Linux’ta YouTube Videoları Nasıl İndirilir?

0 309

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazıda, yt-dlp Kullanarak Linux’ta YouTube videolarını nasıl indireceğinizi size teknik olarak sunmaya çalışacağız . Bazen kendinizi YouTube videolarını Ubuntu’da indirmeniz gereken bir durumda buluyorsunuz. Örneğin, bir video kullanmanız gereken bir proje üzerinde çalışıyorsanız veya çevrimdışı kullanım için öğreticiler ve dersler indirmek istiyorsanız. Nedeniniz ne olursa olsun, bu makalede Ubuntu ve diğer Ubuntu tabanlı Linux dağıtımlarında YouTube videolarını kolayca indirmenin farklı yollarını göreceğiz.

Videolar, Linux terminali aracılığıyla youtube-dl aracı kullanılarak çevrimiçi kaynaktan indirilebilir. youtube-dl, youtube, facebook,dailymotion ve diğer bazı benzer sitelerden video indirmeye izin veren python tabanlı küçük bir komut satırı aracıdır. PyGTK’da yazılmıştır ve bu programı çalıştırmak için bir Python yorumlayıcısı gerektirir, platform kısıtlı değildir. Aşağıda, YouTube videolarını Linux’ta indirme adımlarından bahsettik.

İçindekiler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilgisayar Kulaklığı Nasıl Kullanılır?

Linux’ta YouTube Videoları İndirme

Linux’ta Youtube-Dl Nasıl Kurulur?

Ubuntu tabanlı Linux dağıtımı kullanıyorsanız, bu komutu kullanarak kurabilirsiniz:

SUDO APT INSTALL YOUTUBE-DL

Herhangi bir Linux dağıtımı için, youtube-dl’yi aşağıdaki komut satırı arayüzü aracılığıyla sisteminize hızlı bir şekilde yükleyebilirsiniz:

SUDO WGET HTTPS://YT-DL.ORG/DOWNLOADS/LATEST/YOUTUBE-DL -O /USR/LOCAL/BİN/YOUTUBE-DL

Dosyayı aldıktan sonra, düzgün çalışması için komut dosyasında yürütülebilir bir izin ayarlamanız gerekir.

SUDO CHMOD A+RX /USR/LOCAL/BİN/YOUTUBE-DL

Kurulduktan sonra, bu komutu kullanarak en son sürüme güncelleyebilirsiniz. Birkaç aydır kullandığınızda bu yararlıdır:

YOUTUBE-DL -U

Linux'ta YouTube Videoları İndirme
Linux’ta YouTube Videoları İndirme

Videoları İndirmek İçin Youtube-Dl’yi Kullanma

Bir video dosyasını indirmek için aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterlidir. “VIDEO_URL”, indirmek istediğiniz videonun URL’sidir.

YOUTUBE-DL <VİDEO_URL>

Youtube Videolarını Çeşitli Biçimlerde ve Kalite Boyutlarında İndirin

Önce belirli bir YouTube videosunun mevcut video biçimlerini kontrol etmeniz gerekir. Bunun için youtube-dl’yi “-F” seçeneği ile çalıştırın. Size mevcut formatların bir listesini gösterecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Çelik Jant Nedir? Avantajları Nelerdir?

YOUTUBE-DL -F <VİDEO_URL>

Şimdi mevcut video formatları arasından beğendiğinizi seçin. Örneğin MP4 versiyonunda ve 1080 piksel olarak indirmek istiyorsanız şunları kullanmalısınız:

YOUTUBE-DL -F 37<VİDEO_URL>

Youtube Oynatma Listesinin Tamamını İndirin

Bir çalma listesi indirmek için aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterlidir. “playlist_url”, indirmek istediğiniz oynatma listesinin URL’sidir.

YOUTUBE-DL -CİT <PLAYLİST_URL>

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku