Facebook’ta Videoların Otomatik Olarak Oynatılması Nasıl Durdurulur?

1 389

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Facebook, aileniz ve arkadaşlarınızla çevrimiçi olarak bağlantı kurmanızı ve içerik paylaşmanızı kolaylaştıran bir sosyal ağdır. Aslen üniversite öğrencileri için tasarlanan Facebook, 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından Harvard Üniversitesi’ne kaydolurken kuruldu. 2006 yılına kadar 13 yaşından büyük ve geçerli bir e-posta adresi olan herkes Facebook’a katılabiliyordu. Bugün Facebook, dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcısı olan dünyanın en büyük sosyal ağıdır. Facebook kısa süre önce web sitesinde ve uygulamalarında otomatik video oynatmayı etkinleştirdi ve çok sayıda video izliyorsanız ve cömert bir veri sınırına sahip hızlı bir internet bağlantınız varsa bu özellik harika.

Bununla birlikte, özellikle aşağı kaydırırsanız ve videoyu duraklatmazsanız, zaten oynamaya başlayacaklarından, birçok kişi otomatik olarak oynatılan videoları rahatsız edici bulacaktır. Veri israfına neden olabilir ve bazen insanlar izlememeyi tercih ettiğiniz videoları paylaşır, ancak uyarı vermeden önünüzde oynatıldıklarında bunlardan kaçınmak zor olabilir. Aslında, ayar ilk bakışta çok açık olmasa da, otomatik oynatmayı oldukça kolay bir şekilde devre dışı bırakmak mümkündür. Ancak merak etmeyin, ister Facebook web sitesinde ister Android veya iOS uygulamalarında otomatik video oynatmayı devre dışı bırakmak isteyin, sizi koruduk. Facebook videolarının otomatik olarak yüklenmesini ve oynatılmasını önlemek için bu adımları izleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WhatsApp Şifre Koyma Nasıl Yapılır?

Masaüstü

Bu sadece bir dakika sürecektir:

 1. Facebook’a giriş yapın.
 2. Üst araç çubuğundaki aşağı oku tıklayın ve “Ayarlar”ı tıklayın.
 3. Ekranın sağ tarafındaki araç çubuğundaki “Videolar” seçeneğini tıklayın.
 4. “Video Otomatik Oynat”ın yanında, açılır menüden “Kapalı”yı seçin.
 5. Buradan, varsayılan video kalitesini değiştirebilir ve video altyazı seçeneğini açıp kapatabilirsiniz.
otomatik
facebook otomatik video oynatma nasıl kapatılır

iPhone’da

Bu işlem mobil uygulamanızdan geçtiğinden, otomatik oynatmayı devre dışı bırakmak için Facebook hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Oturum açtığınız sürece, bunu nasıl kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Facebook uygulamanızı açın.
 2. Ekranın altındaki üç dikey çizgiye dokunun.
 3. Aşağı kaydırarak “Ayarlar ve Gizlilik”e ve daha sonra “Ayarlar”a dokunun.
 4. Tekrar “Medya ve Kişiler”e ilerleyerek “Videolar ve Fotoğraflar”a dokunun.
 5. Otomatik oynatmayı devre dışı bırakabilmek için “Otomatik oynat”a dokunun ve “Videoları hiçbir zaman otomatik oynatma”yı seçmeniz gerekir.

Android’de

Yine, bunun çalışması için Facebook hesabınıza giriş yapmanız gerekecek. Android cihazınızda Facebook uygulaması aracılığıyla otomatik video oynatmayı şu şekilde kapatabilirsiniz:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bir YouTube Kanalı Nasıl Engellenir?
 1. Facebook uygulamanızı açın.
 2. Ekranın üst kısmındaki yığılmış üç çizgiye dokunun.
 3. “Ayarlar ve gizlilik”i ve ardından “Ayarlar”ı seçin.
 4. Aşağı kaydırarak “Medya ve Kişiler” üzerine dokunun.
 5. “Otomatik oynat” seçimini yapın.
 6. “Videoları hiçbir zaman otomatik olarak oynatma”yı tercih edin.
 7. Hem Android hem de iPhone kullanıcıları için, videoları bu bitiş ekranından “Mobil veri ve Wi-Fi bağlantılarında” veya “Yalnızca Wi-Fi bağlantılarında” otomatik oynatılacak şekilde ayarlayabileceksiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku