Türk Sinema Tarihi En Çok İzlenen Filmler Listesi

0 12.744

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Film tutkunlarının ciddi manada araştırmasını yaptığı Türk sinema tarihi en çok izlenen filmler listesi ile sizlere bilgiler vermek istiyoruz. Ülke genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde sinema sektörünün ciddi bir ilerleme içerisinde olduğunu söylemek ne yazık ki güç. Ülke tarihimizin hala tek ve önemli bir yapımı var.

Tabi ki en çok izlenen yerli filmler listesi içerisinde sizleri şaşırtacak ciddi manada farklı projeler olduğunu da söylememiz gerekiyor. Genel kültür açısından da önem arz eden bu projeler konusunda sizler için bir liste oluşturmak istedik. Listemiz genelinde tahmin etmesi güç olan Türk filmleri de görme şansına sahip olacaksınız. Hemen lafı daha fazla uzatmadan sizlere kesin bilgiler sunmak istiyoruz.

Türk Sinema Tarihi En Çok İzlenen Filmler

Türkiye’de sinema dediğimiz zaman akla gelen belli başlı projeler olduğu zaten biliniyor. Yeşilçam döneminden filmleri bu liste içerisinde bulmak ciddi olarak zor çünkü o dönem ki sinema kültürü ile günümüzde ki kültür fark ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Spotify Ödeme Yönteminizi Değiştirme

Küfür odaklı absürd komedi projelerinin ciddi manada izlendiğini biliyoruz. Türk sinema tarihinin en büyük bütçeli yapımı Fetih 1453 filmi olarak dikkatleri çekiyor. Bunun dışında büyük bütçeli ve kapsamlı filmlerimizin olduğunu söylemek de ne yazık ki sıkıntı yaratabilir. Şimdi listemizi çok daha yakından analiz ederek fikir edinelim.

1-) Recep İvedik 5 (7.437.050 İzleyici)

Şahan Gökbakar’ın yazdığı ve kardeşi Togan Gökbakar’ın yönettiği 2017 yapımı komedi filmi olarak dikkat çekiyor. Çok uzun yıllardır bildiğimiz bir karakter olan Recep İvedik’in en sondan bir önceki filmi olan bu proje, her seferinde olduğu gibi izlenme rekorlarını yeniden kırdı ve listede ilk sıraya oturmayı başardı. Recep İvedik 5, Türk sinema tarihinin en çok izlenen filmi olarak rekoru elinde tutuyor. Recep ve arkadaşlarının gençler olimpiyatlarına katılmasını konu alan bir absürd komedi projesi.

Recep İvedik 5

2-) Recep İvedik 4 (7,374,931 İzleyici)

Listemizin ikinci sırasında da yine Şahan Gökbakar’ın hayat verdiği Recep İvedik filmi var. Mahallesinde çocukların oynadığı halı saha yerine inşaat yapılacağını öğrenen İvedik, bunun için müteahhite rest çeker. Rest çektiği parayı bulmak için de Issız Ada yarışmasına katılıp amansız bir mücadeleye girer.

Recep İvedik 4

3-) Düğün Dernek (6,980,070 İzleyici)

Selçuk Aydemir imzalı ve başrollerini Ahmet Kural, Murat Cemcir ve rahmetli Rasim Öztekin gibi isimlerin yer aldığı mükemmel komedi projesi. Bu ekibin Çalgı Çengi projesi ile birlikte ciddi anlamda meşhur olduğu dönemlerin ardından dizi projeleri de mükemmel başarı elde etti. Sonrasında ise arkasından gelen Düğün Dernek filmi, Türk sinema tarihinin en çok izlenen 3 numaralı filmi oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Çiçeksepeti'nde Extra Fırsatları Yakalamak

Düğün Dernek

4-) Müslüm (6.480.548 İzleyici)

Türk sinemasını sallayan mükemmel ötesi projelerden birisi oldu. Efsane arabesk sanatçısı “BABA” lakaplı Müslüm Gürses’in hayatından kesitleri barındıran mükemmel ötesi bir yapım. Timuçin Esen, mükemmel oyunculuğu ile Müslüm Gürses karakterine hayat veriyor. Zerrin Tekindor, Erkan Can ve Şahin Kendirci gibi isimler de kendisine eşlik ediyor. Proje, listede dördüncü sırada.

Müslüm

5-) Fetih 1453 (6,572,618 İzleyici)

Türk sinema tarihinin en büyük bütçeli film yapımı olarak Faruk Aksoy projelerinden birisi olmayı başardı. Çekimlerinin 3 sene sürdüğü bilinen film, İstanbul’u fetheden cihan fatihi Sultan Mehmet Han ile baş askeri Ulubatlı Hasan’ı konu alıyor. Film için tüm oyuncular silah ve at binme eğitimi alırken çok büyük bir plato da kuruldu. Nitekim film, ilk çıktığında çok büyük gündem yaptı ve o dönemde izlenme rekorunu eline geçirdi. Bugün ise beşinci sırada.

Fetih 1453

6-) Düğün Dernek 2: Sünnet (6,068,576 İzleyici)

Selçuk Aydemir ve ekibinin rekor kıran ilk filminin ardından getirdiği ikinci film de rekor kırarak adından söz ettirmeyi başardı. Düğün Dernek 2, ilk filmde zorla da olsa evlendirilen Tarık’ın oğlunun sünnet ettirilebilmek için verilen kahkaha dolu mücadelesini ele alan önemli ve komik bir yapım. Listemizin altıncı sırasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone ve iPad'de iMovie Nasıl Kullanılır?

Düğün Dernek 2: Sünnet

7-) Ayla (5.589.872 İzleyici)

Müslüm filminin yapımcılarından. Tabi ki ilk önce Ayla filmi yapıldı ve bu anlamda ülke gündemine ciddi anlamda düştü. Kore savaşı askeri ve evlat edindiği kız çocuğunun hikayesini konu alan bu mükemmel dram yapımı. Her izleyeni ciddi anlamda ağlatan bu projenin ülke gündeminde de ciddi anlamda yer tuttuğunu söyleyebiliriz.

Ayla

😎 7. Koğuştaki Mucize (5.316.933 İzleyici)

Ülke tarihinin belki de en çok ağlatan film projesi olarak adından söz ettiriyor. Zihinsel engelli Mehmet Koyuncu ve kızının hayatını anlatan bu proje, suçsuz olmasına rağmen idamını bekleyen Memo için çok farklı maceraları beraberinde getiriyor. Netflix’de yayında olan bu filmi herkesin izlemesini tavsiye ediyoruz.

7. Koğuştaki Mucize

9-) Aile Arasında (5.289.051 İzleyici)

Gülse Birsel yapımı mükemmel ötesi bir komedi projesi ile uzun bir aradan sonra karşımıza çıkmıştı. Engin Günaydın, Demet Evgar ve Erdal Özyağcılar gibi isimlerin yer aldığı mükemmel ötesi bir film projesi. Şanssız ve saf bir adamın ev arkadaşları nedeni ile bir yalanın içerisine girerek Adana’lı zengin bir aile ile olan macerasını konu alıyor.

Aile Arasında

10-) Arif v 2016 (4.968.462 İzleyici)

Cem Yılmaz projelerinden birisi olan Arif V 2016 filmi, GORA ve AROG projelerinin bir nevi devamı olarak çekildi. GORA filminde çok samimi arkadaş olan Arif ve Robot 216 karakterinin maceralarını ele alan komedi projesi, izlenme rekorunu kırdı ve listede 10 numaraya yerleşti. Ayrıca Netflix üzerinde de izleyebilirsiniz.

Arif v 2016

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku