Erkekler İçin Folik Asit – Faydaları ve Eksikliği

1 651

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadınlar için önerilen folik asit takviyelerini duymak yaygındır, ancak bu vitamin erkeklere de fayda sağlayabilir mi? Folik asidin kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda hayati bir rolü olduğunu biliyor muydunuz? Yeterli folik asidiniz yoksa, vücudunuz düzgün çalışmayan anormal derecede büyük kırmızı kan hücreleri yaparak tepki verebilir. Folik asidin, hamileliğin erken döneminde cenin gelişimine ek olarak sağlıklı yaşamın birçok yönüne katkıda bulunması şaşırtıcı olabilir. Burada folik asidin ne yaptığını ve neden daha fazlasına ihtiyacı olanın sadece hamile kadınlar olmadığını açıklıyoruz.

Folik Asit Nedir?

Folik asit, folat adı verilen bir B vitamininin yapay bir şeklidir. Folat, vücudun bazı gıdalarda bulunan sağlıklı kırmızı kan hücreleri yapmasına yardımcı olan şeydir. B9 vitamini olarak da bilinir. Aslında, muhtemelen folat ve folik asit terimlerinin birbirinin yerine kullanıldığını görmüşsünüzdür. Ama önemli bir fark var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dirsek Ağrısının Olası Nedenleri

Erkekler İçin 4 Folik Asit Faydası

Folik Asit Eksikliği Olanlara Destek Olun

Yeşil sebzelerden kaçınır, yemeğinizi aşırı pişirir ve genellikle sağlıklı bir diyet uygulamazsanız, kendinizi daha yorgun ve uyuşuk hissetmenize (diğer şeylerin yanı sıra) neden olan şeyin folik asit eksikliği olduğunu görebilirsiniz. Folik asit alımınızı artırmak, bu hayati vitamin seviyenizi yenilemenize yardımcı olabilir.

Erkek Doğurganlığını Destekler

Burada daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Ancak bazı araştırmalar, bir erkeğin diyetindeki folik asit miktarı ile sperminin genetik kalitesi arasında bir bağlantı olabileceğini öne sürüyor.

Kalp ve Kardiyovasküler Sağlığı Destekler

Folik asit, atardamarlarınızın iç duvarlarına zarar verebilecek bir amino asit olan kanınızdaki homosistein metabolizmasını desteklemeye yardımcı olur. Araştırmalar, iyi bir folik asit dozunun kan damarlarını açık ve tıkanıklıklardan uzak tutabildiğini ve bunun da daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski taşıyan erkeklere fayda sağlayabileceğini öne sürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Aşıların Normal Yan Etkileri Nelerdir?

Depresyonda Olanları Destekleyebilir

Folat normal psikolojik işleve katkıda bulunur, bu nedenle folik asit alımınızı artırmak duygudurum bozuklukları yaşayanlara yardımcı olabilir.

Erkeklerde 12 Düşük Folik Asit Belirtisi

Bu vitamin alımını artırmanız gerekip gerekmediğini anlamak zor olabilir. Erkeklerde folik asit eksikliğinin yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

Folik Asit

 • Enerji yokluğu
 • Şiddetli yorgunluk
 • Nefes darlığı ve baygınlık hissi
 • Soluk ten
 • Baş ağrısı
 • Çarpıntı
 • Kilo kaybı ve iştah kaybı
 • kulak çınlaması
 • Tat alma duyusunda değişiklik
 • İshal
 • Pimler ve iğneler
 • Kas Güçsüzlüğü

Folat eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, kişisel durumunuz için doğru folik asit dozu konusunda tavsiyede bulunabilecek doktorunuza danışın.

1 yorum
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku