Dirsek Ağrısının Olası Nedenleri

1 521

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dirsek ağrısı, özellikle yaptığımız hemen hemen her şey için kollarımızı ve ellerimizi kullandığımız için en rahatsız edici eklem ağrısı türlerinden biri olabilir! Bu nedenle, ağrıyan bir dirsekten muzdaripseniz, buna tam olarak neyin sebep olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Dirsek Ağrısına Ne Sebep Olabilir?

Dirseğinizin ağrımasının birçok nedeni olabilir. Egzersiz veya ağır kaldırma sırasında yaralamış veya zorlamış olabilirsiniz. İşte dirsek ağrısı nedenleri;

Tendinit

Tendinit, bir tendonun bir yaralanmadan sonra şiştiği, dirsek ekleminde ağrı ve sertliğe neden olduğu ve hatta hareketi etkilediği yerdir. Ayrıca ısı veya kızarıklık ile birlikte şişkinliğin yanında hareket ettirdiğinizde ızgara veya çatırdama hissi yaşayabilirsiniz.

Tenisçi Dirseği ve Golfçü Dirseği

Bu ikisi, her biri kendi sporlarından ve her biri için kullanılan farklı hareketlerden kaynaklanabileceği için adlandırılır. Tekrarlayan hareketlerin neden olduğu aşırı kullanım yaralanmalarıdır. İki durum oldukça benzer olmasına rağmen, temel fark, kolun farklı taraflarındaki tendonları etkilemesidir. Tenisçi dirseği lateral epikondil tendonunu etkilerken golfçü dirseği medial epikondil tendonunu etkiler. Bunun için, tenisçi dirseği dirsek dış ve golfçü dirseği iç kolunda hissetti ve dirsek oysa önkol üzerine ağrıya neden olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Psikolog Nedir?

Dirsek Ağrısı

Burkulmalar

Dirseğinize çok fazla baskı uygulandığında ve genellikle spor sırasında veya ağır nesneleri kaldırırken gerilmeler ve burkulmalar meydana gelebilir. Gerilme, kasların gerilmesi veya yırtılmasıdır. Oysa bir burkulma, aynı şeyin kaslardan ziyade bağlarda meydana gelmesidir.

Bursit

Eklemlerinizin yakınındaki kemikler, tendonlar ve kaslar, bursa adı verilen küçük, sıvı dolu torbalarla desteklenir. Bunlar iltihaplandığında bursite neden olurlar. Bu genellikle, uzun süre dirseklerinize yaslanmak veya başınızın üzerinde bir şeyi art arda kaldırmak gibi sık ve tekrarlayan hareketlerden kaynaklanır. Bursit işaretler hareket ya da basınç ve şişme ve kızarıklık ile ortak bir duygu ağrılı ve sert, daha fazla ağrı dahil.

1 yorum
  1. […] View On WordPress […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku