Elmalı Davası Neden Tutuksuz Yargılama ile Sonuçlandı?

1 539

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gündemi ciddi anlamda meşgul eden elmalı davası neden tutuksuz yargılama ile sonuçlandı sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Gündem, özellikle son dönemde çocuk istismarı olayı ile alakalı küçük kızını ve kardeşini satan bir anne ile alakalı. Türkiye’de özellikle son dönemde adli mercilerin verdikleri kararlar çok ciddi anlamda eleştirilmeye başlandı.

Zaman içerisinde adli yargı makamları ile alakalı yapılan yasal değişimler ve yetki sınırlarının ciddi anlamda geliştirilmesi ile birlikte ciddi manada konuşulması gereken şeyler var. Elmalı davası ile alakalı olarak iki küçük çocuk, resmen cinsel istismar olayını kağıt ile resmettiler. Anlattılar ve yasal olarak her şekilde bu açıklamalar kabul edildi. Uzmanlar tarafından geçerliliği de onaylandı. Ancak ne yazık ki dava sonucu geçtiğimiz günlerde açıklandı ve TUTUKSUZ YARGILAMA kararı verildi.

Elmalı Davası Nedir?

Elmalı davası, iddialara göre bir annenin ve üvey babasının kız ve erkek çocuklarını satması ve cinsel istismar olayı ile gündeme gelen bir dava.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Spotify'da Şarkılar Nasıl Gizlenir/Gösterilir?

Konunun en hazin noktalarından birisi de tahmin edebileceğiniz üzere elmalı davası ile alakalı verilen karar. Antalya’nın Finike ilçesinde meydana gelmiş olan bu olayda çocukların babaannelerinin iddiaları ile alakalı olarak kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.’nin (10) cinsel istismar iddiası ile ortalık ayağa kalkmıştı. Bu iddiaların gerçekliği ile alakalı olarak da ister istemez mahkeme somut delillerin elde edilmesi ile alakalı somut adımlar atılmasını istemişti.

Elmalı davası adı ile Türkiye gündemine düşen bu soruşturma konusu ile alakalı olarak sonuçlar merak ediliyordu.

Elmalı Davası Çocuk İstismarı

İki Çocuk Vahşeti Resmetti

7 ve 10 yaşlarında ki iki çocuktan bu olayı resmetmeleri istendi. Bunun nedeni ise mahkemeye somut bir kanıt sunmak, doktor raporunun kesinliğini sağlamak ve davanın karar noktasında yardımcı olunması olarak dikkat çekiyordu.

Çocuklar, olayları sözlü olarak çocuk psikolojisi uzmanı eşliğinde anlattılar. Sonrasında uzman, daha sağlıklı sonuçlar elde etmek ve kesinliği kanıtlamak için çocuklardan olayı resmetmelerini istedi. Bu iki dünya güzeli, yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere olayı resmettiler. Resmetmenin ardından ise doktor, bu resimlere ve anlatılanlara da dayanarak olayın tam olarak iddia edildiği gibi gerçekleştiğini doğruladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Volvo Hakkında Bilmediğiniz Enteresan Bilgiler

Hal böyle olunca da tüm bu raporlar, doktorların da ıslak imzası ile birlikte mahkemeye gönderildi. Herkes bu olay ile alakalı olarak çıkacak sonucu ciddi manada merak ediyordu. Ancak ne yazık ki mahkemeden kalpsiz anne ve üvey babası için TUTUKSUZ YARGILANMA kararı çıktı. Peki bu karar neye göre çıkabilir?

Tutuksuz Yargılanma Kararının Nedenleri

Bununla alakalı olarak öncelikle her ne olursa olsun hukuk bilgisinin üst seviyede olması gerekir. İnternet üzerinde de tutuksuz yargılanma kararının nedenleri ile alakalı olarak bazı hukukçuların kesin bilgiler ile insanları aydınlatmaya çalıştıkları net bir şekilde belli oluyor demek yanlış olmaz.

Psikolojik olarak da çocukları ciddi manada etkileyen bu olayın hazin sonuçları gözetilmeksizin ciddi manada sıkıntılı süreçler yaşanıyor. İnternet üzerinde hukukçuların dahi bu anlamda ikiye ayrıldığı bir dava ile ilgili olarak Türk insanının da ciddi manada duyarlı olması şaşırtıcı değil. Davanın sonucu ile alakalı olarak itirazların gerçekleştiği ve yakın bir zaman dilimi içerisinde incelemenin sonuçlanacağı da açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku