En iyi ve Hızlı Web Tarayıcıları

1 83.035

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bugün ki makalemizde bilgisayar kullanıcıları için en iyi ve hızlı web tarayıcıları 2021 listesi ile alakalı bir paylaşım yapmak istedik. Bilgisayar sistemlerinin gelişmeye başlaması ile birlikte Bill Gates ve ekibi, ilk kişisel bilgisayar için yönetilebilir işletim sistemini meydana getirmişti. Zamanla internet protokolü sistemlerinin yaygınlaşması ile birlikte haliyle web tarayıcı gereksinimi de ortaya çıktı.

Internet Explorer, bu noktada dünya genelinde ilk olarak ortaya çıkan ve Microsoft imzalı bir yazılım modeliydi. Nitekim çok uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullandığımız bu tarayıcı, diğer büyük şirketlerin alternatif yazılımları ile birlikte çok daha çeşitli hale geldi. Şimdilerde ise sektör içerisinde birçok iyi alternatif var.

Şimdi elimizden geldiğince en iyi, en hızlı yine  hız testi sorunsuz ve donma sorunu yaşatmayan, Google Chrome alternatifi tarayıcı önerileri sunacağız. Kullanıcı deneyimleri dahil birçok detayı dikkate alarak bu makaleyi sizlere hazırlamış bulunuyoruz.

İçindekiler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Whatsapp Durum Mesajları

Web Tarayıcı Nedir?

Web tarayıcı, kişilerin kişisel bilgisayar ya da mobil cihazlarında WWW (World Wide Web) protokolü içerisinde barınan tüm verileri görüntülemek için kullanılan yorumlayıcı yazılımdır.

Bilindiği üzere internette gezdiğimiz siteler, telefonlarımızda kullandığımız uygulamalar uzak bir sunucuda barınırlar. Telefonlarımız, tarayıcılar yardımı ile bu uzak sunucudan WWW protokolünü ve internet altyapısını kullanarak veri çağırır. Web tarayıcıları, bu verilerin en düzenli ve en hızlı şekilde yorumlanarak gösterilmesi ve kullanılmasını sağlar. Günümüz teknoloji sektörünün en gerekli programcılık modellerindendir.

Günümüzde birçok büyük yazılım şirketi, alternatif olarak farklı tarayıcı modelleri geliştirme yoluna gitmiştir. Bu makalemiz içerisinde de insanlara en hızlı ve kaliteli deneyimi sunacak sorun yaratmayan bir tarayıcı modeli üzerinde duracağız. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan sorabilir, bilgi edinebilir ve değerlendirmelerinizi diğer okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Google Chrome

Google şirketi tarafından 2008 yılında geliştirilerek birçok markaya nazaran iddialı şekilde geliştirilmiş tarayıcı modelidir. Chrome, özellikle farklı bir çalışma altyapısı ile birlikte açık kaynak kodlu, geliştirilebilir ve eklenti ile desteklenebilir bu tarayıcı ise ciddi bir kitleye erişmiştir. Dünyanın en hızlı web tarayıcısı programı olarak birçok kesim tarafından kabul edilir. Ancak kaynak tüketimi ciddi anlamda yüksek olduğu için troll olarak linç edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Çocuk Bakıcı Hizmeti Almak İstiyorsanız Damla Danışmanlık'a Danışın

Google Chrome

Mozilla FireFox

Internet Explorer için ilk olarak çıkarılan ve 2002 yılından bu yana sürekli gelişerek büyümesini sürdüren web tarayıcısı modelidir. IE ile arasında çok ciddi bir çalışma mantığı ortaya çıkmış olup arayüz ve özellikleri açısından insanlara en iyi imkanı sunmuştur. Gecko motoru kullanarak çalışan tarayıcı Windows, macOS, Linux, Android, iOS platformları için kullanıma uygundur. Chrome çıktıktan sonra yaygınlık düzeyi azalsa da hala en iyi Chrome alternatifi web tarayıcısı olarak kabul edilir.

Mozilla FireFox

Opera

1995 yılı itibari ile piyasaya sürülen ancak asıl yükselen sürümünü 2004 yılı itibari ile insanlara sunan tarayıcı modelidir. Günümüzde alternatifli gelişmiş özellikleri ile insanlara mükemmel ötesi seçenekler sunan, hızlı altyapısı ile kabul gören ve en çok kullanılan web tarayıcıları arasında yer alır. Ücretsiz olarak sunulan bu tarayıcı, hem bilgisayar hem de mobil platform için son derece uygun ve etkin bir kullanıcı deneyimi sunar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2021 Yılında Tinted Tavuklarının Fiyatlarının İncelemesi

Opera

Microsoft EDGE

Microsoft şirketi, çok uzun süreler Chrome, Opera ve FireFox gibi rakiplerine karşı Internet Explorer (IE) üzerinde ısrarcı olmuştu. Ancak zaman içerisinde piyasadan tamamen silinme durumuna geldiğinden dolayı Microsoft mühendisleri yeni bir tarayıcı üzerinde çalıştı. Microsoft EDGE, bu çalışmanın mükemmel bir ürünü olarak dikkatleri çekti. Edge, hızlı altyapısı ve mükemmel alternatifleri ile birlikte diğer rakipleri ile yarış içerisine girdi ve hatta günümüzde 2 numaraya yerleşti denebilir.

Microsoft EDGE

Safari

Apple şirketi tarafından geliştirilmiş olan ve WebKit motorunu kullanarak son derece verimli şekilde çalışan web tarayıcısı modelidir. İlk olarak 2003 yılında Macintosh bilgisayarlar için geliştirilmiştir ve zaman içerisinde iPhone ile iPad modelleri için stabil hale getirilmiştir. Günümüzde tüm platformlarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilir ancak en verimli kullanımı Apple cihazlarda bizlere sunmaktadır.

Safari

80%
Awesome
  • Design
1 yorum
  1. […] Akıllı telefonlarımızdan ya da bilgisayarlarımızdan web tarayıcısı aracılığı ile http://www.mhrs.gov.tr adresine giriş yapalım. Bizleri aşağıdaki gibi bir ekran […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku