarlar. . Ancak Android 12 sadece güzel görünümden ibaret değil. Google ayrıca gizlilik konusundaki tutumunu da aldı. Android 12, beni en başta işletim sistemine çeken bir şeyin geri dönüşü. Uzun zamandır ilk kez Android yeniden eğlenceli. Bu yılın çoğunu Pixel 5’te geliştirici önizlemesini ve beta sürümünü çalıştırarak geçirdim ve artık güncelleme resmi olarak burada olduğuna göre nihayet tam bir inceleme yazabilirim. Ve şimdi mevcut olan Pixel 6 ile Android 12’nin parlama şansı daha da fazla.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone'unuzda Ağır Çekim Videoları Nasıl Kaydedilir ve Düzenlenir?

Tap Back Hareketiyle Android 12’de Ekran Görüntüsü Alın

Bir Android 12 cihazının şanslı sahiplerinden biriyseniz, özellik doğrudan işletim sistemine yerleştirilmiştir. Google birkaç yıldır bunu deniyor ama sonunda geldi. Bu yazının yazıldığı sırada, resmi olarak Android 12’de Çift Dokunma olarak adlandırılan geriye doğru dokunma hareketi, beş eylem arasında seçim yapmanızı sağlar. Android 12 cihazınızın arkasına iki kez dokunduğunuzda Asistan’ı açabilir, ekran görüntüsü alabilir, medyayı oynatıp duraklatabilir, son uygulamaları görüntüleyebilir veya bildirimleri açabilirsiniz. Android 12 çift dokunma hareketini nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Android Ayarları uygulamasını açın.
 2. Aşağıya kaydırın ve Sistem’i seçin.
 3. Ardından, Hareketler’e gidin ve Çift dokunma’yı seçin.
 4. Android 12’nin Çift dokunma özelliğini etkinleştirmek için üstteki düğmeyi açın.
 5. Mevcut eylemlerden birini seçin.
 6. Ayrıca, çift dokunma hareketinin çok hassas olduğunu düşünüyorsanız, daha güçlü dokunuşlar gerektir yazan alt taraftaki geçişi de etkinleştirebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone'da Alarm Sesi Nasıl Düzenlenir?

Android’in eski sürümlerini kullanıyorsanız, aşağıda açıklanan yöntemi kullanarak yine de Android 12 arkaya çift dokunma hareketini kullanabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü

Telefonunuzun Arkasına Dokunarak Android’de Ekran Görüntüsü Alın

Apple, özelliği iPhone için yerleşik bir işlev olarak eklese de, Android 12’den önceki Android akıllı telefonlarda yerleşik olarak gelen böyle bir özellik yoktur. Ancak aynı şeyi yapabilecek üçüncü taraf uygulamalarına güvenebiliriz. Uygulamayı kullanarak telefonun arkasına dokunarak Android’de nasıl ekran görüntüsü alacağınızı öğrenelim.

 1. Android telefonunuza Tap, Tap uygulamasını yükleyin.
 2. Uygulamayı açın ve üst kısımdaki “Hareketi etkinleştir”i açın.
 3. Uygulama istediğinde erişilebilirlik izinleri verin.
 4. “Pil optimizasyonunu devre dışı bırak”a dokunun ve uygulamanın pil tasarrufu seçeneklerini devre dışı bırakmasına izin verin. Bu, uygulamanın tüm gün arka planda çalışmasına izin verecektir.
 5. Uygulamada “Çift Dokun” seçeneğine dokunun.
 6. Bir sonraki ekrandan “Ekran görüntüsü” seçeneğini en üste sürükleyin.
 7. Hareketlerin çalışacağı koşulları ayarlamak için “Gereksinim Ekle”ye dokunun.

Varsayılan olarak, üçlü dokunma hareketleri kapalıdır ve çift dokunma hareketleri etkindir. Ekrandaki “Eylem Ekle” butonunu kullanarak çift dokunma ve üçlü dokunma seçeneklerine eylemler ve tetikleyiciler ekleyebilirsiniz. Ayrıca, her biri için birden çok eylem ve özel tetikleme koşulları eklemenize olanak tanır. Şimdi, özelliği denemek için telefonunuzun arkasına gidip dokunabilirsiniz. Android telefonunuzun arkasına dokunduğunuzda telefonunuz ekran görüntüsünü anında alacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone'da Canlı Fotoğraflar Nasıl Kapatılır?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku