YouTube Video İçerik Stratejinizi Nasıl Oluşturabilirsiniz? İçerik Stratejiniz için 9 Öneri!

2 444

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

YouTube, en yaygın kullanılan video içerik platformlarının başında geliyor. YouTube firmalara ve girişimcilere pek çok imkân sağlamaktadır. Bu olanakların başında marka bilinirliği, satışları arttırma geliyor. Doğrudan ve dolaylı yoldan YouTube sayesinde gelir elde edebilirsiniz. Uygulanabilir ve doğru strateji ile sizler de YouTube üzerinde başarı sağlayabilirsiniz. YouTube video içerik stratejinizi nasıl oluşturabilirsiniz, içerik stratejiniz için 9 öneri nedir, yakından inceleyelim.

Kitlenizi Tanımlayın

Hedef kitle belirlemek her alanda oldukça önemlidir. Küçük bir işletme, firma, girişimci yani ne olursanız olun kitlenizi belirlemelisiniz. Herkese hitap eden bir hizmet sunamazsınız. YouTube içerik üretimi yapmadan önce kitlenizi tanımlayın.

YouTube kanalınızda kimlerin sizi izleyeceğini YouTube Studio üzerinden analiz ederek başlayabilirsiniz. Kanalınızı yeni üretecekseniz, benzer içerikler üreten YouTube kanallarını inceleyebilir, yorumlarına, içeriklerine göz atabilirsiniz. İzleyenlerin demografik özellikleri, beğenileri, talepleri nelerdir, belirleyebilirsiniz. Kitlenizi yanlış belirlerseniz aboneleriniz artmayabilir ve bu durumda zaman kaybedebilirsiniz.

youtube ajansı

Amacınızı Belirleyin

Youtube içeriklerinizi üretirken amacınız ne olacak? İyi bir strateji oluşturmak için ilk olarak amacınızı belirleyin. Hedef kitlenizdeki kullanıcılara video içeriklerinizi sunarken amacınız ne olacak? YouTube üzerindeki içerikleri farklı kategorilerde içerikler üretiyorlar.

Oyun içerikleri, ekonomi, moda, makyaj, eğitim, müzik gibi kategorilerde içerikler üretebilirsiniz. Bu kategorilerde içerik üretmenizdeki temel amaç ne olacak ve nasıl bir tarzınız olacak, belirlemelisiniz.

Ayrıca amaç belirlemek size destek olur, motive eder. YouTube’da içerik üretirken amaçlarınıza ulaştığınızda yeni hedefler belirleyebilir ve daha fazla içerik üretmek için motive olabilirsiniz. Amaç belirlemek her işte olduğu gibi YouTube için de oldukça önemlidir.

youtube_içerik_ajansı

Katacağınız Değeri Tanımlayın

YouTube üzerinde video içerikleri üretirken keyif alacağınız ve faydalı olabileceğiniz konular seçmelisiniz. Profesyonel olduğunuz veya ilgi alanınız olan konular seç

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Güncel Paylaşım'ın İçeriden İpuçları: Çevrimiçi Eğlencede Uzman Tavsiyeleri

meniz üretkenliğinizi arttıracaktır.

Video içeriklerinizde katacağınız değeri tanımlayın ve kitlenize fayda sağlayacağınız video konuları belirleyin. Özellikle “nasıl yapılır?” videoları oldukça fazla izlenmektedir. Bu her alanda olabilir, hayvan besleme, oyunda bir bölümü geçme, konsept makyaj videosu gibi içerikler deneyimlerinizi aktarmak için en iyi yollardan bir tanesidir.

Püf noktalar, ipuçları daha fazla izlenme getirir. Aynı zamanda bir değer katmak rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olur. Bir konuda içerik üretirken ilk olmanıza gerek yok fakat farklı bir değer katarak hedef kitlenizdeki kullanıcılara daha rahat ulaşabilirsiniz.

youtube ajansı ne iş yapar

Video Temanızı Oluşturun

Bir alanda veya benzer içerikler üretmek hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırır. Daha fazla izlenme için trend videolardan bir akış yapmak kullanıcıların sizi takip etmesini zorlaştırır. Kanalınızdan herhangi bir video önerilenlere çıktığında, videonuzu izleyen kullanıcılar hangi alanda içerik ürettiğinizi bilmelidir.

Sizi takip eden sadık abonelere ulaşmak için video temanızı oluşturun. Benzer kategorilerden 2-3 tane birleştirerek video temanızı oluşturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, teknoloji, kutu açılımı, girişimcilik alanlarında video kategorilerini bir arada kullanabilirsiniz.

Üreteceğiniz video içeriklerini paylaşım sıklığınız, hedef kitlenizin video izleme alışkanlıkları, paylaşım saatleri gibi etkenleri analiz etmeniz ve belirlemeniz gerekiyor. Alanınızla ilgili güncel haber ve yenilikleri takip ederek yeni içerikler için fikir edinebilirsiniz. Bu sayede videolarınızın izlenmesi artış gösterebilir ve daha fazla takipçi kazanabilirsiniz.

Video Formatınızı Belirleyin

Video içerik platformların artış göstermesi YouTube’u da harekete geçirdi. 2 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunsa da daha fazla görüntüleme sağlamak için YouTube yenilikler getiriyor. Para kazanmak için 1000 takipçi ve 4000 saat izlenme gerekirken bu rakamların düşmesi gündemde. Aynı zamanda “short, canlı yayın” alternatifleri de bulunuyor. Bu gelen özellikler çok yeni olmasa da yeni başlayanların bilmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Donan Windows Web Kamerasını Düzeltmenin Yolları

Youtube kanalınızı daha canlı tutmak için farklı formatları kullanabilirsiniz. Doğru bir strateji oluştururken kullanacağınız video formatınızı belirleyin. Short bölümü “Instagram reels, Tiktok videoları” gibi video konseptlerini oluşturuyor. Çabuk tüketilen içeriklerin daha fazla izlendiği şu günlerde, short videolar oldukça önemlidir.

YouTube etkileşimi sever ve etkileşimi yüksek olan videoları aramalarda ve ana sayfada üst sıralara çıkarır. Bu sayede interaktif bir bölüm olan canlı yayınları tercih edebilirsiniz. Sizi takip eden kullanıcıların yorumlarını görebilir, onlarla sohbet edebilir ve sorularına yanıtlar verebilirsiniz. Canlı yayınlarınız için hatırlatıcılar oluşturarak takipçilerinize yayın saatlerini bildirebilirsiniz.

 

Hangi Platformları Kullanacağınızı Belirleyin

Bir web sitesi veya sosyal medya yöneticisi olabilirsiniz. Her ne kadar iyi bir strateji ve reklam yönetimi uygularsanız uygulayın ulaşacağınız kişi sayısı kısıtlıdır. Youtube kanalınıza daha fazla trafik çekmek için hangi platformları kullanacağınızı belirleyin.

Marka bilinirliği, arama sonuçlarında kanalınızın daha kolay bulunabilmesi için diğer platformları da kullanmalısınız. Bunu yaparken tüm sosyal medya uygulamalarını kullanmak boşa zaman harcamanıza neden olabilir.

Hedef kitlenize uygun olarak Instagram, Facebook, Twitter, Tiktok gibi trafiği yüksek platformları tercih edebilirsiniz. Yeni yayımladığınız videolarınızı bu platformlardan duyurabilir, videolarınızı yükleyebilir ve YouTube videolarınızın izlenmesini arttırabilirsiniz.

Farklı bir platform üzerinde canlı yayınlar düzenliyorsanız, yayınlarınızı kaçıranlar için kanalınızda yayın kesitlerini de paylaşabilirsiniz.

Video Kaynaklarınızı Oluşturun

Youtube video içerik stratejisi belirlerken en önemli noktalardan biri de düzenli içerik üretebileceğiniz kaynak bulmaktır. Video içeriklerinizi üretirken sürdürülebilirlik oldukça önemlidir. Bir noktada tıkanmamak ve yeni içerikler üretemeyecek konuma gelmek istemiyorsanız video kaynaklarınızı oluşturun. Sizden önce aynı kategoride içerik üretmiş, daha fazla takipçisi olan kanalları analiz edebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Video içeriklerinizin teması ve konseptine uygun olarak kullanacağınız ekipmanları belirlemeniz gerekir. Ses ve görüntü kullanacaksanız bütçenize uygun olarak kamera ve mikrofon seçimi yapmalısınız. Teknoloji geliştikçe telefonların kamera ve ses alma kalitesi artıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En iyi Robot Süpürge Modelleri ve Fiyatları

Bu sayede YouTube içerikleri üretmek artık bir tık uzağınızda! YouTube izleyicisi çabuk sıkılır ve onları videoda tutmayı başarmalısınız. Ses, görüntü ve içerik kalitesi iyi olmalı ve anlatacağınızı en kısa sürede anlatmalısınız. “Format nasıl atılır” videosu arattığınızda, en kısa, sesi anlaşılır bir videoyu tercih edersiniz. Bu yüzden anlaşılır, etkili ve görselliği iyi videolar çekmelisiniz.

Video Tanıtım Stratejinizi Belirleyin

YouTube video içerik üretiminde kalite oldukça önemlidir. Kalitenizi ve farkınızı daha fazla kişiye göstermenin yolu da pazarlamadan geçiyor. Kitlenizi oluşturmak, kanalınızı tanıtmak için video tanıtım stratejinizi belirleyin. YouTube kanalı stratejisi oluşturmaya tanıtım videolarından başlayın. Tanıtım videonuzda, kullanıcıların neleri bulacağına, içeriklerinizin detaylarını, kim olduğunuzu anlatabilirsiniz. Tanıtım videolarının süresi 1 ile 5 dakika arasında değişiyor.

YouTube kanalınıza bağladığınız sosyal medya hesaplarından YouTube kanalınızı tanıtan içerikler, anketler hazırlayabilirsiniz. YouTube kanalınızda ve sosyal medya hesaplarınızda kanalınız hakkında fikir oluşturabilecek düzeyde içerik ürettikten sonra reklam vermeye başlayabilirsiniz.

İşbirliklerinizi Oluşturun

YouTube üzerinde video içerikleri üretirken her şeyi kendiniz yapabilirsiniz. Marka bilinirliğini arttırmak, sektördekilerle etkileşim halinde olmak için markalarla, diğer içerik üreticileriyle iş birliklerinizi oluşturun. YouTube kanalınıza reklam alarak YouTube dışında gelir sağlayabilirsiniz.

Turkey Video Network video içerik ajansı markalar ile YouTube video içerik üreticilerini bir araya getiriyor. Turkey Video Network ile markalarla iş birlikleri yapabilir, yaratıcı içerik ve özel proje hizmet danışmanlığı alabilirsiniz. YouTube kanalınızın gelişmesi için oldukça faydalı bir stratejisidir.

En iyi video içeriklerini üretmek, doğru stratejiler belirlemek ve hedeflerinize daha kolay ulaşmak için Turkey Video Network ile kolayca iletişime geçebilirsiniz. YouTube hakkında daha fazla bilgi almak için “https://turkeyvideonetwork.com/blog/” sitesini ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçmek için “info@turkeyvideonetwork.com” adresine e-posta atabilir veya 0554 777 94 40 numarasını arayabilirsiniz.

80%
Awesome
  • Design
2 Yorumlar
  1. […] on doing almost everything in the form of an easy-to-understand video. According to a report by Youtube, the most popular search category over the past few years has been how-to rather than music or […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku