Selfie Çekerken Gizliliğinizi Koruyun

0 209

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günümüzde birçok kişi sosyal medya kullanmakta ve bazı gizlilik kuralları ile ilgili bilgi sahibi olmamaktadır. Özellikle sosyal medya kullanan kişilerin dikkatli olarak bazı gizli verilerini koruması gerekir.

Selfie Gizliliğini Koruma

ExpressVPN’in selfie tarihi  ve trendleri araştırmasına göre, 1839’da ortaya çıkan selfie konsepti günümüze kadar büyük bir evrim geçirdi. Günümüzde bir kişi bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 450 civarında selfie çekiyor.

Selfie paylaşmak sosyal medya hesaplarında oldukça normalleştirilmiş bir durumdur. Farklı kişilerle bağlantı kurmak ya da kendinizi ifade etmek için selfie paylaşabilirsiniz. Bu esnada gizlilik ihlallerine dikkat etmek ve tehlikelere karşı hesapları korumak önemlidir.

Selfie paylaşımı yaparken çok fazla kişisel bilgi paylaşmamak ve konum paylaşmamak gerekebilir. Tam adınızı, numaranızı ya da adresinizi bu gibi durumlarda paylaşmamak gerekir. Selfie paylaşırken tam olarak konumunuzu da paylaşmamanız gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Galaxy Watch Nasıl Sıfırlanır?

Arka plana dikkat etmek ve kişisel ayrıntıları göstermemek de gizlilik açısından önemli bir detaydır. Bu sayede mahremiyetinizi koruyabilir ve hesabınızın yalnızca size özel kalmasını sağlayabilirsiniz. Aksi halde selfie ile bazı gizliliklerinizi paylaşmış olabilirsiniz.

 Selfie Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medyada fotoğraf çekmek ve öz çekim fotoğraflar paylaşmak oldukça popülerdir. Selfie çekerken detaylı adres vermek ya da finansal bilgileri paylaşmak oldukça tehlikelidir. Selfie yüklemeden önce gözden geçirmek ve herhangi bir açık olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir. Dijital ortamda gizlilik kuralları sürekli değiştiğinden bunlara dikkat etmek ve takip etmek de önemlidir.

Bu konuda bilgi sahibi olursanız gizliliğinizin korunması çok daha kolay olur. Ayrıca herhangi bir olumsuz durumla karşılaştığınızda sosyal platformun yetkililerine ulaşarak şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Öneri durumlarında da yetkililere ulaşabilir ve bu sayede gizlilik kurallarının geliştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Daha fazla mesaj
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android'de Talkback Nasıl Kapatılır?

Etiketlenen Fotoğrafların Kontrolü

 

Profilinizde paylaştığınız fotoğraf ya da selfieleri kontrol etseniz de bazen etiketlendiğiniz fotoğrafları unutabilirsiniz. Etiketlenen fotoğraflardan takipçiler sizin profilinize gelebilir ve sizinle iletişim kurma imkanına sahip olur.

Tamamen oyun ve eğlenceden ibaret olmayan sosyal medya bazı durumlarda tehlikeli hale de gelebilir. Tanımadık ya da şüpheli bulunan kişilerin hesaplardan uzak tutulması bu konuda önemlidir. Arkadaşlarınızdan gelen tüm mesaj ve linkleri de güvenle açmamak gerekir.

Her ne kadar sizin hesabınız güvenli olsa da çevrenizdeki kişilerin hesaplarında çalınma ya da dolandırılma olabilir. Özellikle para isteklerinde ya da farklı isteklerde karşınızdakinin gerçekten tanıdığınız kişi olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Sosyal Medyada Şifrelerin Birçok Hesapta Kullanılması

Sosyal medya hesaplarının hepsinde kullanıcı adı ve şifre konsepti bulunmaktadır. Kullanıcıların çoğu şifrelerini aynı yaparak unutma ihtimalini en aza indirgemek ister. Güçlü parola seçimi dijital dünyadaki finansal ve kişisel bilgilerin korunmasındaki anahtardır.

Sosyal medya hesaplarında büyük ve küçük harfi karışık kullanmak, özel karakter ve sayılara yer vermek önemlidir. Veriler eğer ihlale maruz kalır ya da dolandırılma durumu söz konusu olursa hesabı kurtarmak çok daha kolay olur. Sosyal medya hesaplarına aynı şifrelerin verilmesi de birden fazla hesabın ihlale uğramasına neden olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kripto Para Cüzdanları Nasıl Kullanılır?

 Kişisel Verilerin Kullanımı

Sosyal medya günümüzde neredeyse herkes tarafından kullanılır ve yanlış kullanımı bazı sorunlara yol açabilir. Özellikle özçekim paylaşımı yaparken kişiler dikkat etmeden kendileri ile ilgili detaylar verirler. Özçekim paylaşımlarında detaylı konum bilgisi vermek, kendisi ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmak zararlı olabilir.

Her ne kadar takip ettikleriniz ve takipçileriniz tanıdıklarınız olsa da hesabınızın açık olması herkesin profilinize görmesine neden olur. Eğer tamamen güvenli bir hesap isterseniz hesabınızı kilit altına alabilir ve tanımadıklarınız tarafından görünmemeyi tercih edebilirsiniz.

Bu sayede çok daha rahat paylaşımlarda bulunabilir ve daha fazla bilgi paylaşabilirsiniz. Sosyal medyanın yaygınlaşması ile kişisel bilgiler çok daha fazla paylaşıldığından dolandırıcılık da artmıştır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku