Sakarya Gezilecek Yerler – [LİSTE]

0 9.928

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sakarya Gezilecek Yerler Hakkında Bilgi Sahibi Olmak İster Misiniz?  İşte başlıyoruz. Sakarya gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olarak gezinizi daha anlamlı ve unutulmaz hale getirebilirsiniz. Birbirinden güzel bu alanları görmeden asla Sakarya’dan ayrılmayın.

Sakarya’da Gezilecek Yerler

Sakarya gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Her ne kadar pek çok insan farkında olmasa da Sakarya, eşsiz güzelliklere sahiptir. Öyle ki, sırf bu nedenle bazı bireylerin birden fazla kez Sakarya ziyareti gerçekleştirdiği bilinmektedir.

Bireyler gündelik hayatın olağan akışından kaynaklanan stres ve sorumluluk gibi gerginliklerden kurtulmak adına farklı yerleri keşfetmek ve bazen de şehrin karmaşasından kurtulmak istemektedir. Elbette bu durum herkesin hakkıdır. Ancak dinlenmek ve biraz toparlanmak adına seçilen aktivite, tamamen kişinin tercihine kalmıştır.

Ülkemizde bireylerin büyük bir kısmı dinlenebilmek adına fırsat buldukça deniz, kum ve güneş üçlüsü ile buluşmak için Ege ve Akdeniz sahillerine gitmektedir. Bazı bireyler ise bunun yerine doğa ile iç içe olabileceği, tarihe tanıklık edebileceği ve kültürel bir seyre çıkabileceği alanları önceliklerine almaktadır. Buradan hareketle tercih edilen alanlardan biri de Sakarya’dır.

Sakarya’da gezilecek yerler Listesi

Sakarya Gezilecek yerler listesini paylaşmadan ve detaylarına değinmeden önce, belirtilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Güzel bir gezi süreci yaşamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk husus, bu geziden beklentinizin ne olduğunu tespit etmenizdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Polonezköy Tabiat Parkı

Bilindiği üzere bazı bireyler doğal alanlar ile iç içe olmaktan hoşlanırken bazı bireyler tarihi değerlerin hücrelerine kadar nüfuz etmesini istemektedir. Ayrıca farklı kültürel yemek ve ürünlerle tanışmak için seyahat eden ciddi bir kesim de bulunmaktadır.

Siz de Sakarya gezisi sırasında şehre dair hangi unsurları görmek istiyorsanız ilk olarak onu tespit etmeli ve bu doğrultuda planlar yapmalısınız. Bu şekilde hareket etmeniz süreyi daha iyi değerlendirmenize ve neticede tatmin olarak ayrıldığınız bir gezinin oluşmasına vesile olacaktır. Aksi takdirde vakti sağlıklı bir şekilde değerlendiremeyebilir ve geziden keyif alamayabilirsiniz.

Sakarya ili, hemen hemen herkese hitap eden eşsiz güzelliklere sahiptir. Eğer şehrin doğal güzellikleri benim için önceliklidir diyorsanız bunun için ;

  • İnönü Yaylası,
  • Sapanca Çiğdem Yaylası,
  • Sapanca Yaylaları,
  • Karagöl Yaylası,
  • Sapanca Gölü,
  • Poyrazlar Gölü,
  • Acarlar Longozu,
  • Sakarya Nehri ve Maden Deresi sizin için uygun olacaktır. Buralarda güzel yürüyüşler yaparak hoş vakit geçirebilirsiniz.

Eğer şifa bulurken hoş vakit geçirmek istiyorum diyenlerdenseniz o halde Sakarya ilinin ünlü kaplıcalarından faydalanabilirsiniz. Sakarya Taraklı Termal Turizm Merkezi ve Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları en popüler olan Sakarya Kaplıcaları olarak bilinmektedir.

Sakarya ilinin güzellikleri elbette bunlarla sınırlı değildir. Bunlara ek olarak şehirde Sakarya Müzesi, Deprem Müzesi ve Kuvayı Milliye Müzesi gibi önemli müzeler bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Birbirinden Farklı 10 Kamp Alanı
Elbette müzeleri gezerken tarihi yapıları gezmemek olmaz. Müzelerle edindiğiniz bilgileri Rahime Sultan Camii, Sapanca Rüstempaşa Camii, Hasanfehmipaşa Camii, Şeymuslihiddin Camii, Yunuspaşa Camii, II. Beyazid Köprüsü, Beşköprü, Paşalar Kalesi, Seyifler Kalesi, Harmantepe Kalesi gibi tarihi yerlerle harmanlayabilirsiniz.

Sakarya Karasu Gezilecek Yerler

Sakarya’nın en önemli ilçelerinden bir tanesi de Karasu ilçesidir. Sakarya’ya kadar gelmişseniz Karasu ilçesine de muhakkak uğramalısınız. Sakarya denildiği anda akla ilk olarak Karasu, Karasu denildiğinde ise akla ilk olarak Maden Deresi gelmektedir.

Maden Deresi, hiç kuşku yok ki Sakarya Karasu gezilecek yerler listesinin en önemli yeridir. Maden Deresi yalnızca Sakarya’nın değil, aynı zamanda Marmara Bölgesi’nin de en önemli dereleri arasında gösterilmektedir. Ruhunuzu dinlendirmeye ihtiyacını varsa buraya gelerek yeşillikler içinde akan suyu izleyebilir, doğayı dinleyebilir ve yürüyüş yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Karasu’da yer alan ve görülmesi gereken yerlerden biri ise Acarlar Longozudur. Acarlar Longozu yalnızca ülkemiz için değil, aynı zamanda dünya için de önemlidir. Çünkü bahsi geçen bu alan, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci longozu olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda burada nadir kuş ve bitki türlerinin bulunduğunu bilmeniz de sizin yararınıza olacaktır.

Sakarya Taraklı Gezilecek Yerler

Sakarya denildiği anda akla gelen bir diğer ilçe ise Taraklı ilçesidir. Taraklı ilçesi de Karasu ilçesi kadar önemli alanlara sahiptir. Yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turist, Taraklı ilçesini ziyaret etmekte ve alanın önemli yerlerine geziler düzenlemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mutlaka Görülmesi Gereken Mimari Eserler

Sakarya Taraklı gezilecek yerler sıralamasında genellikle tarihi dokular yer almaktadır. Sakarya, coğrafi konumu itibari ile önemli bir yerde konumlanıyor olduğu için tarih boyunca önemli medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Osmanlı Devleti’nin uzun yıllar burada hüküm sürdüğü bilinmektedir. Hal böyle olunca, Osmanlı Devleti döneminde yapılmış olan pek çok eser burada yer almaktadır ve bazıları günümüze sorunsuz bir şekilde ulaşmayı başarmıştır.

2013 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday olmuş olan Sakarya Taraklı Yunus Paşa Camii, tarihi hamam, Hisar Tepesi, su değirmeni gibi önemli yerlere sahiptir. Sakarya Taraklı gezilecek yerler dışında burada Uhut Tatlısı ve Köpük Helvası mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Sakarya Akyazı Gezilecek Yerler

Sakarya ilinin doğal güzelliklerinin toplandığı bir alan arıyorsanız gezi için belirlediğiniz zamanın büyük bir çoğunluğunu Akyazı ilçesine ayırabilirsiniz. Merkeze yalnızca 9 kilometre uzaklıkta olan bu ilçe birden fazla sayıda doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Sakara Akyazı gezilecek yerler ise şu şekilde sıralanabilir: Kuzucuk Kaplıcaları, Beşköprü, Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Davlumbaz Yaylası, Asar Tepe, Ali Fuat Paşa Kuva-i Milliye Müzesi, Melen Çayı ve Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı
80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku