Devlet Memurları Ek iş Yapabilir Mi?

1 674

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Birçok kişinin merak ile araştırdığı sorulardan devlet memurları ek iş yapabilir mi sorusuna yasalar nezdinde bilgiler sunmak istiyoruz. Bilindiği üzere ülkemizde devlet memurluğu, ciddi anlamda önem arz eden ve insanların özellikle girmek istedikleri kadrolardan birisi olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. Devlet kademesinde çalışmak, maaş ve özlük hakları açısından ciddi şekilde avantaj teşkil eder.

Tabi ki ne olursa olsun günümüz ekonomik şartları ya da bilinçsiz para harcama nedeni ile memurların dahi ciddi anlamda sıkıntı yaşadıklarını biliyoruz. Birçok kişi de ister istemez ek gelir imkanları ile alakalı seçenekleri zorlama noktasında kafalarında soru işareti yer alıyor. Bizde elimizden geldiğince bu anlamda sizlere yasalar çerçevesinde bilgiler sunacağız.

Devlet Memurları Ek iş Yapabilir Mi? Ek Gelir Elde Edebilir Mi?

Devlet memurlarının genel çalışma prensipleri ve tüm kuralları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında kontrol altına alınmıştır. Tabi ki memurluk içerisinde istisna dahilinde sunulan birkaç farklı ek iş seçeneği de söz konusudur. Devlet memurları ek iş yapamaz diye kesin bir cümle kullanmak oldukça zor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Telegram'da Bir Kanal Nasıl Silinir?

Ancak hangi meslekleri ne şartlar içerisinde yapabileceklerini de sizlere anlatmak istiyoruz. Genel geçer kuralları maddeler halinde inceleyerek fikir edinecek olursak;

 • Devlet memurları, ticari herhangi bir iş asla yapamazlar. İşyeri, restoran, kafe, market ya da e-ticaret gibi hiçbir ticari faaliyette asla bulunamazlar.
 • Devlet memurlarının evlerinde herhangi bir ek iş yapmaları, el işi ürünler ile alakalı çalışmalar yapması kesinlikle yasaktır.
 • Devlet memurlarının ticari taksi ya da minibüs plakası sahibi olarak kira geliri gibi gelirler adı altında ek gelir kazanması yasaktır.

Genel hatları ile devlet memurlarının herhangi bir şekilde ek iş elde etmeleri çok da mümkün değildir. Ancak bazı şartlara bağlı olarak memurların kazanç sağlayabilecekleri birkaç farklı alan bulunur. Bunlar yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çeşitli maddeler ile gözlemlenmiştir.

Devlet Memurları Hangi Ek işleri Yapabilir?

Genel itibari ile devletin memurları ile alakalı olarak ek iş sınıflandırmaları ile çeşitli seçenekleri sınırlandırmıştır. Ancak maddeleri doğru bir şekilde anlayıp analiz ettiğinizde aslında birkaç esnek seçeneğin de olduğunu görebilirsiniz. Hemen bu anlamda devlet memurları hangi ek işleri yapabilir, şirket kurabilir mi ya da ortak olabilir mi gibi sorulara da yanıt vermek istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Güncel Paylaşım'ın İçeriden İpuçları: Çevrimiçi Eğlencede Uzman Tavsiyeleri
 • Devlet memurları, anonim ya da limited şirketlere MÜDÜR ya da YÖNETİCİ vasfı dışında ortak olabilir. Tüm şirketin sahibi de olabilir ancak bunu profesyonel bir yönetim kuruluna bırakmak şartı aranır.
 • Devlet memurları, belirli kıstaslar aranmak sureti ile hisse senedi yatırımcılığı yapabilirler.
 • Memur, sahip olduğu konutlardan kira ya da gayrimenkul geliri elde edebilir, kişisel aracını kiraya vererek ek gelir elde edebilir.
 • Devlet memurları, herhangi bir dijital ya da geleneksel mecra üzerinde yazarlık yaparak ek gelir elde edebilir.
 • Memur, fotoğrafçılık ya da müzisyenlik gibi alanlarda telif nedenli hakkını arayabileceği ek işler yapabilir.
 • Memurlar, televizyon dizilerinde ya da herhangi bir yapımda yer alabilirler.
 • Devlet kademelerinde ekstradan bilirkişi ya da hakem, uzlaştırıcı gibi görevler yaparak ek gelir elde edebilir.
 • Ekstra olarak tarımsal faaliyetler yaparak da para kazanabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku