İntihal Yapmadan Makaleyi Yeniden Yazmak İçin 7 İpucu

0 376

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kaliteli içeriğin intihalsiz olması gerekir. Peki, makalenizi intihal yapmadan nasıl yazarsınız?

Etkili bir yazar her zaman sektördeki veya alandaki en iyi uygulamaları kullanır. Bu uygulamalardan biri de içeriği göndermeden önce intihali ortadan kaldırmak veya yazarken bundan kaçınmaktır. Bugün, makaleleri intihal olmadan yeniden yazmak için en iyi ipuçlarından bazılarına bakacağız. Öyleyse, hemen içine dalalım.

Makaleyi Yeniden Yazmak İçin Bazı Önemli İpuçları

Makaleleri yeniden yazmak, intihali ortadan kaldırmak ve katılımı artırmak için harika bir yoldur. Yeniden yazma aşamasında, metinde kelimelerin eş anlamlılarıyla değiştirilmesi, cümle yapılarının değiştirilmesi ve ifadelerin kısaltılması gibi farklı türde değişiklikler yapılabilir.

Ancak bir makale yeniden yazar göz önünde bulundurulması gereken pek çok faktör vardır. Birincisi, bağlam korunmalı ve genel anlamı etkileyecek herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır. Benzer şekilde, içeriğin uzunluğu da aşağı yukarı aynı olmalıdır.

Bu yazıda size bu konuda yardımcı olacağız. Bir dahaki sefere makaleyi yeniden yazmak istediğinizde, bunu hızlı ve verimli bir şekilde yapabileceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone'unuzdaki Bluetooth Aygıtını Yeniden Adlandırma

Öyleyse, kullanabileceğiniz bu tür 7 ipucuna hemen dalalım.

1.      Orijinali Doğru Okuyun

İçeriği baştan sona okumak, intihali ortadan kaldırmak için içeriği yeniden yazmanın en iyi yoludur. Okulda bir öğretmenin size nasıl başka kelimelerle ifade edeceğinizi öğrettiği zamanları düşünün. Amaç içeriği okumak ve ana kavramı anlamaktı.

Daha sonra amaç, kitapta anlatıldığı şekilde değil, bu kavramı kendi kelimelerinizle kullanarak yazmaktı. Bu nedenle, yeniden yazmadan önce temellere geri dönmek ve konuyu anlamak önemli bir uygulamadır.

Sadece konunun konseptini anladığınızdan emin olun ve kendi kelimelerinizi kullanarak yazabilecek hale gelene kadar okuyun.

2.      Başlıkları ve Konu Başlığını Yeniden Oluşturun

Konunun başlığının ve içindeki başlıkların da yeniden ifade edilmesi gerekir. Bazen bir blogdaki makale, başka bir makaleyle benzerlikleri nedeniyle intihal iddiasına maruz kalabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu, alt başlıkları ve ana başlığı yeniden oluşturmaktır.

Kabul etmek gerekir ki, çevrimiçi dünyada pek çok benzer konu vardır. Ancak bu, bir başkasının yazmış olabileceği aynı başlıkları veya alt başlıkları kullanmayı mazur göstermez.

Dolayısıyla, yazarın niyeti her zaman içindeki içeriği, başlıkları ve bunları takip eden alt başlıkları yeniden yazmak olmalıdır.

3.      Niyetle Yeniden Yazın

Yeniden yazmak intihalden kaçınmanın en önemli yollarından biridir. Ancak, bunu bir amaçla yapmadığınız sürece etkili değildir. Başka bir deyişle, intihalden kaçınmak için içeriği başka kelimelerle ifade etmeniz ve kaynağa atıfta bulunmanız gerekir.

Daha fazla mesaj

Robot Süpürge Şarj Olmuyor Ne Yapmalıyım?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cihazlar Arasında Senkronize Etmek İçin iCloud'a Fotoğraflar Nasıl Yüklenir?

İntihalin tanımı, başka bir yazarın çalışmasını kaynak göstermeden kullanmaktır. Dolayısıyla, içeriği başka kelimelerle ifade etseniz ve başka bir yazara atıfta bulunmasanız bile, yine de intihal yapmış olursunuz. Bu istemeyeceğiniz bir şeydir.

Bunun yerine, herhangi bir benzerlikten kaçınmak ve orijinal yazara hak ettiği krediyi vermek amacıyla başka kelimelerle ifade etmek istersiniz.

4.      Alıntı En İyi Arkadaşınızdır

Alıntı yapmak intihalden kaçınmanın en iyi yoludur ve bunu düzgün bir şekilde yapabilmeniz gerekir. Daha önce de belirtildiği gibi, orijinal yazara hak ettiği krediyi vermek intihali önleyecektir. Ancak, doğru şekilde alıntı yapmanız gerekir, bu nedenle aşağıdaki gibi stilleri kullanın:

  • MLA
  • APA
  • Şikago

Bunlar, akademik veya makale yazımında kullanılan üç temel kaynak gösterme veya atıf stilidir. Bu nedenle, bu atıf stillerinden birini kullanmak önceliğiniz olmalıdır. Ayrıca, bu atıf stillerinin her birinin diğerlerinden farklı olduğunu anlamak önemlidir.

Bu nedenle, yazma tarzınıza veya alanınıza en uygun olanı seçin ve içerik yazarken veya yeniden yazarken buna bağlı kalın.

5.      Mümkün Olduğunda Alıntı Yapmak

Doğrudan alıntı yapmak intihalden kaçınmanın en iyi yollarından biridir. Bu yüzden makalenizde mümkün olduğunca alıntı yapmanız gerekir. Alıntıyla ilgili olan şey, onların da alıntılara ihtiyaç duymasıdır. Bu nedenle, bir yazardan doğrudan alıntı yapmak size yeniden yazmak için harcayacağınız zamandan tasarruf sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   VPN ile Online Oyun Deneyiminiz İyileşebilir

Şimdi, alıntının, alıntı yapmak ve makaleye referans vermek yerine içeriği kelimesi kelimesine yeniden yazmakla ilgili olduğunu anlamak önemlidir. Yani orijinal içerikte herhangi bir değişiklik yapamazsınız. Bu nedenle intihalden kaçınmak için düzgün bir şekilde alıntı yapmanız gerekir – ancak referans vermek yine de önemlidir.

6.      Makaleleri Bir Araçla Yeniden Yazın

İntihallerinden kaçınmanın en iyi yol biri, makaleyi yeniden yazan bir makale yeniden yazar aracı kullanmaktır. Bunu yapmanın arkasındaki neden, bir aracın zamandan tasarruf etmenize ve içeriği verimli bir şekilde yeniden yazmanıza yardımcı olmasıdır. Böylece, size kalan tek şey orijinal yazara atıfta bulunmak olacaktır.

İşte bir örnek:

makale yeniden yazma
makale yeniden yazma

 

Fark edebileceğiniz gibi, orijinal içerik sağ tarafta verimli bir şekilde yeniden yazılmıştır. Bu nedenle, bunu yapmak çok zaman kazanmanıza ve daha etkili bir şekilde yeniden yazmanıza yardımcı olacaktır.

7.      Göndermeden Önce İntihal Kontrolü

Yapmanız gereken son şey, içeriğinizi göndermeden önce intihal olup olmadığını kontrol etmektir. Unutmayın, intihal kazara olabilir ve tespit edilmesi her zaman kolay değildir. Bu nedenle, içeriğinizi göndermeden önce uygun bir intihal denetleyicisi kullanmalısınız.

Sonuç

Bunlar, birçok profesyonel yazarın yazılarında intihalden kaçınmak için kullandığı bazı ipuçları ve püf noktalarıdır. Bu nedenle, makalenizde intihalden kaçınmak için bu ipuçlarını etkili bir şekilde kullandığınızdan ve alıntı yaptığınızdan, alıntıladığınızdan ve yeniden yazdığınızdan emin olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku