Hangi Koronavirüs (Covid-19) Aşısı Daha Sağlıklı?

1 6.726

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bugün ki makalemizde gündemi oldukça meşgul eden hangi koronavirüs (Covid-19) aşısı daha sağlıklı sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Türkiye genelinde özellikle hastalık ile alakalı olarak kapanma önlemlerinin ardından yine vaka ile ölüm sayılarında düşmeler görüldü ve çok daha düzenli bir süreç içerisine girildi demek yanlış olmaz sanıyorum.

Sağlık Bakanlığı, an itibari ile aşılama ile alakalı olarak ciddi manada somut adımlar atıyor ve ülke genelinde hastalığın yayılımını kontrol altına almaya çalışıyor. Dünyanın gözü önünde koronavirüs aşılaması ile alakalı olarak İSRAİL gibi bir örnek çıktı. Tüm ülkeyi aşılayan İSRAİL, günümüzde vaka sayısını sıfıra indirerek hastalığı kontrol altına aldı. Şimdilerde ise ülkemizde de bir dizi alternetif uygulamaya gidiliyor.

Koronavirüs (Covid-19) Aşısı Nedir?

Koronavirüs (Covid-19) aşısı, günümüzde birçok farklı ülkelerin çalışmaları sonucunda hastalığa bağışıklık sağlamak amacı ile çıkarılan aşı türleridir.

Hastalık ile alakalı olarak ilkbahar aylarından itibaren çok ciddi bir tehlike ön plana çıktı. Sonrasında ülkeler çalışmalar yaparak 6 – 8 aylık bir dilim içerisinde aşı çalışmaları sonuç verdi. Çin (Sinovac), Almanya (Pfize Biontech) ve Rusya (Sputnik V) adı altında üç ayrı aşı tipi ortaya çıktı. Ülkemiz ise bu aşıların tamamı ile anlaşma yaparak insanlara daha sağlıklı bir süreç yönetimi için uygulamaya geçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İzmir Özel Anaokulu İhtiyaçlarınız İçin Aydınel Koleji'ne Danışın

Tabi ki ister istemez insanlar da hangi aşının daha sağlıklı olduğu ile alakalı olarak araştırmalar yapıyor demek yanlış olmaz. Bizde kısa ve öz bir şekilde bilgiler sunacağız.

Çin Aşısı (Sinovac)

Sinovac, Türkiye’nin ilk olarak ithal ettiği ve ilk olarak vurulmaya başlanan koronavirüs (Covid-19) aşısı olarak dikkatleri üzerine çekiyor. İnaktif virüs aşısı olarak dikkatleri üzerine çeken bu ilaç türünde amaç, hastalığa vücudun yavaş ve sağlıklı bir şekilde uyum sağlaması.

Aşının içerisinde etkisini kaybetmiş yani tıbbi olarak pasifize olmuş koronavirüs materyalleri bulunuyor. Vücuda zerk edilen bu ilaç ile birlikte esas amaç, vücudun bu inaktif virüs ile hastalığı tanıması ve kanda antikor üretimini tetiklemesi olarak da dikkatleri çekiyor. An itibari ile ülkemizde bulunan aşı türlerinden araştırmalar sonucunda yan etkisi en az olan aşı türü diyebiliriz.

Alman Aşısı (Pfizer Biontech)

Pfizer Biontech, sahipleri iki Türk doktor olan bir şirket ve ilaç üretimi konusunda da yıllardır dünyanın en büyük kapsamlı şirketlerinden birisi. Çin’e nazaran yapılan araştırmalarda hastalık ile alakalı çok daha hızlı bir şekilde yol katettiklerini söyleyebiliriz. Uğur Şahin ve Özlem Türeci isimli doktorlar bu anlamda dünyaya büyük bir hediye sundular.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Güncel Paylaşım'ın İçeriden İpuçları: Çevrimiçi Eğlencede Uzman Tavsiyeleri

Biontech aşısı ise canlı aşı olarak kabul görür. İnsanlara sağlık açısından sıkıntı yaratmayacak şekilde aşının içerisinde canlı koronavirüs hücreleri bulunur. Bu, vücudun hastalığa çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde alışma imkanı sunar demek yanlış olmaz sanıyorum. Tabi ki Alman aşısı, Çin aşısına göre yan etkileri bilinmediğinden dolayı çok daha tehlikeli bir aşı olarak internet üzerinde yer alıyor.

Biontech aşısı özellikleri ile aslında hastalığın tedavisi açısından çok daha mükemmel sonuçlar doğuruyor. Dolayısı ile gerçek manada hastalıktan korkuyor iseniz Biontech çok daha sağlıklı sonuçları beraberinde getirir.

Rus Aşısı (Sputnik V)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yakın zaman içerisinde Rus koronavirüs aşısı olan Sputnik V modelinin de ülkemize girme aşamasında olduğunu resmen açıkladı. Aşı ile alakalı olarak yapılan tıbbi araştırmalar sonucunda çeşitli seçenekler ön plana çıkıyor.

Sputnik V aşısının etki oranı son araştırmalara göre %97,6 olarak karşımıza çıktı ve bu çok büyük bir rakam. Viral Vektör kaynaklı bir aşı olarak kendisini gösteriyor ve bu ne demek? Adenovirüs hücrelerine koronavirüs özellikleri enjekte edilerek mikroorganizmalar ile insan vücudunun hastalığı tanıması amaçlanmıştır. Yan etkileri açısından da yine sağlıklı bir aşı olduğu kitlelerce kabul görmüş olan unsurlardan birisidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi Mi Notebook Pro X Dizüstü Bilgisayar Duyuruldu

Sonuç Olarak Hangi Koronavirüs (Covid-19) Aşısı Vurulmalıyım?

Kesin etkileri açısından baktığımızda bu hastalık ile ciddi manada mücadele etmek gibi bir amaç içerisinde iseniz Alman aşısı Biontech çok daha etkilidir. Sinovac aşısına nazaran çok daha etkin bir şekilde bağışıklık sağlar.

Ancak yakın zaman içerisinde Sputnik V aşısı da ülkemize girdiğinde Sinovac bu listede üçüncü sıraya gerileyecektir. Etkinlik ve tedavi açısından yine Biontech çok daha iyi olacağı gibi Sputnik V’de en iyi alternatif olarak adından söz ettirecek.

1 yorum
  1. […] önceki günlerde sitemiz içerisinde sizlere hangi koronavirüs (Covid-19) aşısı daha sağlıklı konulu bir makale paylamıştık. Randevu almadan önce bu makaleyi enine boyuna analiz ederek ve […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku