Kanal istanbul Nedir? Amacı Nedir?

0 572

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Türkiye için önemli ancak tam anlaşılamayan bir proje olan kanal istanbul nedir, amacı nedir gibi sorulara kısa ve öz bir şekilde yanıt vermek istiyoruz. Türkiye, özellikle dünya için hem jeopolitik hem de jeostratejik konumu itibari ile çok önemli bir noktada bulunuyor. Asla ile Avrupa’yı birbirine bağlayan ülkemiz, hem deniz hem de kara ulaşımı itibari ile bu bağlantıyı yapmaktadır.

Türkiye, bilindiği üzere dünya genelinden gelen tüm gemilerin ticari güzergahı olmak zorundadır. Özellikle İstanbul Boğazı, bu anlamda en önemli geçiş yollarından birisi olarak dikkat çeker. Bizde bu proje ile alakalı olarak mümkün mertebe kısa ve öz bir şekilde bilgiler sunma yolunda adımlar atmak istiyor olacağız.

Kanal istanbul Nedir?

Kanal istanbul, İstanbul Boğazı’ndan geçen gemilerden gerçek değerinde ücret almamızı sağlayacak ve Marmara ile Karadeniz’i bağlayacak olan kapsamlı bir deniz projesidir.

Bilindiği üzere 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedeni ile ülkemiz boğazlar istikametinden geçen ticari gemilerden yeteri kadar para kazanamıyoruz. Dünyada bunun emsalleri olan Panama kanalı ve Süveyş kanalı, ülke gelirlerinin çok önemli bir kısmını karşılıyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En iyi Drone Modelleri Listesi 2021

Kanal istanbul projesi de aslına bakarsanız bu sürecin bir alternatifi olarak gemilerin güzergahlarını kısaltan ve ticari olarak ülkemize ciddi manada avantajlar sağlayacak olan bir proje olacak. Hemen bu anlamda bu proje ile alakalı genel amaçları biraz daha yakından analiz edelim.

Kanal istanbul Amacı Nedir? Güzergahı Neresi?

Öncelikle en çok merak edilen sorulardan birisi olarak Kanal istanbul güzergahı neresi sorusunu söyleyebiliriz. Bunun için Karadeniz sularına en uygun bölgeden dökülecek olan ve kentsel dönüşüm için muazzam bir yer olabilecek bölgeler tercih edilmiş gibi görünüyor.

Kanal İstanbul‘un güzergahı Karadeniz kıyısındaki Karaburun’dan başlayacak, Arnavutköy, Esenyurt, Başakşehir, Avcılar ve Esenyurt’tan geçip Marmara’ya Küçükçekmece’den bağlanacak.

Bu proje, ülkemizden Karadeniz’e bağlanacak olan gemilerinden daha ciddi gelirler elde etmemiz için ciddi manada önemli bir proje olacak. 1 sene içerisinde İstanbul Boğazı’da en az 45,000 gemi geçiyor. Türkiye, bu gemilerden senelerde çok komik rakamlar kazanıyor ve bunun nedeni Boğazlar Sözleşmesi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dropbox Hesap Silme

Kanal istanbul projesinin amacı, sözleşme dışında yeni bir kanal yolu açarak hem Karadeniz’e bağlanan yolu kısaltmak, ticari gemilerinin yol giderlerinin azaltılmasını sağlamak ve İstanbul Boğazı trafiğinin ciddi manada azaltılması hedefleniyor. Bununla birlikte Türkiye hükümeti bu projede çalışacak olan 7 yıl içerisinde tam 20,000 kişilik istihdam alanı sağlayacak ve işsizlik oranını düzene sokacak.

Türkiye, bir sene içerisinde boğazlardan yaklaşık olarak 100 Milyon Dolar civarında gelir elde edebiliyor. Ancak Kanal istanbul projesi ile birlikte bir sene içerisinde elde edilecek gelirin 1 Milyar Dolar seviyesine çıkması hedefleniyor ki bu da ülke bütçesinin ciddi manada ideal seviyeye gelmesi anlamına geliyor.

Bununla birlikte Kanal istanbul projesinin gerçekleştirileceği güzergah genel itibari ile şuan boş araziler ile dolu. Bu boş arazilerin zaman içerisinde kentsel dönüşüm kapsamında yepyeni ve modern bölge inşa edilecek. Bu bölge, hem gemiler için hem de turistik açıdan ülkemize döviz girdisi olması açısından ciddi manada bir cazibe merkezi olarak.

Hal böyle olunca da bu projenin ülke için hem ticari, hem ekonomik hem de turistik açıdan birçok avantajının olacağı savı devlet nezdinde savunuluyor. Ülkemiz genelinde birçok karşıtı olduğu gibi Avrupa ve dünya basınında geniş yer bulan bir proje. 7 senede tamamlanması planlanan projenin taslak aşamasının bittiği haberleri de geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Oyun Oynayarak Nasıl Para Kazanılır?
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku