Sitelerde Elektrikli Araç Şarj İstasyonu İçin Gerekli Olan İzinler

0 655

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Elektrikli araç şarj istasyonu kullanımı artık oldukça yüksek bir seviyede. Fakat bunlar kurulurken ve kullanılırken de mevzuata uygun bir şekilde davranılmalıdır. Elektrikli araçların teknolojisinden artık neredeyse tüm dünya faydalanıyor. Ve bu durum gittikçe de artan bir ivmeyle devam ediyor. Durum böyle olunca gelişmeler hukuken de etki göstermekte ve kendisine mevzuatlarda yani ilgili kanunlarda yer bulmaktadır. Bu mevzuatlar genel olarak teknolojideki gelişmeleri ön plana tutarak hukuku o yöne adapte etmeye çalışmaktadır.

Esasında teknolojik gelişmeler her alanı çok etkilerken hukuku aşırı derecede etkilemesinin sebebi hukukun toplumdan gelmesidir. Toplumdan gelen hukuk dolayısıyla toplumu bu denli etkileyen bir teknolojinin de olması aslında değişikliklerin en büyük sebeplerinden bir tanesidir.

Elektrikli araç şarj üniteleri muhakkak ama muhakkak kurulumların mevzuatına uygun şekilde olmalıdır. Eğer bir aykırılık olursa kurulum izni alınamayabilir. Bu mevzuatta belirtilen şartlara uygun olarak bir istasyon kurmak zorunluluktur. Aksi takdirde kurulum gerçekleşmeyecektir.

İstasyon kurulumu için ayrıca bazı makamların resmi onayına ihtiyaç duyulur. Bu izinler alındıktan sonra ancak kurulum gerçekleşebilir. Belli tarihlerde giderek bu resmi makamlara başvuruda bulunulabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram'da İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir?

Türkiye’de Elektrikli Şarj İstasyonları Yeterli Mi?

Artık tüm dünyayı etkisi altında alan elektrikli araç kullanımı sadece dünya değil Türkiye’de çok artmıştır. Türkiye’de henüz Avrupa kadar fazla kullanım olmasa da yine de azımsanmayacak derecede bir elektrikli araç kullanımı mevcuttur. Araç kullanımı elektrikli bir istasyonu da gerekli kılmaktadır.

Türkiye’de de bu girişimi artırmak için bazı planlar yapılmaktadır. Henüz çok yeterli sayıda olmayan bu istasyonların gün geçtikçe de sayısını artırması bekleniyor. Kurumsa firmaların da yavaş yavaş hibrit arabaya geçişi sayesinde artık kurulumlar daha da hızlanmış ve daha da popüler hale gelmiştir. Sadece kurumsal yerlere değil aynı zamanda sokaklara bile bu istasyonlardan sıklıkla getirilmelidir. Bunun sebebi herkese ulaşılabilirlik açısından uygun düşmesidir.

Elektrikli şarj istasyonu fiyatları düşünebileceğiniz diğer tüm ürünlere göre daha pahalı olsa da uzun ömürlü ve çevre dostudur. Bu yüzden de kurulum maliyeti bir kenara bırakılarak çevreye sağlayacağınız katkı düşünüldüğünde elde ettiğiniz manevi tatmin çok daha ön planda olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kripto Gözetim Cüzdanı Nedir?

Şarj İstasyonlarının Kurulum Maliyetleri Ne Kadar?

Şarj istasyonları kurulum maliyeti biraz yüksek olsa da alacağınız yere göre anlaşma sağlayabilmeniz mümkün. Her ne kadar yüksek olsa da teknolojiye ve çevreye kattığınız fayda karşısında çok büyük bir önemi olmayacaktır.

Mevzuata uygunluk denetlendikten ve sonrasında yetkili makama bildirildikten ve onay alındıktan sonra kurulumu kolayca gerçekleştirilebilen şarj ünitelerine ulaşım çok kolay olmasa da artık gelişen teknoloji ile herkese olan ulaşımın kolaylaşması için elimizden geleni yapıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku