Kripto Para Cüzdanları Nasıl Kullanılır?

0 121

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kripto paralar icat edildikleri günden bugüne geleneksel ekonomi kuramlarını ters yüz edecek kadar önemli bir ekonomik gelişme olmayı başardılar. Bu gidişatın öncüsü olan Bitcoin al sat yöntemleri ve çalışma prensibi gibi çok farklı konularda en öncü kripto para olmayı her daim başarmıştır.

 

Biz de bu yazımızda kripto para ve Bitcoin dosyasını açmak istiyoruz. Kısaca ancak konunun en önemli detaylarını ele alarak Bitcoin cüzdanlarının türlerinden bahsetmek istiyoruz. Daha fazla uzatmadan konuyu ele almaya başlayalım.

 

Bitcoin ve aslında diğer tüm kripto paralar sanal varlıklar oldukları için bu varlıklar fiziki olarak aslında yokturlar. Bu nedenle gerek Bitcoin gerekse diğer tüm kripto para varlıkları sadece özel olarak hazırlanmış şifreli bilgisayar kodları oldukları için bunların muhafazası da ya bir donanım içerisinde ya da özel dijital varlıklarda olacaktır. Bu da bizi kripto para cüzdanlarının iki türüne götürmektedir: Dijital cüzdanlar ve donanım cüzdanlar

 

İçindekiler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Youtube Kanalınızı Hemen Büyütebilir, Dünya Ünlü Video Kanalında Sesinizi Duyurabilirsiniz

Dijital Cüzdanlar

 

En yaygın kullanılan cüzdan yöntemlerinin başında dijital cüzdanlar gelmektedir. Çünkü dijital cüzdanların kullanımı oldukça kolaydır.

 

Bu tip cüzdanlar çoğunlukla bir uygulama üzerinden sağlanmış ara yüz yapıları ile etkileşime geçilecek şekilde tasarlanmışlardır. Bu nedenle de bu tip uygulamaların seçimi yapılırken ara yüz kullanımı daha kolay olan cüzdanın tercih edilmesi kullanıcı davranış tipidir.

 

Bu tip uygulamaların sadece kripto paraların barındırıldıkları versiyonları olmakla birlikte kripto para alım satım borsalarının da kendi bünyelerinde yatırımcılarına alım satım gerçekleştirildikten sonra cüzdan sunması şeklinde kullanımları da mevcuttur.

 

Hatta ve hatta NakitCoins gibi fiziki kripto para al sat bürolarının dahi sundukları kripto para cüzdanı uygulamaları bulunmaktadır.

 

Kullanım kolaylığı sunmakla birlikte tüm varlığın dijital ortamlarda tutulması nedeniyle güvenlik kaygısı olan ve çok yüksek miktarlarda yatırımları bulunan kullanıcılar için çok küçük de olsa risk içermektedir. Bu gibi risklerin minimize edilebilmesi için de donanım cüzdanlar kullanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Broşür nedir?

 

En yaygın ve bilinen dijital cüzdan uygulamalarından birisi olarak Trust Wallet gösterilebilir.

 

Donanım Cüzdan

 

Dijital cüzdandan sonra en çok tercih edilen ikinci kripto para cüzdanı tipi donanım cüzdanlarıdır.

 

Bu tip cüzdanlar aslında uzun yıllardır kullandığımız USB belleklere benzer şekilde donanım olarak sahibinin yanında taşıyabildiği ve internet erişimi bulunan bir cihaz ile irtibat kurduktan sonra işlenebilir olan fiziki güvenliğinin sağlanabildiği cüzdanlardır.

 

Elbette kullanımı bir mobil uygulama kullanmak kadar kolay olmasa da kripto para yatırımlarının dijital ortamlarda saklanmasına yönelik riskler hisseden ve yüksek miktarda yatırımları olan kişiler için klasik usulde yatırım koruma imkânı sunan yöntemdir.

 

Bu nedenle de donanım cüzdanları yatırımının kaybı halinde riski çok yüksek olan kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Donanım cüzdanların en çok kullanılanlarına örnek olarak Trezor Model T ve Ledger Nano X verilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku