Windows 11’de Ekran Görüntüsü Alma Yolları

2 945

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ekran görüntüsü, karmaşık konuları açıklamak için yararlı bir yardımcıdır. İster tüm ekranın ekran görüntüsü olsun, ister sadece belirli bir alanın ekran görüntüsü olsun, sayısız seçeneğiniz var. Bu makalede, Windows 11 ekran görüntüsü alma için farklı yollarını ele alacağız.

Snipping Tool ile Windows 11 Ekran Görüntüsü Alın

Snipping aracı, Microsoft tarafından ilk olarak 2002 yılında PowerToy olarak tanıtılan, Windows uzman kullanıcıları için tasarlanmış bir dizi ücretsiz yardımcı program olan ücretsiz bir yerleşik araçtır. Minimalist tasarıma sahip hafif bir program, aceleniz varsa ve belirli bir alanın hızlı ekran görüntüsünü “kesmek” istiyorsanız, bu en iyi yerleşik uygulamadır.

Ekran Alıntısı Aracı ile ekranınızı yakalamak için Başlat menüsü arama çubuğuna gidin, ‘snapping aracı’ yazın ve En iyi eşleşmeyi seçin. Snipping tool uygulaması başlatılacak. Şimdi Yeni’ye tıklayın ve ekran görüntüsü kaplamasına yönlendirileceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mac'te Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

Ekran Alıntısı aracı katmanının üst kısmında, ekran görüntülerinizi yakalamanın farklı yollarını göreceksiniz: Dikdörtgen Alıntısı, Serbest Biçimli Alıntı, Pencere Alımı, Tam Ekran Alımı ve daha fazlası. Tercih ettiğiniz ekran görüntüsü yöntemini seçin, yakalamak istediğiniz alanı seçin ve imleci bırakın. Ekran görüntüsünüz başarıyla yakalanacak. Uygulamanın ana ekranında ekran görüntüsünü geciktirme özelliği de bulunuyor. Alıntı yapmadan önce zaman seçeneğine (saat simgesi) gidin, Gecikme yok’a tıklayın ve aralarından seçim yapabileceğiniz farklı seçeneklerden oluşan bir açılır menü göreceksiniz.

Klavye Kısayollarını Kullan

Her ekran görüntüsü alma istediğinizde bir aracı başlatmak istemiyorsanız, daha hızlı bir süre için bu klavye kısayollarından birini deneyin.

PrtSc Tuşuyla Ekran Görüntüsü Alın

Hızlı ve kolay bir ekran görüntüsü istiyorsanız, PrtSc tuşuna basın. İşte bu – tüm Windows 11’inizin bir ekran klibi çekilecek. Ancak, PrtSc’nin görüntüyü PNG ekran görüntüsü görüntüsü olarak kaydetmek yerine basitçe yakalayıp panoya kaydedeceğini unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilgisayar Kulaklığı Nasıl Kullanılır?

Bu yöntem, bir e-postaya ekran görüntüsü eklemek veya görüntüyü kaydetmeden önce düzenlemek istiyorsanız kullanışlıdır. Ve bu resmi uygun bir ekran görüntüsüne dönüştürmek istediğinizde, önce bir resim düzenleme uygulaması açmanız, ekran görüntüsünü buraya yapıştırmanız ve ardından kaydetmeniz gerekir.
Ekran Görüntüsü Alma

Win + PrtSc ile Ekran Görüntüsü Alın

Tüm Windows 11 ekranını kırpmak istediğinizde bu kısayolu kullanın. PrtSc ile birlikte Windows tuşuna basmanız yeterlidir ve tüm Windows ekran görüntülerinde olduğu gibi, işiniz bittiğinde, Ekran Görüntüleri klasörünün içindeki Resimler klasörüne kaydedilmiş ekran görüntülerini bulacaksınız.

Geçerli Pencereyi Yakalamak için Alt + PrtSc’yi kullanın

Ekranınızda birden fazla sekme ve programın açık olmasını seven biriyseniz, yukarıdaki tüm ekranı kırpma yöntemleri sizin için uygun bir yöntem olmayabilir. En azından o belirli etkinin kendisini arıyorsanız değil. Bu sorunu aşmak için Alt + PrtSc kısayolunu kullanabilirsiniz. Bu garip, ekranınızda birden fazla sekme açmak yerine yalnızca etkin bir Pencerenin ekran görüntüsünü alırsınız.

Xbox Oyun Çubuğu ile Ekran Görüntüleri Alın

Xbox Game Bar, Vista güncellemesiyle birlikte 2016’da tanıtılan Microsoft’un bir başka ücretsiz aracıdır. Microsoft, aracı başlangıçta oyuncuların oyunlarını kaydetmelerine yardımcı olmak için tanıtmış olsa da, buna ekran görüntüsü yetenekleri de dahil olmak üzere çok sayıda ek özellik eklediler. Başlamak için Win + G tuşlarına basın. Bu, ekranınızda Oyun Çubuğu yer paylaşımını açacaktır. Alternatif olarak, Başlat menüsü arama çubuğuna ‘oyun çubuğu’ yazabilir ve oradan En iyi eşleşmeyi seçebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WordPress Web Sitesi Nasıl Sıfırlanır?

Oradan, sol üst köşedeki Yakala bölümüne gidin ve Ekran görüntüsü al seçeneğine (kamera simgesi) tıklayın; ekran görüntüsünüz yakalanacak ve ekranınızın sağ tarafında da aynısını belirten bir bildirim alacaksınız. Varsayılan olarak, ekran görüntüsü Videos/Captures klasörüne kaydedilecektir.

2 Yorumlar
  1. […] Başlamadan önce, eklemek istediğiniz sesin WAV biçiminde olduğundan emin olun, çünkü Windows bunları yalnızca sistem sesleri olarak kabul eder. Özelleştirilmiş bir sesi kaydetmek için, […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku