Telefona Root Atma İşlemi

1 8.644

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Birçok telefon kullanıcıları telefonlarında hazır uygulamalar yüklenmiş olarak yer almaktadır. Telefona root atma işlemi ile telefonunuzdaki işlemci hızını değiştirebilir ve sistemi güncelleyebilirsiniz nasıl mı? İşte cevabı!

Telefona Root Atma işlemi yaparak akıllı telefonunuzu daha sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Rooting işlem olarak ta adlandırılmaktadır. Önceden yüklenmiş olan uygulamaları kaldırmak tehlikeli işlemler için yapılmaktadır.

İşlem sırasında kullanıcıdan onay istemektedir. Sonrasında süper kullanıcı uygulamasını yüklenmesi onaylanır. Yüklenmiş olan işletim sistemini kaldırmak ya da değiştirmek önyükleyici kilidi açmaktadır.

Bilgisayardan Telefona Root Atma

root-atma
root-atma

Kullanacağınız cihazınızı bilgisayardan telefona root atma işlemini başlatmadan önce bilmeniz gereken ve uygulamanız gereken birkaç önemli noktalar vardır. Öncelikle telefonunuzdaki tüm içerikleri yedeklemelisiniz. Bu sırada bir hata meydana gelirse bu yedekleme size çok büyük bir dertten kurtaracak. Ve özellikle işlemin tamamlanmasını istiyorsanız ve kesintiye uğramak istemiyorsanız telefonunuzun şarjının %50’nin üzerinde olmasına dikkat edin. Aksi takdirde hem yedekleme işlemini hem de root atma işlemini yarım kalacaktır. Şimdi bilgisayardan android telefona root atma işlem basamakları;

 • Cihaz modelinizi öğrenmelisiniz ve mutlaka verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.
 • Windows’a KingRoot’u indirin ve sonra programı kurun.
 • Akıllı telefonunuzda USB hata ayıklama modu’nu etkin hale getirin. Ve Oem Kilidini açın.
 • Bilgisayarınızda Android Root programını çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra USB kablosunu telefonunuza bağlayın.
 • Root atma işlemini başlatabilirsiniz. İşlem bitene kadar bekleyin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kameradan QR Kod Okutma Nasıl Yapılır?

İşleminizi başarıyla gerçekleştirdi iseniz artık sorunsuz bir şekilde akıllı cihazınızı kullanabilirsiniz.

Telefona Root Atma Nedir?

Kısaca izah etmek gerekirse telefona root atma nedir sorusuna vereceğimiz cevap; kullandığınız Android telefonunuzu daha çok kontrol edebilmenizi sağlamaktadır. Bilinmeyen sistemlerin kapılarını da açmış olursunuz. Eğer telefona root atma işlemini telefonunuzda uygularsanız ters giden herhangi bir işlem değişikliği telefonunuzda hataya neden olur. Ve telefonunuzun garantisini de geçersiz hale getirmiş olursunuz. Bu nedenle bir kez daha düşünerek telefona root atma işlemini uygulamaya geçirmelisiniz.

Telefona root atma işleminden sonra telefonunuzda;

 • Telefonunuzun her türlü imkanını ve uygulamalarını ok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ekran ayarlarını, titreşim ayarlarını v.s tüm programları kişiselleştirebilirsiniz. Ve performansını arttırabilirsiniz.
 • Hem Android işletim sistemlerinde kullanılan telefonlarda hem de tabletlerde tüm kısıtlamaları kaldırabilirsiniz. Tam yetkiye sahip olacaksınız ve kolay erişime sahip olacaksınız.
 • Android telefonunuzda daha önce ulaşamadığınız detaylara kolay erişim sağlayabilirsiniz.
 • Ayrıca üretim firmasının getirdiği kısıtlamaları da kaldırabilirsiniz. Uygulama içindeki reklamları da engellemiş olursunuz.

Root atma işlemi ile birlikte daha sonrasında cihazınızı eski haline getirme uygulamaları da bulunmaktadır. Hatta root işleminin ardından eğer telefonunuzu eski haline getirirseniz üretici firmalarından bazıları cihazınızı tekrar garanti kapsamının içine alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone Pil Sağlığı Düşmemesi İçin Ne Yapmalı?

Android Telefona Root Atma Nasıl Yapılır?

android-cihazlar-icin-root
android-cihazlar-icin-root

Kullandığınız cihaz Android işlemcisine sahip olan telefonunuzdan çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Android işletimcisi olan cihazınızın ayarlar bölümünden yapılmaktadır. Sırasıyla;

 • Ayarlar bölümü, cihaz hakkında bölümü tıklayın. Cihazın yapım numaraları bulunmaktadır.
 • Bu numara üzerine tıklayın. İşlemin gerçekleşebilmesi ve tamamlanması için birkaç kes tıklama yapmanız gerekir.
 • Ayrıca derleme numarası veya geliştirici seçeneklerindeki kısımlarla da root atma işlemini yapabilirsiniz.
 • Tüm bu işlemlerden sonra bir USB ile hata ayıklama modu aktif hale getirmelisiniz.

Bu işlemden sonra Android telefona root atma başlangıç işleminin son işlemini gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Root Atma İşleminin Riskleri Nelerdir?

Kullandığınız cihazınızın tüm kilit ayarlarına ulaşabiliyor ve kendi kontrolünüzün altına aldığınız root atma işlemini tanıtmaya çalıştık. Ancak kolaylığın yanı sıra bu işlemle birlikte riskleri de beraberinde getirmektedir. İşte riskleri;

 • Garanti riski vardır. Bazı üretici firmalar ve operatörler garantinizi geçersiz hale getirirsiniz.
 • Brick durumu yani tamamen bozma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Güvenlik riskleri tehdit altına almış olursunuz. Cihazınızda bulunan hizmetler ve uygulamaları kaldırarak güvenlik sorunu açığa çıkarmaktadır.
 • Uygulamaların çalışmaması sonucunda örneğin Google pay veya mobil bankacılık hizmetlerini cihazları desteklememektedir.

 PC den Telefona Root Atma

Android kullanıcısı olarak dilerseniz PC’den telefona root işlemini yapabilirsiniz. İşleminizi PC’den yapmak isterseniz;

 • Öncelikle kullandığınız telefonunuzun modelini ve veri numaralarını mutlaka öğrenin. Telefonunuzun model numarasını görüntülemek için Ayarlar bölümünden Cihaz Hakkında kısmına tıklayın. Ve telefonunuzdaki tüm bilgileri yedekleyin. Yedekleme için Ayarlar sekmesinden Yedekle-Sıfırla butonuna tıklayın. Böylece her iki işlemi de Ayarlar kısmından gerçekleştirmiş olacaksınız.
 • Şimdi de PC’nizden KingRoot programını indirin ve programı kurun. KingRoot birçok telefon modeli için güvenilir ve kolay uygulanabilen bir root programıdır. Kurulum dosyasını kurarken yazılım reklamları çıkarsa karşınıza Reddet’e tıklayın.
 • Telefonunuzda USB hata ayıklama Modu’nu ve OEM kilidini aktif hale getirmelisiniz. Bu modları aktif hale getirmek için Ayarlar-Telefon hakkında bölümünü tıklayın- yapı numarasını sekmesine tıklayın. Bu botuna 7 (yedi) kez tıklayın. Şimdi ekranda geliştiricisiniz yazısını yazacaktır.
 • Şimdi Ayarlar- Telefon Hakkında-Geliştirici Seçeneklerini tıklayın. Ve USB Hata Ayıklamayı tıklayın. Ayar değişikliklerini onaylayarak Tamam’a basın.
 • PC’inize indirdiğiniz ve kurduğunuz Root programını çalıştırabilirsiniz. Şimdi telefonunuza USB kablosunu bağlayın. Program cihazınızı tanıyana kadar bekleyin. Karşınızdaki ekranda USB hata ayıklamaya izin verilsin mi? Sorusuna seçeneklerden bu bilgisayardan her zaman izin ver’i tıklayın ve Tamam’a basın.
 • Tüm işlemleri yaptınız sıra Root butonuna tıklayın. Artık Kingroot programı sistemdeki tüm dosyaları otomatik olarak indiremeye başlayacaktır. Ve kurulum yapacaktır. Bu sırada cihazınız birkaç kere kapanacak ve açılacaktır.

Tüm işlemleri sırası ile yaptı iseniz pc den telefona root atma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş oldunuz. Artık telefonunuzu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone ve iPad İçin YouTube'da 10 Saniye İleri ve Geri Nasıl Atlanır?

 

 

80%
Awesome
 • Design
1 yorum
 1. […] değiştirebilmek için cihaza root edilmesi gerekir. Samsung Galaxy S5’e modeline kadar root işlemi kolayca yapılabiliyordu. Yeni nesil Samsung cihazlarda durum değişiklik göstermeye başladı. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku