iPhone’unuzdaki Hata 14 Nasıl Onarılır?

1 461

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

iPhone’unuz bir güncelleme veya bir bilgisayarla geri yükleme sırasında başarısız oldu mu? Öyleyse, muhtemelen bilgisayarınızda “bilinmeyen bir hata oluştu (14)” açılır penceresine bakıyorsunuzdur. İşleri daha da kötüleştirmek için, muhtemelen iOS’a da önyükleme yapamazsınız. Ama endişelenme. Aşağıdaki çözümde ilerlemek sizi Apple Store’a gitmekten kurtarabilir.

Hata 14’e Neden Olan Nedir?

Depolama alanı tükenmek üzere olan bir iPhone güncellenirken veya geri yüklenirken “bilinmeyen bir hata oluştu (14)” açılır penceresi (veya yalnızca hata 14) oluşur. Ama tek sebep bu değil. Arızalı bir USB kablosu, iTunes veya Finder’ın eski bir sürümü veya bozuk bir IPSW (iPhone Yazılımı) dosyasının tümü katkıda bulunabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android Dosya Gizleme Nasıl Yapılır?

Hata 14, genellikle iPhone’unuzu bir önyükleme döngüsüne girmeye zorlar. Sorunu çözmek için Kurtarma Moduna girmelisiniz. Ardından, başka bir güncelleme veya geri yükleme gerçekleştirme ve aygıtın tekrar doğru şekilde çalışmasını sağlama seçeneğiniz vardır.

Kurtarma Modunu Kullanma

Adından da anlaşılacağı gibi, Kurtarma Modu, arızalı bir iPhone’u güncellemek veya geri yüklemek için kullanabileceğiniz bir kurtarma ortamıdır. Ancak, ulaşmak için biraz kafa karıştırıcı bir dizi düğmeye basmayı gerektirir. Kurtarma Moduna girmek ve kullanmakla ilgili her şeyi ayrı yazımızda bulabilirsiniz. Her düzeltmede ilerlerken ona başvurmanızı öneririz.

Bazı durumlarda, 14 numaralı hatayla karşılaşmak iPhone’unuzu Kurtarma Modunda önyüklemeye zorlar. Bir bilgisayar ve bir USB kablosunun görüntüsünü gösteren bir ekran görürseniz, Kurtarma Moduna manuel olarak girmeniz gerekmez. Sadece Mac’inize veya PC’nize bağlamanız yeterli olacaktır. Kurtarma Modu size iki farklı seçenek sunar. İlk seçenek (Güncelleme), iPhone’unuzu verilerinizi kaybetmeden güncellemenizi sağlar. İkinci seçenek (iPhone’u Sıfırla) cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlar. Bir yedeğiniz varsa, iPhone yedeğinizi daha sonra geri yükleyebilirsiniz.

USB Bağlantı Noktasını veya Kabloyu Değiştirin

iPhone’daki 14 hatasının en olası nedeni yıpranmış veya hatalı bir Yıldırım kablosudur. USB bağlantı noktalarını değiştirmeyi deneyin veya farklı bir kablo kullanın (ideal olarak başka bir iOS aygıtından). Üçüncü taraf bir USB Yıldırım kablosu da kullanabilirsiniz. Sadece MFi (Made for iPhone) sertifikalı olduğundan emin olun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iCloud veya Apple Kimliğinden Çıkış Yapma ve Tekrar Giriş Yapma

Hata 14

Üçüncü Taraf Güvenlik Yazılımını Devre Dışı Bırak

Üçüncü taraf güvenlik yazılımı iTunes veya Finder’ı etkileyebilir ve yazılımın iOS aygıtınızla iletişim kurmasını engelleyebilir. PC’nizdeki veya Mac’inizdeki herhangi bir güvenlik yazılımı uygulamasını devre dışı bırakmayı deneyin ve bunun yardımcı olup olmadığını kontrol edin.

iTunes veya Finder’ı Güncelleyin

Sorun devam ederse, iTunes’u güncellemelisiniz. Bunu App Store (Mac) veya Microsoft Store (PC) aracılığıyla yapabilirsiniz. Ancak, macOS Catalina veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir Mac kullanıyorsanız, iPhone’unuzla etkileşim kurmak için Finder’ı kullanmanız gerekir. Finder’ı güncellemenin tek yolu, Mac’in sistem yazılımını güncellemektir. Bunu yapmak için Apple menüsünü açın ve Bu Mac Hakkında > Yazılım Güncelleme’ye gidin.

IPSW Dosyasını Silin ve Yeniden Deneyin

iTunes ve Finder, iPhone’unuzu güncellerken veya geri yüklerken bir IPSW dosyası indirir. iOS’u güncellemek veya yeniden yüklemek için gereken verileri içerir.

Ancak, bozuk bir IPSW dosyası da 14 numaralı hataya neden olabilir. Dosyanın silinmesi, aygıtı bir sonraki güncellemenizde veya geri yüklemenizde iTunes veya Finder’ın dosyanın yeni bir kopyasını yeniden indirmeye zorlaması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WhatsApp'ta Sahte GPS Konumu Nasıl Gönderilir?

macOS’te bir IPSW Dosyası Nasıl Silinir?

Finder’ı açın. Ardından, menü çubuğunda Git > Klasöre Git’i seçin ve aşağıdaki yolu çalıştırın: ~/Library/iTunes/iPhone Yazılım Güncellemeleri

Dizindeki IPSW dosyasını Control tuşuna basarak tıklayın ve Çöp Kutusuna Taşı’yı seçin.

Windows’ta IPSW Dosyası Nasıl Silinir?

Dosya Gezgini’ni açın. Ardından, aşağıdaki yolu kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırın ve Enter tuşuna basın: %appdata%\Apple Computer\iTunes\iPhone Yazılım Güncellemeleri

Dizindeki IPSW dosyasına sağ tıklayın ve Sil’i seçin.

DFU Modunu Deneyin

Hala 14 hatasıyla karşılaşmaya devam ederseniz, iPhone’unuzu DFU (Aygıt Ürün Yazılımı Güncellemesi) Moduna almayı deneyin. Bu, hem bellenimi hem de sistem yazılımını yeniden yüklemeye yardımcı olan gelişmiş bir kurtarma ortamıdır.

1 yorum
  1. […] View On WordPress […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku