Folik Asit Eksikliğinin 5 Nedeni

0 491

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Folik asit seviyenizin düşük olabileceğinden endişeleniyor musunuz? Folik asit eksikliği belirtilerini ve buna neyin sebep olabileceğini tartışıyoruz. Folik asit vücudunuzun kırmızı kan hücreleri yapmasına yardımcı olur. Bu hücreler vücudunuzun etrafında oksijen taşır.

Yeterli kırmızı kan hücreniz yoksa, organlarınız ve dokularınız daha az oksijen alır ve sonuç olarak gerektiği gibi çalışamazlar. Bu olduğunda, yorgunluğa neden olabilecek ve kendinizi zayıf hissetmenize neden olabilecek folat eksikliği anemisinden muzdarip olabilirsiniz.

Folik Asit Eksikliğinin 5 Yaygın Nedeni

 • Kötü bir diyet
 • Çok fazla alkol içmek
 • Hamile olmak
 • Folik asit emilimini etkileyen bir durum veya ilaç
 • Yaşlanmak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Vajinoplasti Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Yetişkinlerde Folik Asit Eksikliğine Ne Sebep Olur?

Yukarıdaki faktörlerin folik asit seviyenizi nasıl etkileyebileceği aşağıda açıklanmıştır.

Diyet

Folat suda çözünen bir vitamin olduğu için vücudunuz tarafından uzun süre depolanamaz. Bunun yerine, fazla folik asit vücudunuzdan idrar ve ter yoluyla salınır. Sonuç olarak, düzenli olarak folat açısından zengin yiyecekleri yemezseniz, vücudunuzda folik asit hızla düşebilir. Bu, günlük yiyecek seçimlerinize folatı dahil etmeyi sağlıklı ve dengeli bir diyetin önemli bir parçası haline getirir.

Alkol

Çok fazla alkol almak vücudunuzun folatı ne kadar etkili bir şekilde emdiğini etkileyebilir.

Folik Asit

Folik Asit Emilimini Etkileyen Bir Durum veya İlaç

Çölyak hastalığı gibi mide ve bağırsakları etkileyen belirli hastalıklar, vücudunuzun folik asidi düzgün bir şekilde ememeyeceği anlamına gelebilir. Ek olarak, nöbetleri kontrol etmek için kullanılan bazı ilaçlar vücudunuzun vitamini kullanma şeklini bozabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Collagen Forte ile Zamanı Durdur!

Gebelik

Hamilelik, folik asidi daha yavaş emmenize neden olabilir. Ayrıca hamilelik sırasında gelişmekte olan bebeğin de bu vitamine ihtiyacı vardır. Bu nedenle hamile kalma ihtimaliniz varsa ve hamileliğin ilk 12 haftasında günlük folik asit takviyesi almanız önerilir.

Yaşlılarda Folik Asit Eksikliği

Düşük folat seviyeleri yaşlı insanlarda daha yaygındır. 75 yaş ve üzeri her 10 kişiden 1’ini ve 65-74 yaş arası 20 kişiden 1’ini etkiler.

Düşük Folik Asit Belirtileriniz Varsa Ne Yapabilirsiniz?

Her şeyden önce, doktorunuzla konuşun. Bir folik asit eksikliğini teşhis etmek için muhtemelen bir kan testine ihtiyacınız olacak ve doktorunuz ayrıca özel nedeninizi belirlemenize yardımcı olabilir. Folik asit eksikliği belirtilerinizi tedavi etmenin en iyi yolu, kişisel tetikleyicinize bağlıdır. Diyet, ilaç, hamilelik veya başka bir durum mu? Bununla birlikte, çoğu insan için çözüm, vitamin eksikliğini gidermenin bir yolunu bulmaktır. Bunu yapmanın iki ana yolu vardır: diyet ve takviyeler.

Folik Asit Takviyeleri

Eksiklik düzelene kadar günlük olarak folik asit tabletleri alarak folik asit seviyelerini eski haline getirebilirsiniz. Genel bir ölçü olarak, eğer diyetle ilgiliyse, vitamin eksikliğini gidermek genellikle yaklaşık dört ay sürer.  Bununla birlikte, neden başka bir durum veya ilaç ise, daha uzun süre devam etmeniz gerekebilir. Folat seviyeleriniz özellikle düşükse, doktorunuz intravenöz bir seçenek önerebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Keratin Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Ne Yediğiniz Yoluyla Artan Folat Seviyeleri

Folat açısından zengin yiyecekleri günlük diyetinize dahil etmenin birçok yolu vardır ve çoğu insan ihtiyaç duyduğu folik asidi yediklerinden alabilir. Bununla birlikte, hamile kalmaya çalışan veya hamileliğin ilk haftalarında olan kadınlar gibi bunun bazı istisnaları vardır.

Folik Asitten Zengin Besinlere Örnekler

 • Brokoli ve ıspanak gibi yapraklı, yeşil sebzeler
 • Brüksel lahanası, kuşkonmaz ve bezelye
 • Turunçgiller
 • Baklagiller
 • Mantarlar
 • Kümes hayvanları, böbrek ve karaciğer dahil etler
 • Buğday Kepeği
 • Folik asit ile güçlendirilmiş tahıllar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku