Online Şirket Nasıl Kurulur?

0 58.999

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bugün ki makalemizde online şirket nasıl kurulur, ne kadar sürer ve aşamaları nelerdir gibi sorulara yanıt vermek istiyoruz birlikte. Her geçen gün büyüyen ülkemiz genelinde artık devlet kademelerinin de tamamen teknolojiye ayak uydurma sürecine girdiklerini net bir şekilde söyleyebilmekteyiz. Günümüzde şirket kurma işlemleri için herhangi bir şekilde gezmenize ve yorulmanıza gerek kalmadan süreçler kendisini gösteriyor.

Günümüzde özellikle devletin birçok farklı alanda vergi uygulamalarına geçmesi ile birlikte şirket kuruluşlarında da ciddi bir adım atıldı demek yanlış olmaz. Artık bu işlemlerin tamamını online ortamda yaparak aslına bakarsanız kendinizi yormadan sorunsuz bir şekilde şirket kuruluşlarını yapabilme şansına sahip oluyoruz.

Online Şirket Kurma Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak bir şirket kurmaya karar verdi iseniz bu anlamda gerekli tüm hesaplamaları yapmak durumunda olduğunuzu asla unutmayın. Çünkü vergi giderleri de dahil olmak üzere çok ciddi bir şekilde giderleriniz artacak. Bu neden dolayısı ile doğru bir planlama ile bu sektöre giriş yapmanız gerektiğini ne olursa olsun unutmamanız gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Annelere Özel Kampanya ve Hediye Fikirleri

İnternetten şirket açma konusuna yönelik olarak günümüzde hizmet sunan şirketler ortaya çıktı. Muhasebecilik işlemleri de dahil olmak üzere bu süreçleri kapsamlı bir şekilde yönetmenize yardımcı olan bu şirket, cüzi miktarlar ile çalışıyor. Biz öncelikle sizlere aşamaları anlatalım ve sonrasında bu şirketlerden bazılarını sizlere öneri olarak sunalım istiyoruz.

MUHASEBECİ ANLAŞMASI

Öncelikli olarak ne olursa olsun muhasebeci ile anlaşma yapın. Bu süreçte muhasebeciniz, ne olursa olsun sizi tüm süreçler ile alakalı olarak bilgilendirecek ve yönlendirecektir. Genel prosedürler ile alakalı olarak da tüm prensipleri sizler için birçok noktada halledebilir. Ancak günümüzde bunları dahi yapmayan muhasebeciler var.

Yeminli müşavirler ile bu anlamda anlaşma yapmak çok daha sağlıklı olacaktır. Dolayısı ile araştırmanızı buna göre verin. Ayrıca unutmayın ki muhasebecilere de aylık tutar ödeyeceksiniz.

ŞİRKET BAŞVURU EVRAKLARININ TEDARİĞİ

Öncelikle ne tip bir şirket kuracaksınız? Bu noktada yapmanız gereken buna karar vermek ve muhasebeciniz sizi en iyi şekilde yönlendirir. Şahıs şirketi, Limited Şirketi ve Anonim Şirketi gibi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Telefona IMEI Atma Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok tercih edilen işletme türü şahıs işletmeleri. Bu aşamada büyüyen şirketler daha çok LTD seçeneğine geçmeyi hedefliyor. Başvuru için genelde gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Kimliğinizin ön yüzünün fotoğrafı
 • Faaliyetinizi yapacağınız işyeri adresi size ait ise Tapu
 • Faaliyetinizi yapacağınız işyeri adresi kiralık ise Kira Sözleşmesi
 • İşinizi aracınızla yapıyorsanız Araç Ruhsatı ile birlikte;
  • Aracınız size ait ve sıfır bir araç ise; Araç Faturası
  • 2. el bir araç ise; Noter Satış Sözleşmesi
  • Kiralık ise; Kira Sözleşmesi

BAŞVURU SÜRECİ VE KURULUŞ

Başvuru işlemleriniz için vergi dairelerini kullanıyorsunuz. Yukarıda yer alan evrakları kullanarak başvurularınızı fiziki olarak yapabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi sistemini kullanarak da tamamen internet üzerinden de başvurunuzu dijital olarak yapabilirsiniz.

Başvuru belgelerinizi teslim etmenizin ardından bir vergi denetim memuru, gelerek şirketinizi yerinde denetler. Demirbaş gibi tüm detayları not alır ve şirket kuruluşunuz için size tarih içeren bir makbuz verir. Sonrasında ise 2 – 4 iş günü içerisinde vergi levhanız çıkarılır. Çıkarılan vergi levhanızı e-Devlet sistemi üzerinden de inceleyebilirsiniz. Sonrasında ise vergi mükellefiyetiniz başlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Belge Çevirisi

Online Şirket Kuruluş ve Danışmanlık Şirketleri

Bu anlamda bazı aracı şirketler, sürecin genel olarak yönetimi ve hatta e-Arşiv ve e-Fatura mükellefiyeti gibi tüm işlemlerinizi de hallediyor. Bu şirketler, çok cüzi ücretler ile çalışmak ile birlikte sizlere muhasebeci tedariği, fatura takibi ve dijital ön muhasebe üyeliklerini de tamamen ücretsiz bir şekilde sizlere sunuyor. Bu şirketler aşağıdaki gibidir;

 • Mukellef.co
 • eSirket.com
 • İdeaSoft

olmak üzere şirketler bu anlamda hizmet sunuyorlar. Herhangi bir şekilde sorun yaşamaksızın şirket kuruluş ve sonrası destek süreçleriniz ile sizlere destek sunulmaktadır. Yakında bu şirketleri tanıtan makaleleri de sizlere sunacağız.

80%
Awesome
 • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku