Windows 11 Dizüstü Bilgisayar Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

0 260

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Microsoft’un en son işletim sistemini çalıştıran taşınabilir bir bilgisayarınız varsa, Windows 11 dizüstü bilgisayar pil sağlığı kontrol etmek önemli olabilir. İster en iyi iş dizüstü bilgisayarlarından birinde çalışıyor olun, ister piyasadaki en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarından birinde oyunun tadını çıkarıyor olun, pil ömrünün önemli olduğu açıktır. Neyse ki, Windows 11 dizüstü bilgisayarınızın pil sağlığı durumuna bakmak oldukça basittir ve hemen hemen hiç zaman kaybetmeden yapılabilir. Tek yapılması gereken Windows’un Komut İstemi üzerinden hızlı bir kod satırı çalıştırmak ve ardından elde edilen pil raporunu istediğiniz tarayıcıda açabileceğiniz bir HTML dosyası olarak kaydetmektir.

Windows 11 Dizüstü Bilgisayar Pil Sağlığı Etme

  1. Başlat menüsünü açın, ardından Komut İstemi’ni arayın
  2. Komut İstemi’ni yönetici modunda çalıştırın
  3. powercfg /batteryreport /output “C:\battery_report.html” yazın ve enter tuşuna basın
  4. C sürücünüzdeki “C:\battery_report.html” dosyasına gidin
  5. Pil raporunu görüntülemek için html bağlantısına tıklayın
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram'da Aktif Durum Nasıl Kapatılır?

 

  1. Başlat menüsünü açın, ardından Komut İstemi’ni arayın

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesindeki Windows düğmesine basın, ardından arama sekmesine ‘Komut İstemi’ yazın.

  1. Komut İstemi’ni yönetici modunda çalıştırın

‘En iyi eşleşme’ menüsü açıldıktan sonra, Komut İstemi uygulamasına sağ tıklayın ve ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçeneğine tıklayın.

  1. powercfg /batteryreport /output “C:\battery_report.html” yazın ve enter tuşuna basın

Komut İstemi’ne girdiğinizde, bu kod satırını tam olarak aşağıdaki gibi yazın – powercfg /batteryreport /output “C:\battery_report.html” – ve enter tuşuna basın. Bu, hemen C sürücünüze kaydedilen bir pil raporu oluşturacaktır.

Windows 11 Dizüstü Bilgisayar Pil Sağlığı
Windows 11 Dizüstü Bilgisayar Pil Sağlığı
  1. C sürücünüzdeki “C:\battery_report.html” dosyasına gidin

Az önce oluşturduğunuz pil raporunu bulmak için, Windows 11 görev çubuğundan Dosya Gezgini’ni açın ve ardından ‘Bu PC’ye tıklayın. Buradan ‘Aygıtlar ve sürücüler’ bölümüne gitmek istiyorsunuz. Bunu yaptıktan sonra, yeni ‘battery_report.html’ dosyanızın klasörün en altında yer alması gereken C sürücünüzü açın.

  1. Pil raporunu görüntülemek için html bağlantısına tıklayın

Bu html bağlantısına tıkladıktan sonra, pil raporunuz varsayılan tarayıcınızda açılacaktır. Buradan ‘Kullanım geçmişi’, ‘Pil kapasitesi geçmişi’ ve ‘Pil ömrü tahminleri’ne kadar her şeyi kontrol edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Windows 11/10'da Kablosuz Ağ Profilleri Nasıl Silinir?

Ve işte bu kadar. Artık Windows 11 dizüstü bilgisayarınızın pil sağlığını nasıl hızlı bir şekilde kontrol edeceğinizi biliyorsunuz. Bu, dizüstü bilgisayarınız nispeten yeniyse düzenli olarak yapmanız gereken bir işlem değildir, ancak daha eski modeller için muhtemelen birkaç ayda bir pil sağlığınızı kontrol etmeye değer.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku