Polonezköy Tabiat Parkı

0 7.601

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Şehir ve iş hayatının koşuşturmacasından insanlar doğayla iç içe olmak ister. Bu yerlerden biri olan Polonezköy Tabiat Parkı hakkında bilgi vereceğiz.

Polonezköy Tabiat Parkı 1994 yılında Çevre ve orman bakanlığı tarafından doğal koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca İstanbul’un en büyük doğal tabiat parkıdır. Doğa ile baş başa kalma olanağı sunar. Aynı zamanda bu parkta doğa sporları da yapılmaktadır.

Polonezköy Tabiat Parkı Nasıl Gidilir

Özel aracınızla gitmek istediğiniz takdirde Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü takip etmelisiniz. Ardından ise Kavacık çıkışı ile yeni Riva yoluna girip köye kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca otobüsleri kullanmak için Ümraniye’den binmeniz gerekmektedir. 136 hat numaralı otobüs ile Tabiat Parkı durağında inerek varabilirsiniz. Ayrıca 137 numaralı Kavacık-Beykoz otobüsü aracılığıyla da köye ulaşabilirsiniz. Polonezköy tabiat parkı nasıl gidilir sorusunun cevabı bu şekildedir.

Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü ziyarete açıktır. Polonezköy Tabiat Parkı ziyaret saatleri 07:00-00:00 aralığındadır.

Polonezköy’de Gezilecek Yerler
 1. Polonezköy Ağaç Oyma Heykel Sergisi

Polonezköy’ün hemen girişinde, Polonezköy Kültür Evi’nin önündeki yeşil alanda yer almaktadır. Burası ağaç oyma sanatının en güzel yapıtlarına ev sahipliği yapmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Sapanca Bungalov Evleri - OTELLER

Çevresinde çok sayıda ağaç bulunur. Bu nedenle oldukça huzurlu bir atmosfere sahiptir. Ayrıca dinlenmek için yeşillikler arasında yer alan banklarda oturabilirsiniz.

 1. Polonezköy Doğal Yaşam Parkı

Polonezköy Doğal Yaşam Parkı, Polonezköy Country Club himayesinde bulunmaktadır. Polonezköy Hayvan Parkı içerisinde çitlerin arkasında özgür bir şekilde dolaşan çok sayıda hayvan görebilirsiniz. Tesis, 1995 senesinde hobi olarak değişik hayvan besleme merakı başlamıştır. Bu merak günümüzde ise ileri düzeylere gelmiştir. Özellikle kangurudan geyik ve lamaya kadar çok geniş bir koleksiyon oluşmuştur.

Polonezköy Doğal Yaşam Parkının esas amacı çocukların hayvanları kafes içinde değil, doğal ortamlarında yakından görüp sevmesini sağlamaktır.

Polonezköy Doğal Yaşam Parkı ziyaret saatleri 09.00-17.30 arasındadır.

Polonezköy Doğal Yaşam Parkı giriş ücretleri yetişkinler için 50TL’dir. Çocukların giriş ücretleri ise 25 TL olarak belirlenmiştir.

 1. Polonezköy Czestochova Meryem Ana Kilisesi

Polonezköy’ün girişinde bulunur. 1845-1846 yıllarında Saint François Boşnak Rahipleri tarafından inşa edilmiştir. Fakat yaşanan bir depremde 1869 yılında bu ahşap kilise yıkılmıştır. Fakat 1914’te ise onarılmıştır.

 1. Polonezköy Arıcılık Müzesi

Arıcılığı ile ünlü 39 yıldır arıcılık yapan Kemal Sayal tarafından açılmıştır. Ana arı ızgarası, bal süzme makinesi ve arıcılıkla ilgili birçok malzemenin sergilendiği küçük ve şirin bir müzedir. Amerika, İtalya, Almanya, Fransa gibi birçok ülkede örnekleri bulunmaktadır. Ziyaretçilere ücretsiz hizmet vermektedir.

Köy meydanında yer alır. Aynı zamanda Türkiye’de tek olan Arıcılık Müzesidir. Ayrıca bal, çiçek polenleri, arı hücreleri ve peteğin oluşum safhasını gösteren kovanlar bulunmaktadır.

Daha fazla mesaj

Temmuz Ayında Hangi Ülkelere Gidilir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Popüler Balayı Destinasyonları

Anzer balı, kara kovan balı ve Polonezköy’de de üretilen kestane balı, arı sütü, polen ve bal özlü kozmetik ürünleri deneyip isterseniz satın alabilirsiniz.

Polonezköy Arıcılık Müzesi ziyaret saatleri 09.00-20.00 aralığındadır.

 1. Cam Sanat Merkezi

Doğa ile iç içe Gezilecek bir yerdedir. Burada yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Temiz ve bol oksijenli havası vardır. Polonezköy’de, hem alışveriş yapabileceğiniz hem de cam ile ilgili çeşitli atölyelere katılabileceğiniz rengarenk bir merkezdir.

Polonezköy Cam Sanat Merkezi ziyaret saatleri 09.00-17.30 aralığıdır. Ayrıca Polonezköy Cam Sanat Merkezi giriş ücreti alınmamaktadır.

 1. Zofia Rızı Anı Evi

Polonezköy’un en eski evlerinden birisidir. Halkın ziyaretine açıktır. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Bu anı evinde Polonezköy ve Rizi ailesi ile ilgili fotoğraf ve dokümanlar sergilenir. 1881-1883 yıllarında, Zofia Rizi’nin babası Wincenty Ryzy tarafından dönemin tipik Polonya köy evi mimarisi ile inşa edilmiştir. Şimdi bile hala orijinalliğini korur.

Polonezköy Zofia Teyze’nin Anı Evi yalnızca hafta sonları 10.00, 13.00-14.00 ve 17.00 saatlerinde ziyaret etmek mümkündür. Hafta içi istek üzerine, önceden telefon edilerek bildirmeniz gerekmektedir. Polonezköy Zofia Teyze’nin Anı Evi giriş ücreti 5TL olarak belirlenmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Asya'da Ziyaret Edilecek En İyi Ülkeler

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede

Polonezköy Tabiat parkı nerede sorusunun cevabını vereceğiz. İstanbul’un Anadolu Yakasında bulunan Beykoz ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. İstanbul merkeze yaklaşık 15-20 kilometre mesafededir. Birçok ulaşım olanağı vardır.

Polonezköy Tabiat Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar

 • Yetişkin: 9 TL
 • Öğrenci ya da indirimli: 4,5 TL
 • Bisiklet: 9 TL
 • Motosiklet: 18 TL
 • Otomobil: 27 TL
 • Minibüs: 81 TL
 • Midibüs: 135 TL
 • Otobüs: 270 TL

Polonezköy tabiat parkı giriş ücreti ne kadar sorusunun yanıtı yukarıda gibidir.

Polonezköy Tabiat Parkı Kahvaltı

polonezkoy-kahvalti-fiyatlari
polonezkoy-tabiat-parki-kahvalti
 1. Stella

Stella, yemyeşil manzara ve mükemmel lezzetler sunmaktadır. Bölgenin meşhur kahvaltıcılarından biridir. Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere her gün serpme kahvaltı hizmeti verir. Serpme kahvaltı ücreti ise kişi başı 52 TL’dir.

 1. Polina

Polina, giden kişilerin çok memnun kaldığı bir mekandır. Kahvaltılık ürünleri ve meşhur reçelleriyle tam bir anne kahvaltısı gibi bir hizmet sunar.  Haftanın her günü serpme kahvaltı yapma imkânınız bulunur. Serpme kahvaltı ücreti kişi başı 60 TL olarak belirlenmiştir.

 1. Leonardo

Polonezköy’ün ünlü kahvaltı yerlerinden biridir. Hafta sonları da açık büfe hizmeti vermektedir. Açık büfe ücretleri kişi başı 96 TL’dir.

Polonezköy tabiat parkı kahvaltı alanlarına yukarıdakiler örnek verilebilir.

80%
Awesome
 • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku